Aktualności - rok szkolny 2018/2019 

Coś się kończy, żeby coś mogło trwać…

  

    19- czerwca zakończył się rok szkolny. Ten dzień był ostatnim dniem pobytu w szkole uczniów klasy VIII. Z żalem i ze łzami pożegnali ich młodsi koledzy, ofiarowując przy tym pamiątkowe upominki. Uczniowie klasy VIII  razem z wych. Ewą Cur przygotowali część artystyczną,  w której najpierw we wzruszających słowach i pięknych piosenkach wspominali swój pobyt w szkole. Następnie  podziękowali za wszystko swoim rodzicom i nauczycielom, obdarowując ich kwiatami i upominkami okraszonymi łzami wzruszenia.Potem absolwenci, świadomi kończącego się ważnego etapu, życia otrzymali świadectwa i nagrody. Uroczystość uświetniła piękna dekoracja przygotowana przez p. Agnieszkę Romaneczko.

 

    Kolejnym punktem imprezy było wręczenie świadectw z wyróżnieniem i nagród uczniom klas młodszych. Na koniec p. dyrektor Anna Zmysłowska podziękowała uczniom i rodzicom za działalność na rzecz szkoły.

 

Ewa Cur


 

 

ZABAWA W STYLU RETRO

 

 

    17-tego czerwca odbyła się w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie  wyjątkowa dyskoteka. W rytm muzyki z lat 80-tych i 90-tych bawili się uczniowie starszych klas naszej szkoły. Na pomysł tej niezwykłej zabawy wpadli uczniowie klasy VIII, planując imprezę pożegnalną.  Trochę z pomocą rodziców dotarli do przebojów z tamtych lat.  Zaproszeni goście stanęli na wysokości zadania. Można było odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie.  Do późnej nocy trwały pląsy pod czujnym okiem opiekunów: pań Ewy Cur i Agnieszki Romaneczko. Nad wszystkim zaś czuwała p. dyrektor Anna Zmysłowska. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Na pewno na długo zapamiętają tę wyjątkową zabawę. Warunkiem uczestnictwa w dyskotece było przyjście w strojach z tamtej epoki.

 

                                                                                                                                Ewa CUR


 

 

WYCIECZKA EDUKACYJNA

DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W LUBARTOWIE

 

 

03 czerwca 2019 r. uczniowie z klas: VI, VII i VIII pod opieką Pań: Katarzyny Machoń i Danuty Małyski mieli okazję zwiedzić zmodernizowaną Oczyszczalnię Ścieków w Lubartowie.

Dzięki pieszej wycieczce po terenie obiektu młodzież mogła poznać wszystkie procesy technologiczne stosowane w oczyszczalni biologicznej oraz wysłuchać fachowych porad pracownika zakładu dotyczących użytkowania wody w gospodarstwach domowych.

 

Katarzyna Machoń

Szkolny Dzień Dziecka

 

            Dnia 3 czerwca 2019 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie obchodzili swoje święto, uczestnicząc w grach i zabawach zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka.

W piękny, słoneczny poniedziałek dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się dyskoteka w rytmie ulubionych dziecięcych przebojów oraz gry i zabawy integracyjne.

Uczniowie z klas IV-VIII wzięli udział w drużynowej grze terenowej, podczas której rozwiązywali zadania sprawdzające ich kreatywność, umiejętności wokalne i czytelnicze oraz – przede wszystkim – umiejętność pracy w zespole i pracy pod presją czasu. Drużyny błyskawicznie odnalazły rozmieszczone na terenie szkoły koperty z zadaniami, a uczestnicy zabawy wykazali się ogromną pomysłowością przy rozwiązywaniu poleceń. Organizatorzy byli pod wrażeniem kreatywności, sprytu oraz wzorowej współpracy młodzieży!

Kolejną niespodzianką były drużynowe konkurencje sportowe, w których uczniowie wykazali się szybkością, zwinnością oraz sprawnością ruchową. Rywalizacja sportowa dostarczyła wielu emocji i radości, ale również zmęczyła uczestników, którzy pokrzepili się słodkimi nagrodami.

