Aktualności - rok szkolny 2019/2020ŚWIĘTUJEMY ONLINE ROCZNICĘ 3 MAJA!

  

Dnia 3 maja Polacy świętowali rocznicę uchwalenia najważniejszego z państwowych dokumentów, czyli ustawy zasadniczej. Zawieszone na masztach instytucji publicznych oraz powiewające przy domach bądź na balkonach biało-czerwone flagi przypominały o tym, że dnia 3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalona została pierwsza w Europie i druga po amerykańskiej nowoczesna konstytucja.

            W obchody radosnego święta narodowego postanowili włączyć się również uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie. Mimo specyficznej sytuacji kształcenia na odległość, w naszej szkole udało się przeprowadzić kilka działań, których celem było wspólne świętowanie, upamiętnienie narodowej rocznicy oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

            W niedzielę 3 maja 2020 r. uczniowie i nauczyciele przesyłali do Pani Edyty Borowicz-Czuchryty swoje fotografie z flagą narodową.  Kolekcje zdjęć zostały opublikowane na szkolnym Facebooku jako znak włączenia się społeczności szkolnej w obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akcja miała przede wszystkim znaczenie integracyjne i społeczne. Przyszło nam przecież obchodzić święto narodowo – święto, podczas którego czujemy się dumni z bycia członkami polskiego społeczeństwa – w odosobnieniu i izolacji. Nie mogąc zgromadzić się na szkolnej uroczystości, „spotkaliśmy się” na Facebooku, by wyrazić dumę i szacunek dla narodowych symboli oraz pokazać, że pamiętamy o patriotycznej rocznicy.

            Kolejne działanie przeprowadziliśmy podczas spotkania video w aplikacji Teams. Dnia 5 maja 2020 r. dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie klas IV-VIII spotkali się na uroczystości online. Spotkanie zostało przygotowane przez nauczycieli: Panią Agnieszkę Sowę, Panią Agnieszkę Romaneczko i Panią Edytę Borowicz-Czuchrytę. W pierwszej części wideokonferencji dyrekcja powitała uczniów, a Pani Agnieszka Sowa zaprezentowała kilka informacji historycznych związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Kolejną częścią było oglądanie krótkich filmów o tematyce historycznej. Były to: Animowana historia Polski Tomasza Bagińskiego, Konstytucja 3 Maja. Historia prosto z Zamku oraz film przygotowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

Ostatnią, a zarazem najbardziej emocjonującą częścią spotkania było przeprowadzenie quizu historycznego, w którym wzięli udział uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-V oraz klasy VI-VIII. Zawarte w quizie zadania dotyczyły ważnych dat w historii Polski, np. bitwy pod Grunwaldem czy chrztu Polski, ale także wiedzy ogólnej, np. o polskich noblistach, hymnie narodowym bądź znanych postaciach. Rywalizacja dostarczyła uczniom wielu emocji oraz wzbogaciła ich wiedzę.

Na zakończenie ogłoszone zostały wyniki konkursu. W kategorii klas IV-V miejsce I zajęła Zuzanna Aftyka (kl. V), miejsce II Kamil Gdula (kl. V), zaś miejsce III – Filip Szysiak (kl. IV). Wszystkie osoby na podium osiągnęły wynik powyżej 70%. W kategorii klas VI-VIII niedoścignioną mistrzynią okazała się Justyna Mąka z kl. VIII, która popełniła zaledwie jeden błąd i zajęła tym samym I miejsce z wynikiem 94%. Miejsce II zdobył Filip Wróbel z kl. VIII, zaś miejsce III Izabella Rybicka z klasy VII. Warto dodać, że w tej kategorii wiekowej wysoki wynik – ponad 70%, uzyskało aż pięciu uczniów.

Wszyscy uczestnicy naszej uroczystości online zostali nagrodzeni punktami z zachowania, zaś zwycięzcy quizu otrzymali w nagrodę pozytywne oceny z historii. Cieszymy się,  że w nietuzinkowych okolicznościach społeczność naszej szkoły potrafi się integrować i wspólnie świętować narodowe rocznice.