Następnym punktem programu było wspólne ognisko, przy którym młodzież upiekła kiełbaski i zregenerowała siły, by na zakończenie dnia rozegrać mecz piłki nożnej.

Warto dodać, że wszyscy uczniowie otrzymali tego dnia od Pana Radnego – Grzegorza Gduli słodki upominek i w upalny dzień mogli schłodzić się, jedząc lody o smaku gumy balonowej!

Najważniejsze, że tego dnia na twarzach naszych uczniów nie zabrakło uśmiechu, czego życzymy im na co dzień!

  

 

Agnieszka Romaneczko

 

 


 

W HOŁDZIE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II

 

Pragnąc wyrazić naszą miłość  i wdzięczność Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za to, czego dokonał w ciągu 26 lat swego pontyfikatu, dnia 30 maja 2019 r. młodzież ze Szczekarkowa pod opieką pani Iwony Szumiec zorganizowała uroczystość pod hasłem: Święci nie są po to, aby ich podziwiać, ale po to, aby ich naśladować.

Papież przełomu wieków docierał do milionów wiernych ze Słowem Bożym, pocieszeniem, troską o sprawiedliwość oraz wolą niesienia pomocy duchowej ludziom wszystkich ras i wyznań. Pielgrzymując po całym świecie, „zmartwionych pocieszał, błądzącym pokazywał drogę, wątpiących wspierał radą”. Chcieliśmy zgodnie ze słowami Ojca Świętego być Jego nadzieją i poprzez pamięć o Nim, nieść Jego naukę naszym młodszym kolegom i koleżankom, rodzicom, przybyłym gościom oraz pracownikom szkoły. Jesteśmy dumni, że włożyliśmy tyle trudu, aby poprzez aranżację słowno-muzyczną ukazać blask osoby Papieża Polaka. Do pieśni akompaniował młodzieży szkolnej pan Paweł, a na skrzypcach grała Julka, która już drugi raz zechciała ubogacić naszą uroczystość. Odczytane zostało również piękne błogosławieństwo, które przesłał korespondencyjnie kardynał Stanisław Dziwisz.

Pod  koniec nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego Święty Jan Paweł II w naszych myślach, pamięci i sercach, a za najlepsze prace uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

Śpiewane podczas uroczystości pieśni wywołały łzy wzruszenia, zaś odczytywane przez uczniów słowa nauki Świętego Jana Pawła II skłaniały do refleksji nad istotą i wartością ludzkiego życia. Uroczystość ubogaciła nas duchowo, uwrażliwiła na istniejące problemy i przekazała wartościową naukę moralną. 

 

Iwona Szumiec

 


  

PRZRGLĄD ZESPOŁÓW TANECZNYCH W NOWODWORZE

  

            Dnia 23 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Nowodworze odbył się – kolejny już - III Gminny Przegląd Zespołów Tanecznych. Organizatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki wychowania fizycznego: P. Klaudyna Turzańska i P. Iwona Szumiec. Celem konkursu była zarówno prezentacja umiejętności tanecznych uczestników, jak i rozwijanie zdolności artystycznych uczniów i promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu.

            Na tej tanecznej imprezie nie mogło zabraknąć reprezentacji ze szkoły w Szczekarkowie. Liczący 11 uczestniczek zespół „Adrenalina” błyszczał na parkiecie, prezentując układ tańca nowoczesnego przygotowany pod opieką P. Iwony Szumiec. Decyzją jury, spośród 6 zespołów, które zgłosiły się w kategorii klas IV-VIII, uczestniczki ze Szczekarkowa uplasowały się na III miejscu. 

            Cieszymy się z sukcesu „Adrenaliny”, gratulujemy naszym koleżankom i życzymy im kolejnych sukcesów!

 

Iwona Szumiec


 

 

 

Wszystkiego najlepszego 

dla naszych Rodziców 

z okazji ich święta

  

 

    Życzenia takie przekazywały młodsze przedszkolaki 6 czerwca 2019 r. Pięknie się przygotowały i starały się z całych sił aby każdy Tata i każda Mama byli z nich dumni. Mottem przedstawienia było hasło: Tata i Mama to świat nasz cały. I tak właśnie było, kiedy weszły na sale widziały tylko swoich rodziców, co nie przeszkadzało aby pięknie się zaprezentować. Stare piosenki i wiersze, oraz układ z krzesełkami były na pewno dla wszystkich powodem do sentymentalnych przeżyć.