 

Agnieszka Romaneczko 
Pytanie na Śniadanie
 
 

    W dniu 27 kwietnia 2020 roku w porannym programie „Pytanie na Śniadanie” po raz kolejny pojawiła się Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie, którą reprezentowała Edyta Borowicz-Czuchryta wraz z uczennicami Mileną i Justyną. 
    W programie „PnŚ” opowiedziały o projekcie eTwinning „SPACE”, który obecnie jest realizowany w Szkole w Szczekarkowie przy współpracy ze szkołami z Litwy, Grecji, Portugalii, Turcji, Gruzji, Włoch, Estonii, Ukrainy. Zgodnie z interdyscyplinarnym podejściem STEM & STEAM, projekt zwraca uwagę na cyfrowe nawyki, cyfrowe obywatelstwo, tożsamość cyfrową, styl życia, świadomość problemów cyfrowych, ciekawość kosmiczną, świadomość krytyczną i opracowywanie planów działania dla globalnych problemów, takich jak zmiana klimatu. Do projektu dołączył również Richard Rogers z NASA dzięki czemu młodzież mogła zwiedzić stację kosmiczną w Hauntsville w USA, gdzie astronauci się przygotowują do kosmicznych misji. W Pytaniu na Śniadanie uczennice ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie zaprezentowały Quiz przygotowany w ramach projektu na temat Zmian Klimatycznych. eTwinning to współpraca przy wykorzystaniu najnowszych technologii. eTwinning wspiera nauczycieli i stwarza fantastyczne okazje młodzieży do współpracy z rówieśnikami a nauczycielom możliwość rozwoju i realizacji edukacji online.
 
 
 

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2020. Dołącz wirtualnie!

 

Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie zachęca wszystkich uczniów, Rodziców uczniów, nauczycieli oraz Przedszkolaki do dołączenia do wspólnej akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polski „Żonkile 2020”.

W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceńmy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności.

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.

Wystarczy wspólnie z rodziną lub indywidualnie w swoim pokoju wykonać żonkila, zrobić sobie z nim zdjęcie pamiętając o hasztagach #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile i wysłać to zdjęcie na adres ebczuchryta@gmail.com. Na zdjęcia czekamy do 6 kwietnia 2020 roku.

Ze wszystkich zdjęć jakie otrzymamy zostanie wykonany wielki kolaż upamiętniający wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Niech połączy nas Pamięć.

Zachęcamy wszystkich do udziału i wspólnej integracji w wirtualnych przestrzeniach.

https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020-online
 
Zadania dla uczniów.

Witam,
wydaje się to oczywiste, ale dla tych, którzy na to jeszcze nie wpadli proponuję
w celu przeglądania zadań, które się pojawiają na szkolnej stronie
kliknąć opcję "Last modified " ( czerwona strzałka)
w celu posortowania wiadomości według czasu wstawienia na stronę.
Na początku listy zadań powinniśmy mieć aktualne zadania na dzisiejszy dzień.
(czerwona kreska)
UWAGA!

Od poniedziałku 16 marca 2020 r.
Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie zostaje zamknięta na okres 2 tygodni (do 25.03.2020 r. włącznie).
W dniach 12.03.2020 r. i 13.03.2020 r. (czwartek i piątek) szkoła będzie otwarta, a dzieciom zostaną zapewnione zajęcia opiekuńcze.
Ze względu na powagę sytuacji proszę o pozostawienie dzieci w domu.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie


HAPPENING ANTYNIKOTYNOWY „ZAMIAST DYMKA - WITAMINKA!”

 

    Palenie papierosów jest dziś poważnym problemem społecznym. Szczególnego znaczenia nabiera zatem edukacja antynikotynowa wśród młodzieży oraz organizowanie akcji propagujących postawy prozdrowotne.

            Dnia 10 marca 2020 r. uczniowie klas VI-VIII ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie zaprezentowali happening antynikotynowy ZAMIAST DYMKA – WITAMINKA! przygotowany pod kierunkiem pani Iwony Szumiec.

            Celem akcji było zwrócenie uwagi naszych młodszych kolegów i koleżanek na zgubne skutki nałogu tytoniowego, a także kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz zwiększenie wiedzy na temat następstw używania tytoniu i biernego palenia.

            Naszą imprezę rozpoczęliśmy przedstawieniem profilaktycznym pt. SEKRET, które pokazało, że zdeterminowany pęd do sukcesu, presja wywierana przez rodziców i nadmiar ambicji w stosunku do własnych możliwości może zakończyć się uwikłaniem w nałóg. Krótka scenka nie tylko promowała zdrowy styl życia, ale przekazywała ważne w relacjach międzyludzkich wartości, jak: wrażliwość, przyjaźń, wsparcie, pomoc, empatia, wyrozumiałość czy akceptacja.

            W kolejnej części happeningu uczniowie klasy VI, VII i VIII rywalizowali ze sobą, prezentując przygotowane przez siebie scenki antynikotynowe i piosenki profilaktyczne. Odpowiadając na pytania, poszczególne drużyny musiały wykazać się wiedzą na temat szkodliwości palenia. Na koniec uczniowie wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych, w których liczyła się celność, zwinność i szybkość.

            Zmagania drużyn obserwowało i oceniało jury, w którym zasiedli przemili goście: p. Mirosława Orlik - przedstawicielka PSSE w Lubartowie, p. Małgorzata Struk - pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, p. Jolanta Gryzio - kierownik GOPS, p. Beata Wilczyńska - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, a także p. Kamil Świniarski - sołtys wsi Szczekarków. Po obliczeniu punktacji jury przedstawiło wyniki rywalizacji. Okazało się, że zwyciężyła klasa VIII, miejsce II zajęła klasa VI, a na III pozycji uplasowała się kl. VII.

            W ostatniej części programu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod hasłem: WOLNI OD DYMU. Nagrody w postaci pełnych witamin egzotycznych owoców otrzymali

w kategorii klas I-III: Alan Brygoła (I miejsce), Hanna Melchior (II miejsce) oraz Julia Aftyka (III miejsce). W kategorii klas IV-VIII przyznano następujące nagrody: Zuzanna Gruda (I miejsce) i Zuzanna Aftyka (II miejsce). Pozostałe prace zostały wyróżnione. Wszystkim artystom gratulujemy!

            Zgromadzona publiczność świetnie się bawiła, dopingując rywalizujące drużyny hasłem ZAMIAST DYMKA – WITAMINKA!. Wspaniała zabawa miała istotną wartość edukacyjną. Na koniec – w ramach promowania zdrowego stylu życia - wszyscy schrupali pyszne i zdrowe jabłuszka.

 

Iwona Szumiec 

MOC RADOŚCI NA LODOWISKU

 

            Choć wiosna zawitała już u nas na dobre, to warto wspomnieć chwile, kiedy potrafiliśmy cieszyć się urokami nieco chłodniejszej aury. Mimo, że tegoroczna zima nie rozpieszczała nas opadami śniegu i ciężko było ulepić bałwana lub pozjeżdżać na sankach, to uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie nie zrezygnowali z zimowej rekreacji.

 

            Dnia 5 marca 2020 r. uczniowie z klas II i III oraz klas IV-VIII wybrali się na lodowisko Icemania w Lublinie, aby w radosnej atmosferze trenować jazdę na łyżwach. Celami wycieczki były: zachęcenie młodzieży do uprawiania sportów zimowych, nauka i trening jazdy na łyżwach oraz integracja uczniów w różnym wieku. Wyjazd zorganizowała nasza niezastąpiona nauczycielka wychowania fizycznego – Pani Iwona Szumiec, która udzielała uczniom instrukcji, dopingowała nowicjuszy i motywowała wytrawnych łyżwiaży.

 

            Niektórzy uczniowie już od pierwszej chwili sunęli po lodwej tafli niczym zawodowcy! Wyrazy uznania należą się jednak zwłaszcza tym, którzy stawiali swoje pierwsze kroki na lodowisku i z determinacją podnosili się po każdym upadku. Radość, jaką wyzwala aktywność fizyczna w towarzystwie rówieśników oraz pogoda ducha, któą potrafi zaszepić w uczniach Pani Iwonka, sprawiły, że uczniowie bardzo szybko opanowali technikę jazdy, a pobyt na lodowisku był niezapomnianą frajdą! Mimo mroźnych warunków, jazda na łyżwach szybko nas rozgrzała i wprawiła w doskonały nastrój!

 

            Po intensywnym wysiłku, wzmógł się nasz apetyt, toteż wyjazd zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w McDonald’s.

 

            Nieco zmęczeni, ale rozluźnieni i w doskonałej formie, wróciliśmy do naszej szkoły, ale na lodowisku z pewnością jeszcze wspólnie zagościmy, choćby w następnym roku szkolnym...

  

 

 Agnieszka RomaneczkoW PRZEDZIWNEJ AKADEMII 

 

            Dobra lektura potrafi nas zaskoczyć, zadziwić, przenieść w cudowny świat lub... zainspirować do twórczego działania! Takie pokłady kreatywności wyzwoliła w uczniach klasy IV powieść Jana Brzechwy Akademia pana Kleksa. Podczas jednej z lekcji języka polskiego uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie prace plastyczne oraz makiety przedstawiające budynek niezwykłej szkoły.