    Dziękujemy rodzicom za przybycie i gratulujemy wspaniałych pociech.


 

Edyta Sadurska


Gminny Konkurs Wiedzy 

„Wielka Brytania i USA – Zjednoczone Światy”


 

21maja 2019 roku w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odbyła się IV edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o krajach anglojęzycznych „Wielka Brytania i USA – Zjednoczone Światy”. Do konkursu zostało zgłoszonych 14 uczniów ze szkół podstawowych z Brzezin, Annoboru, Szczekarkowa, Łucki i Skrobowa. Celem Konkursu były: upowszechnianie wiedzy ogólnej o Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, motywacja do nauki języka angielskiego, jak również rozwijanie postaw otwartych na inne społeczności i kultury.

Uczestników konkursu wraz z ich opiekunami powitała pani dyrektor Anna Zmysłowska oraz koordynator konkursu – Edyta Borowicz-Czuchryta. W czasie konkursu uczniowie zmagali się z różnego typu zadaniami zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Nagrody oraz upominki i dyplomy ufundowane między innymi przez Wójta Gminy Lubartów wręczyli uczestnikom konkursu zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Lubartów – pani Katarzyna Brzozowska, Dyrektor Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół w Lubartowie- pani Anita Kusio oraz pan Grzegorz Gdula – Radny Gminy Lubartów.

Po konkursie zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. Uczestnicy konkursu uplasowali się na następujących pozycjach:  

I miejsce – Martyna Bronisz (SP Brzeziny),

II miejsce – Natalia Pożarowszczyk (SP Skrobów),

III miejsce – Alicja Mucha (SP Szczekarków),

IV miejsce – Klaudia Bronisz (SP Brzeziny),

V miejsce – Aleksandra Wierzchoń (SP Skrobów).

 

Wszystkim laureatom i pozostałym uczestnikom gratulujemy wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów.

 

Edyta Borowicz-Czuchryta


Dzień bez Śmiecenia 2019

  

 

    W tym roku, wzięliśmy udział w  światowej akcji proekologicznej, której hasłem tegorocznym jest "Dzień bez Śmiecenia" obchodzony 11 maja i trwający do końca miesiąca. Uczniowie klas 4-8 poznawali sposoby zbiórki selektywnej i sposoby przetwarzania wtórnego produktów.

    Przygotowaliśmy warsztaty, które składały się z serii edukacyjnych filmików oraz konkursu. Warsztaty miały za zadanie edukować i wskazać proste sposoby, jak możemy się przyczynić do poprawy stanu środowiska.

    Po pierwsze to UNIKAM - zachęcaliśmy do rezygnacji z produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy bez zbędnych/nadmiernych opakowań, korzystania z pojemników wielokrotnego użytku. Po drugie PLANUJĘ - tu zachęcamy do przemyślanych zakupów, planowania najbliższego menu oraz przygotowywania potraw z wykorzystaniem produktów, które mamy już w lodówce. Po trzecie SEGREGUJĘ  - w większości gmin obowiązuje zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska system segregacji odpadów, jednak my mieszkańcy wciąż mamy z nią problemy. Po czwarte WYKORZYSTUJĘ - tym przekazem chcemy zwrócić uwagę, że wiele wyrzucanych przez nas odpadów mogłoby zostać jeszcze wykorzystanych. Zachęcamy uczniów do sprzedawania i oddawania niepotrzebnych przedmiotów oraz wykorzystywania różnych rzeczy na nowo.

    Organizatorkami warsztatów były: Agnieszka Sowa - nauczyciel biologii  i Katarzyna Malczewska - nauczyciel geografii.
 