            Dzieci miały też okazję uczestniczyć w dydaktycznej rozgrywce Przedziwna Akademia. Uczniowie rozwiązywali zagadki dotyczące mieszkańców Akademii i powieściowych wydarzeń. Wykonywali zadania kreatywne z kleksografii, przędzenia liter oraz geografii, a także „przenieśli się” do fabryki dziurek i psiego raju. Aby mogli poczuć się, jak prawdziwi uczniowie Ambrożego Kleksa, w nagrodę za wykonane zadania otrzymywali kolorowe piegi. Ilość otrzymanych piegów decydowała o tym, które miejsca uczniowie zajęli w końcowej klasyfikacji.

            Zabawa pozwoliła nam utrwalić wiedzę z lektury i wyzwolić twórcze myślenie, a także dostarczyła mnóstwa emocji. Wszyscy uczniowie za wysiłek włożony w grę otrzymali słodkie nagrody.

 

Agnieszka Romaneczko


 

 

  

Kochanym Dziadkom

   

 

 

 

15 stycznia 2020 r. mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły nasze ukochane babcie i ukochanych dziadków. Dzieci zaprezentowały dla nich  pięknie wiersze i piosenki. Po występach przedszkolaków niemałą niespodzianką dla wszystkich zgromadzonych były występy cyrkowe Pana Raffaelo. Zabawiał on dzieci sztuczkami i wprawiał w zadziwienie dziadków. Zabawa była wyśmienita!

 

 SZKOLNE JASEŁKA

 

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, mili oraz zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, 20 grudnia 2019 r., uczniowie klasy II i III naszej szkoły wystawili jasełka bożonarodzeniowe.

W specjalnie przygotowanych strojach oraz na tle pięknej scenografii mali aktorzy przedstawili sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. To właśnie do nich
i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście, jak trzej mędrcy i pasterze, aby złożyć dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia, pokazująca scenę narodzin dzieciątka, przeplatana była kolędami, pastorałkami oraz elementami tańca.

Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... Piękny śpiew pastorałek i piosenek świątecznych przypomniał wszystkim o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.

Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i nauczycieli
oraz zaproszonych gości.

Przedstawienie przygotowała wychowawczyni klasy II i III - Pani Agnieszka Lisek. Pani Iwona Szumiec przygotowała układy taneczne aniołków, zaś dekoracje pomogły wykonać Panie: Anna Gruda, Małgorzata Guz i Agnieszka Romaneczko. Niezastąpiona była również pomoc rodziców zarówno w przygotowaniu strojów, jak i dekoracji.

            Po zakończonym spektaklu głos zabrała Pani Dyrektor Anna Zmysłowska, która podziękowała uczniom za piękny występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się także Radny Gminy Lubartów - Pan Grzegorz Gdula.
    Pani Dyrektor i Pan Radny obdarowali uczniów słodyczami. Po części artystycznej cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście złożyli sobie nawzajem życzenia, dzieląc się opłatkiem.Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w naszej szkolnej uroczystości. 
                                                                                                                                                                                                                      


                     Agnieszka Lisek


KOLEJNE SUKCESY W GMINNYM KONKURSIE

„RECYTUJEMY UTWORY JANA BRZECHWY”

20 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbyła się XVI edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Recytujemy utwory Jana Brzechwy”.

W konkursie wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas I-III ze szkół podstawowych gminy Lubartów. Miło nam poinformować, że dwie uczennice z naszej szkoły zdobyły kolejne nagrody.  Są to: Maria Łukasik z kl. II, która zdobyła II miejsce w swojej kategorii oraz  Anna Guz z kl. III , która zajęła III miejsce, również w swojej kategorii.  Dziewczynkom serdecznie gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                                         Agnieszka Lisek


Morskie opowieści

 

Kto nie chciałby zobaczyć z bliska, jak wygląda wielki statek? 30 listopada  mieliśmy możliwość chociaż posłuchać o pracy kapitana żeglugi morskiej i zobaczyć fragmenty filmu z rejsu. Opowiadał o niej pan Jarek ze Szczekarkowa - marynarz w stopniu kapitana. Nasz gość pracuje na ogromnym kontenerowcu, który mierzy około 300 metrów. Przewozi różne towary, przemierzając mile po Oceanie Indyjskim. Pan Jarek przyniósł ze sobą mapy, kompas i zdjęcia. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy. Dziękujemy za obecność.