 
 
 

Agnieszka Sowa

 

  


Trzynastego wszystko zdarzyć się może… w Bałtowie

 

    W poniedziałek, 13 maja 2019 r., cała społeczność naszej szkoły (od przedszkola do VIII klasy) wyruszyła na podbój Doliny Kamiennej w województwie świętokrzyskim, gdzie znajduje się mała wieś Bałtów. Już od ponad 15 lat nieodzownym elementem krajobrazu między wzgórzami Bałtowa jest Jura Park, gdzie główną atrakcję stanowią pradawne gady.

    Tropy dinozaurów w Bałtowie zostały odkryte przez polskiego paleontologa, Gerarda Gierlińskiego. Pochodzą z okresu jury. Jeden z nich – trop drapieżnego allozaura znajduje się na szczycie skały zwanej Czarcią Stopką. Nazwa skały związana jest z miejscowymi legendami, które miały tłumaczyć powstanie tego nietypowego śladu. Według jednej z nich diabeł niósł wielki głaz, by zburzyć miejscowy kościół. Nie zdołał jednak dotrzeć na miejsce przed wschodem słońca i upuścił kamień, na którym pozostały ślady diabelskich pazurów. Według innej legendy, diabeł założył się z aniołem, że pokona dolinę Kamiennej jednym skokiem. Odbił się od skały tak mocno, że pozostał na niej odcisk stopy.

    Kolejne tropy dinozaurów, w tym między innymi roślinożernego stegozaura, można zobaczyć w lessowym wąwozie zwanym Żydowskim Jarem, położonym nieopodal bałtowskiego młyna wodnego. Legendy, ciekawostki i wiele innych historii mogliśmy usłyszeć od wspaniałych przewodników parku, a atrakcji było bardzo dużo.

    Pierwszym punktem zwiedzania była część parku, w której znajdują się naturalnych rozmiarów makiety dinozaurów oraz muzeum skamieniałości. W prehistorycznym oceanarium mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Z amerykańskiego schoolbusa mogliśmy oglądać mieszkańców Zwierzyńca Górnego, który rozpościera się na obszarze 60 hektarów. Podziwialiśmy między innymi: bydło Zebu, bydło szkockie, jaki tybetańskie, owce kameruńskie, jelenie europejskie, jelenie Sika, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie i strusie emu, antylopy nilgau, kuce szetlandzkie, alpaki, muflony, daniele oraz żubry. W przerwie między atrakcjami mogliśmy się posilić gorąco zupą pomidorową.

    Ostatnim punktem programu dla najmłodszych przedszkolaków był Park Rozrywki z takimi atrakcjami jak: kolejki, kulki, karuzele i zjeżdżalnie, a dla starszych kino 5D i film o dinozaurach...oczywiście. Każdy uczestnik kupił sobie pamiątkę z wycieczki. Późnym popołudniem wróciliśmy do szkoły.    
Edyta Sadurska
I EDYCJA 

MISTRZOSTW SZKOŁY 

W TENISIE STOŁOWYM

 

 

W piękny słoneczny dzień, 21.03.2019 r. został rozegrany turniej tenisa stołowego 

MISTRZOSTWO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SZCZEKARKOWIE.

Wydarzenie wzbudziło wśród naszych uczniów wiele pozytywnych emocji i chęci do sportowej rywalizacji. Pomysłodawcą przedsięwzięcia oraz sponsorem pucharów dla zwycięzców był radny ze Szczekarkowa – Pan Grzegorz Gdula. Aby mistrzostwa mogły przebiegać sprawnie, a dzieci trenować do kolejnych edycji zawodów, sołtys wsi Szczekarków – Pan Kamil Świniarski, ofiarował na rzecz szkoły stół do tenisa stołowego.

Nad przebiegiem zawodów czuwała Pani Iwona Szumiec. Turniej był rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Oddzielnie walczyły dziewczęta, w odrębnej kategorii – chłopcy.