Edyta Sadurska


   

WIZYTA GÓRNIKÓW

  

 

 

15 listopada odwiedzili szkołę w Szczekarkowie niecodzienni goście. Byli to uczniowie trzeciej klasy Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim. Celem, jaki przyświecał  wizycie, było propagowanie wiedzy na temat górniczych tradycji, a także uwrażliwienie dzieci na trud pracy górnika. Nasi uczniowie z zaciekawieniem słuchali legendy o Skarbniku, tym bardziej, że po jej wysłuchaniu przewidziane były nagrody za właściwe odpowiedzi na pytania. Wszyscy uważnie słuchali, wpatrując się w piękne górnicze mundury. W dalszej części spotkania dzieci obejrzały przygotowaną przez gości prezentację o pracy górników w kopalniach węgla.

Wszystkie te informacje z pewnością poszerzą wiedzę naszych dzieci na temat ciężkiej, niebezpiecznej, ale jakże potrzebnej pracy  górników.

                                           

                                                                              J.Mikołajczak


NAGRODA W GMINNYM PPRZEGLĄDZIE PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

 

15 listopada w Szkole Podstawowej im. Bł. Karoliny Kózkówny w Brzezinach odbył się VIII Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej.

W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkól podstawowych Gminy Lubartów. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Martyna Tomaszewska z kl. II z piosenką „Dzień dobry Biały Ptaku” i Zuzanna Gruda z kl. VI z piosenką „W listopadzie”.

Martynka Tomaszewska została laureatką, zdobywając I miejsce w swojej kategorii.

            Utalentowanej artystce  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                                                                                                                                                       Agnieszka Lisek


NIEPODLEGŁOŚĆ ZNACZY WOLNOŚĆ

 – SŁOWA NAJPIĘKNIEJSZE!

 

Niepodległa, niepokorna
zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.

 

            Obchodzone corocznie 11 listopada przez Polaków Narodowe Święto Niepodległości ma na celu uczczenie bohaterów, którzy poświęcali swe życie, walcząc o narodową tożsamość, polskiej kulturę i polityczną autonomię naszego kraju. To także okazja do refleksji nad wartościami, takimi jak: wolność, odpowiedzialność czy patriotyzm.

            Aby włączyć się w świętowanie Dnia Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie dnia 8 listopada 2019 r. zaprezentowali część artystyczną, prezentując losy walki Polaków o wyzwolenie ojczyzny. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, witając zgromadzonych uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Kolejną częścią uroczystości było krótkie przedstawienie, podczas którego uczniowie przywołali najważniejsze daty i wydarzenia związane z utratą przez Polaków niepodległości oraz dążeniem do jej odzyskania.

W rolę głównego bohatera wydarzeń – Józefa Piłsudskiego, wcielił się uczeń klasy V – Kamil Gdula. Nie zabrakło również żołnierzy-powstańców, których role odegrali Patryk Niebrzydowski i Łukasz Pawluczuk. Postać artysty-emigranta prezentował Piotr Pożak, w role zaborców wcielili się: Natalia Sierocińska, Wiktor Prażewski oraz Wiktoria Ipnar, zaś dziennikarza odegrała Zuzanna Gruda. Na scenie pojawił się też symbol – personifikacją Polski był Patryk Ipnar. O wydarzeniach historycznych rozmawiały z przejęciem kobiety: Aleksandra Kusyk, Oliwia Tomaszewska, Klaudia Tomaszewska, Julia Mirosławska oraz Amelia Szymankiewicz. Patryk Niebrzydowski, Zuzanna Aftyka oraz Nikola Góźdź odegrali poznającą polską historię grupę uczniów, zaś Magdalena Rybicka wzbogaciła występ recytacją utworów patriotycznych. Montaż słowny był urozmaicany pieśniami patriotycznymi, min. Uwierz Polsko, W listopadzie, Piechota czy Wodzu, wodzu miły. Występ został przygotowany pod kierunkiem pani Agnieszki Romaneczko.

            Przedstawienie przybliżyło nam fragment polskiej historii oraz wprowadziło w podniosły nastrój, który towarzyszy świętowaniu narodowych rocznic.

Agnieszka Romaneczko    


ŚLUBUJEMY!

    Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie są już pełnoprawnymi uczniami. 30 października br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień!

    W niezwykle podniosłej atmosferze, przed flagą biało-czerwoną i polskim godłem, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania, pani dyrektor Anna Zmysłowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie” oraz dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów.

    Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej, musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Gotowe, odświętnie ubrane i bardzo przejęte, przystąpiły do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili „Otrzęsiny”, podczas których pierwszaki „przeobraziły się” w koty i aby pozbyć się ogonów, musiały wykonać szereg zadań. Dzieci potraktowały zadanie bardzo poważnie. Otuchy dodawali im uczniowie III klasy, - Ania, Igor i Arek, którzy zadeklarowali im swoją pomoc w razie potrzeby.

    W tej wyjątkowej chwili pani Dyrektor pogratulowała dzieciom zaprezentowanych umiejętności i wręczyła drobne upominki ufundowane przez pana wójta - Krzysztofa Kopyścia. Następnie wspaniałe i pomysłowe prezenty wręczyli rodzice. Niespodziankę swoim kolegom sprawiły przedszkolaki, które wręczyły pierwszoklasistom własnoręcznie wykonane zakładki. Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z przybyłymi na uroczystość gośćmi, na życzenia, podziękowania i uściski. Zwieńczeniem uroczystości był iście królewski poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów!

J. Mikołajczak
NASI MALI MISTRZOWIE BŁYSZCZELI

W OGÓLNOPOLSKICH BIEGACH KLEBERGA

 

 

W dniu 20.10.2019 r. odbyły się Ogólnopolskie Biegi Kleberga pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie. Nasi mali lekkoatleci, którzy mają już na swoim koncie sukcesy w dziedzinie Królowej Sportu, stanęli do rywalizacji z najlepszymi reprezentantami szkół i klubów.

Alan Brygoła, który zdobywał czołowe miejsca min. w Ogólnopolskich Biegach Lewarta czy Biegu Solidarności, i tym razem był bezkonkurencyjny i stanął na najwyższym podium. W nagrodę za I miejsce otrzymał plecak oraz żywego karpia, którego co roku za zajęcie pierwszego miejsca funduje lokalny hodowca tych ryb. Nagroda bardzo ucieszyła naszego zawodnika.

Ogromny sukces odniosła również nasza wspaniała, waleczna Weronika Szczepaniak, która na metę wbiegła jako druga. Weronika z rąk burmistrza Kocka otrzymała dyplom oraz plecak.

Karolinka Marzec była na mecie szósta i także została wyróżniona pamiątkowym dyplomem.

        Warto podkreślić, że wszyscy młodzi zawodnicy są zwycięstwami bez względu na to, czy stają na najwyższym podium, czy też nie. Ich sukcesem jest to, iż kochają ruch i lubią aktywnie spędzić czas wolny, do czego ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW!

  

 

Iwona Szumiec


 

 

 

BohaterON - włącz historię!

  

 

     W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w IV edycji akcji BohaterON - włącz historię!

    Akcja ma na celu promowanie historii Polski XX wieku oraz upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego. Sercem kampanii jest akcja wysyłania kartek do uczestników walk o stolicę. Łącznie, w ciągu trzech edycji, Powstańcy otrzymali już ponad pół miliona pocztówek, listów i laurek.

    W tym roku organizatorzy nie udostępniali dedykowanych akcji, gotowych pocztówek. Zaoszczędzone na produkcji i rozpowszechnianiu kartek środki będą przeznaczone na realizację działań pomocowych skierowanych do powstańców warszawskich. Dlatego uczniowie zostali poproszeni o własnoręczne wykonanie laurek, listów i widokówek

    W naszej szkole do akcji włączyli się uczniowie z klas IV - VIII pod kierunkiem nauczyciela plastyki - p. Sylwii Osik-Mzurek i nauczyciela historii - p. Agnieszki Sowy
.

 


 

 

Agnieszka Sowa


TEATRALNIE I ROZRYWKOWO

- WYCIECZKA KL IV i V DO LUBLINA

 

                Dnia 15 października 2019 r. uczniowie z klas IV i V Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie wybrali się pod opieką pań: Anny Zmysłowskiej i Agnieszki Romaneczko na wycieczkę do Lublina. Celem wyjazdu było doświadczenie magii teatru oraz poznanie wyjątkowych zakamarków lubelskiej Starówki...