A oto wyniki turnieju:

 

Kategoria dziewcząt

Kategoria chłopców

Kl. VII-VIII

Kl. VII-VIII

I miejsce- Milena Gdula

II miejsce- Justyna Mąka

III miejsce- Iwona Grzeszczak

 

 

I miejsce- Jakub Woźniak

II miejsce- Filip Wróbel

III miejsce- Damian Lipski

IV miejsce- Przemysław Marzec

V miejsce- Bartłomiej Gdula

 

Kl. IV-VI

Kl. IV-VI

I miejsce- Julia Hauzer

II miejsce- Magdalena Rybicka

III miejsce- Zuzanna Gruda

IV miejsce- Wiktoria Ipnar

V miejsce- Amelia Szymankiewicz

 

I miejsce - Bartosz Mirosławski

II miejsce- Patryk Niebrzydowski

III miejsce- Łukasz Pawluczuk

IV miejsce- Patryk Ipnar

V miejsce- Piotr Pożak

 

 

 

Za pierwsze trzy miejsca zostały wręczone zawodnikom piękne puchary, a wszyscy, którzy wzięli udział w turnieju, otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy i zachęcamy do wzięcia w zawodach udziału w następnym roku, gdyż turniej stanie się od tej pory cyklicznym wydarzeniem sportowym w naszej szkole.

 

Iwona Szumiec


WITAJ WIOSNO !

 

 

Wiosna - cieplejszy wieje wiatr,
Wiosna - znów nam ubyło lat,
Wiosna, wiosna wkoło, rozkwitły bzy.

 

               

            Słoneczna pogoda, ciepły wiatr, śpiew ptaków i przyroda budząca się do życia – to symptomy zbliżającej się wiosny. Wiosennej aury z niecierpliwością wyczekuje każdy z nas, a w szczególności amatorzy sportów i wypoczynku na świeżym powietrzu. W tym roku początek astronomicznej wiosny przypadał na dzień 20 marca, zaś 21 marca rozpoczęła się wiosna kalendarzowa.

            Pierwszy dzień wiosny powitali też, jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie, świętując jednocześnie Dzień Samorządności. W czwartek 21 marca 2019 r. o godz. 11.00  uczniowie zebrali się na szkolnym korytarzu, aby odebrać z rąk Pani Dyrektor symboliczny klucz – znak „przejęcia władzy” przez Samorząd Uczniowski. Następnie podzieleni na drużyny uczniowie spacerowali po terenie szkoły w poszukiwaniu tajemniczych kopert, w których ukryte były kody QR do wiosennych zadań. Uczestnicząc w tej wesołej zabawie, młodzież rozwiązywała krzyżówki i rebusy oraz zdobywała wiedzę na temat wiosennej przyrody i obyczajów. Uczniowie wykonywali również kreatywne zadanie, tworząc przestrzenne prace plastyczne z materiałów recyklingowych. Pod koniec rywalizacji drużyny sprawdziły swoją wiedzę o wiośnie, rozwiązując quiz z wykorzystaniem Kahoota.

             Pomysłodawczynią i organizatorką tegorocznej wiosennej zabawy była Pani Edyta Borowicz-Czuchryta. Sezon wiosenny został radośnie zainaugurowany, toteż pozostaje tylko czekać na sprzyjającą aurę pogodową...  

 

Agnieszka Romaneczko


 

Wyjazd na widowisko interaktywne pt. „Doktor Dolittle

i jego zwierzęta, czyli Filmowe Safari”

 

 

    Dnia 30.01.2019 r. uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I – III wyjeżdżali do Lubartowa na interaktywne przedstawienie  multimedialne pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta, czyli Filmowe Safari”. Widowisko oparte było na powieści „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, która jest lekturą dla uczniów kl. I - III. Wzorem tytułowego doktora dzieci zdobyły kilka użytecznych informacji o zwierzętach. Doktor Dolittle i jego pies Jip, którego zobaczyliśmy na scenie, opowiedzieli nam o swoich przygodach. Dowiedzieliśmy się, jak udzielać pomocy zwierzętom i ludziom, a za pomocą latającej kamery zrealizowaliśmy projekt naukowy mający na celu odkrycie i uratowanie nieznanego, zagrożonego gatunku zwierzęcia. Część widzów - również uczniowie naszej szkoły - wzięła udział w zadaniach aktorskich. Relację z wydarzenia można obejrzeć na nakręconym z udziałem naszych uczniów filmie.

                                                                                                                                                                                                                                                       Agnieszka LisekDo zakochania jeden krok...