            Pierwszym punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście: od Bramy Krakowskiej do Bramy Grodzkiej. Korzystając z pięknej pogody, z przyjemnością podziwialiśmy lubelską architekturę oraz zdobywaliśmy informacje o historii miasta. Będąc przed budynkiem dawnego Trybunału Koronnego, przypomnieliśmy Legendę o Czarciej Łapie, której sceny wymalowane zostały na froncie naprzeciwległej kamienicy. Oglądając kunsztowne zdobienia kamienic, wspominaliśmy związane z Lublinem ważne postacie: Jana Kochanowskiego, Biernata z Lublina, Sebastiana Klonowica, Wincentego Pola czy Jana z Lublina. Zatrzymaliśmy się również na Placu po farze, aby podziwiać panoramę Lublina.

Następnie spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem i udaliśmy się na Plac Litewski, aby przypomnieć o zawartej w tym miejscu w 1569 r. unii polsko-litewskiej. Na placu zatrzymaliśmy się chwilę przy fontannach oraz zjedliśmy posiłek w Mc Donald’s.

Kolejną częścią wycieczki była wizyta w Teatrze im. Juliusza Osterwy, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Sposób na Alcybiadesa” na podstawie książki Edmunda Niziurskiego. Współczesna aranżacja powieści wywarła na nas duże wrażenie. Zabawne sceny ukazujące uczniowskie perypetie rozbawiły nas i dostarczyły wielu emocji.

Ostatnim punktem wycieczki było Laser City, gdzie uczniowie rywalizowali ze sobą za pomocą laserowej broni, ćwicząc sprawność, zwinność, celność i spostrzegawczość.

Pełni wrażeń, wzbogaceni o nową wiedzę i uśmiechnięci wróciliśmy do Szczekarkowa. Szkoda, że wycieczka trwała tak krótko...

 

Agnieszka Romaneczko

 


 

Byliśmy razem

 

16 października 2019 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji dołączyliśmy wszyscy do akcji bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Akcja została zainicjowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a jej szkolnym koordynatorem była Pani Edyta Borowicz-Czuchryta. Głównym celem było wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. Uczniów w akcji wspierali nauczyciele, rodzice oraz radny Gminy Lubartów - Grzegorz Gdula.

Nad przebiegiem i poprawnością udzielania pierwszej pomocy czuwali Ratownicy Medyczni z firmy M-Tmed oraz wolontariusze stowarzyszenia „Sąsiedzi”. Wystarczyło 30 minut i daliśmy radę!  

Każdy, kto zaangażował się czynnie uczestnicząc w biciu rekordu, miał ogromną satysfakcję, chociaż nie było łatwo. Najbardziej zaangażowani uczniowie zostali nagrodzeni upominkami od Ratowników w postaci saszetek Pierwszej Pomocy. Ratownicy przekazali również dla szkoły apteczkę szkolną Pierwszej Pomocy.

Ogromne podziękowania dla Zespołu Ratowników, dzięki którym jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. To była dla nas wszystkich bardzo ważna i cenna lekcja. Radość jest tym większa, że mamy nadzieję, iż udało się pobić kolejny rekord. Z niecierpliwością oczekujemy na ostateczne wyniki…

 

 

 

 

Edyta Borowicz-Czuchryta


Trzeciego 

października 

jechaliśmy 

do 

Świdnika!

 

W czwartek, 3 października 2019 r. przedszkolaki z młodszej grupy udały się w podróż na lotnisko do Świdnika. Tam czekała już Pani Kasia, która zaprosiła grupę do zwiedzania wszystkich zakamarków portu lotniczego, łącznie ze stojącym  na torze pociągiem. Około godziny 9.00 lądował samolot z Londynu. Przedszkolaki mogły obserwować całą procedurę lądowania, tankowania i rozpakowywania bagaży.  Na zakończenie zwiedzania każdy z uczestników dostał na pamiątkę zestaw do kolorowania.

 Następnym punktem wycieczki była Sala Zabaw Koziołek. Dzieci miały okazję skorzystać z różnorodnych zabawek i atrakcji. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

Edyta Sadurska


 

EUROPEJSKI 

DZIEŃ 

JĘZYKÓW 

OBCYCH

 

Dnia 26 września 2019 r. odbyły się w naszej szkole dwa spotkania z uczniami z Turcji w ramach programu Skype w klasie.  W obu rozmowach uczestniczyli uczniowie, którzy wspólnie realizują międzynarodowy eTwinning projekt „S.P.A.C.E”. Spotkania odbyły się w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych.

W czasie spotkania z uczniami Elif uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie nauczyli się tureckich słów, np.: Merhaba, Seniseviyorum... a uczniowie z Turcji poznali słowa: gwiazdy (stars), ludzie (people) i sztuka (art). W czasie drugiego spotkania uczniowie rozmawiali ze swoimi rówieśnikami z Turcji o szkole, zainteresowaniach i wakacjach. Na zakończenie przedyskutowali wspólnie, jak ważne jest uczenie się języków obcych.

To były spotkania pełne wrażeń!

Edyta Borowicz-Czuchryta

KRĘCIMY KILOMETRY, CZYLI ROWEROWY RAJD DO FIRLEJA

 

 

Dnia 25 września 2019 roku, w piękny, jesienny dzień, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie rowerowym do Firleja. Wybraliśmy trasę wiodącą drogami polnymi, a potem drogą asfaltową na odcinku od Przypisówki do Firleja.

Celem naszej wyprawy było propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego, a zwłaszcza popularyzacja turystyki rowerowej, której walory są nieocenione. Relaks psychiczny, jaki daje ruch na świeżym powietrzu i piękne, jesienne krajobrazy wpływały rozluźniająco i pozytywnie na nasze nastroje.

Na miejscu podziwialiśmy piękne widoki: spokojne jezioro, fruwające nad wodą rybitwy i cichy las. Graliśmy w ,,KARTOFLA'' i inne gry integracyjne. Zapłonęło ognisko, w którym upiekliśmy kiełbaski. Był czas, aby ze sobą porozmawiać, razem się pośmiać oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia.  

Do Szczekarkowa  wróciliśmy zmęczeni, ale w doskonałych nastrojach. Tego typu wyjazdy zachęcają do aktywności fizycznej, działają pozytywnie na samopoczucie oraz integrują środowisko uczniowskie.

Iwona Szumiec


DZIEŃ KROPKI

 

Od kilku lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony, a także zaprezentować i pielęgnować uzdolnienia. W Szkole Podstawowej w Szczekarkowie uczniowie od samego rana cieszyli się tym nietypowym świętem!

Koordynatorem akcji była Pani Edyta Borowicz-Czuchryta. Odbyła się pogadanka na temat napisanej przez Petera Reynoldsa książki The Dot. Następnie uczniowie wszystkich klas zastanawiali się nad tym, co w nich jest najlepsze. Swoimi mocnymi stronami, zainteresowaniami i talentami dekorowali tablicę na głównym korytarzu. Na każdej przerwie wypełniała się ona coraz bardziej...

16 września KROPKA w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie przestała być tylko zwykłą kropką… Stała się ona symbolem naszych wyzwań i talentów, które z dnia na dzień chcemy rozwijać i pielęgnować. Każdy ma w sobie to „coś”, co czyni go wyjątkowym. A każda kropka będzie nam o tym przypominać i to nie tylko 15 września…
To był wspaniały i niezapomniany dzień!

Uwaga!!! W odkrywaniu naszych talentów i mocnych stron nie byliśmy sami! Do świętowania „Międzynarodowego Dnia Kropki” przyłączyło się ponad 900 szkół!!!

 

Edyta Borowicz-Czuchryta800 080 222

 
– rusza całodobowa bezpłatna infolinia
dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów


Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy
w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej
i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się
ze specjalistami z
Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie
w najtrudniejszych sytuacjach.

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet
w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się
po wsparcie.

W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA
to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej
ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 

Szczyty zdobywa się

małymi krokami

  

 

Wypoczęci i pełni pozytywnej energii do pracy, dnia 2 września 2019 r. o godz. 9.30 zebraliśmy się na uroczystej inauguracji roku szkolnego 2019/2020.

Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego wykonania hymnu narodowego. Następnie Pani Dyrektor powitała zebranych: uczniów, przedszkolaków, rodziców, grono pedagogiczne oraz pracowników szkoły. Po zapoznaniu uczestników uroczystości z planem pracy szkoły w nowym roku szkolnym oraz przedstawieniem nauczycieli i wychowawców, uczniowie spotkali się w swoich klasach.

Miło nam było spotkać się po wakacjach w dobrze znanym gronie, a także powitać nowych uczniów i przedszkolaków. W myśl hasła: Szczyty zdobywa się małymi krokami, pełni zapału i z uśmiechami na twarzach rozpoczęliśmy naukę, aby wytrwale pracować na sukces. Wytrwałości w dążeniu do celu i „zdobywania szczytów” życzymy w tym roku wszystkim naszym uczniom! 

Agnieszka Romaneczko