 

            Euforia i rozmarzenie wywołane stanem zakochania to emocje, które zna lub dopiero pozna większość z nas. Nic więc dziwnego, że 14 lutego przyjęło się świętować dzień zakochanych, zwany Dniem Świętego Walentego lub walentynkami. Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie również postanowili podtrzymać walentynkowy obyczaj.

            Dnia 8 lutego 2019 r. odbył się w naszej szkole apel walentynkowy, w którym uczestniczyły: przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna, a także dyrekcja i nauczyciele. Młodzież z klas V-VIII przygotowała pod opieką Pani Iwony Szumiec humorystyczną scenkę, opowiadającą o miłosnych perypetiach Julii i Romka. Mnóstwa emocji i śmiechu dostarczyła widzom scena podrywu, zaloty amanta oraz jego zaradność i przedsiębiorczość w podbijaniu serca wybranki, która miała niemałe  kaprysy i wymagania... Nie zabrakło również muzycznych szlagierów miłosnych, a przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

            Drugą część uroczystości stanowiło wręczenie poczty walentynkowej, którą wcześniej zebrali i uporządkowali członkowie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem Pani Edyty Borowicz-Czuchryty. Uczniowie i nauczyciele z radością odbierali zaadresowane do nich kartki walentynkowe, w których znajdowały się miłosne wyznania lub po prostu – miłe, życzliwe słowa. Co najważniejsze – walentynkową korespondencję otrzymał każdy uczeń naszej szkoły.

Pod koniec uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na szkolnych: Miss i Mistera. Tegoroczną Miss została Magdalena Rybicka z klasy V, zaś Misterem – Bartosz Mirosławski z klasy VI.

Gratulujemy zwycięzcom plebiscytu oraz dziękujemy młodzieży, członkom Samorządu Uczniowskiego i opiekunom za dostarczenie nam tylu pozytywnych wrażeń. Zakochanym życzymy natomiast odwzajemnionych uczuć...  

 

Agnieszka Romaneczko  

 

Babciu, Dziadku

powędrujmy po Polsce!!

  

 

Dnia 6 lutego 2019 r. w naszej sali zgromadzili się dziadkowie naszych przedszkolaków. Zaprosiliśmy ich z okazji ich święta. Przygotowaliśmy dla nich przedstawienie o Wędrówkach Pyzy. Pyza zwiedzała nasz kraj począwszy od gór aż po morze, oglądając po drodze: Kraków, Warszawę i Gdańsk. Dziadkowie mogli też zobaczyć tańce zaprezentowane przez przedszkolaki, takie jak: polka kaszubska, taniec zbójnicki, polka warszawska, krakowiak. Była też piosenka o morskich przygodach i nasza piosenka projektowa Jesteśmy Polką i Polakiem. Nasi kochani dziadkowie nie tylko mogli podziwiać swoje wnuczęta, ale także wypić herbatkę i zjeść ciasteczko, które przygotowali nasi rodzice. Na pamiątkę przedszkolaki wręczyły upominki. Nie obyło się bez wspólnych zdjęć i tańców.          

                                           

 

 

 

 

 

                                           Edyta Sadurska

   

 

                                                                                                 

W KARNAWALE WSZYSCY BARDZO LUBIĄ... BALE !!!

 

            Pięknie udekorowana sala, migające barwne światła, dyskotekowa muzyka i świetna zabawa w doborowym towarzystwie! To moment, na który wielu uczniów czekało od dawna. Tegoroczna zabawa choinkowa, czyli najlepsza dyskoteka w trakcie roku szkolnego, odbyła się w naszej szkole pod koniec pierwszego półrocza.

Dnia  30 stycznia 2019 r. na sali gimnastycznej przy dźwiękach rytmicznej muzyki dla dzieci bawiły się przedszkolaki, zerówczaki oraz uczniowie z klas I-III. Następnego dnia, czyli 31 stycznia, na sali rozbrzmiewała muzyka popularna i disco, a na parkiecie szalała młodzież z klas IV-VIII. Niezapomniany klimat imprezy zapewnił zaproszony na tę okazję didżej, który zadbał o bajeczny, elektryzujący dobór muzyczno-wizualnych efektów. Dyskotekowa atmosfera sprzyjała szalonej, radosnej zabawie, do której chętnie przyłączyły się nawet... panie nauczycielki i Pani Dyrektor. W przerwach pomiędzy tańcami uczniowie pokrzepiali się smakołykami, korzystając z przygotowanego na te okazję poczęstunku. Wodzirej zorganizował również gry i animacje, podczas których uczniowie mogli wykazać się sprytem, zwinnością i tanecznymi zdolnościami.

Ponieważ zabawa była pierwszorzędna i dopisywał nam wspaniały humor, to nie chcieliśmy jej wcale zakończyć... Niestety, czas biegł nieubłaganie i ledwo się obejrzeliśmy, a impreza... dobiegła końca. Następnego dnia niemal wszyscy uczniowie pojawili się w szkole – w końcu było o czym rozmawiać i co wspominać! Szkoda, że wszystko, co dobre, tak szybko się kończy...

Agnieszka Romaneczko


DLA KOCHANYCH BABĆ I DZIADKÓW !

 

    7 lutego naszą szkołę odwiedzili szczególni goście, a mianowicie: nasze kochane babcie i nasi kochani dziadkowie. Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się długo i z wielkim zaangażowaniem, aby jak najlepiej przyjąć tak ważne osoby.

    Program artystyczny przygotowały klasy: I, II i III oraz oddział przedszkolny (zerówka) pod kierunkiem p. A. Lisek i p. J. Mikołajczak. Były wiersze, piosenki, tańce i inscenizacje.

    W atmosferę wspomnień i dobrego humoru  wprowadzili gości uczniowie kl. II i III, prezentując swoje przedstawienie z przewodnią nutą: „Powróćmy jak za dawnych lat…”

    Do przygotowania uroczystości włączyli się również rodzice uczniów, którzy zadbali o słodki poczęstunek. Było bardzo, bardzo miło...

J. Mikołajczak


„OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” W SZCZEKARKOWIE

 

Pan się rodzi w zgiełku naszych myśli,
w zgiełku naszych myśli do nas szepcze,
że Jemu się taki świat przyśnił,
gdzie wiara -  to serce.

 

Tradycja inscenizowania jasełek istnieje w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie od dawna. Przedstawienia ukazujące historię narodzenia Pańskiego miały zawsze na celu wzbudzenie refleksji związanej z cudem wcielenia Chrystusa i łaską Bożej miłości. Tegoroczne przedstawienie, choć ukazujące nieco inną historię, również niosło naukę moralną i miało za zadanie ukazać sens świętowania Bożego Narodzenia.

Dnia 17 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie zgromadziła się publiczność, aby obejrzeć spektakl oparty na motywach opowiadania Charlesa Dickensa pt. Opowieść Wigilijna. Na scenie zaprezentowana została historia bogatego skąpca Ebenezera Scrooge’a, który pochłonięty pracą i gromadzeniem majątku, zaniechał obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Kwestionując sens religijnej tradycji oraz negując podstawowe humanistyczne wartości, jak dobro i miłość do drugiego człowieka, główny bohater sprowadził na siebie gniew istot pozaziemskich. Do Scrooge’a przybył zatem duch zmarłego wspólnika oraz trzy duchy Bożego Narodzenia, aby napomnieć i przestrzec bohatera. Nie obyło się bez elementów grozy czy groteskowego śmiechu rozbawionej publiczności, gdy Scrooge „targował się” z duchami czy obserwował swój pośmiertny los. W scenie finałowej ukazana została gwałtowana przemiana moralna bohatera, który stał się człowiekiem łaskawym, hojnym, wyrozumiałym, kochającym innych ludzi oraz szanującym bożonarodzeniową tradycję. Karykaturalna postać Scrooge’a pozwoliła ukazać typowo ludzkie słabości i zaniedbania. Nauka udzielona przez duchy eksponowała zarówno sens bożonarodzeniowej tradycji, jak i w ogóle sens człowieczeństwa, którym są miłość do bliźniego oraz czynienie dobra.

Sztukę przygotowała młodzież szkolna z klas IV-VIII pracująca pod kierunkiem pani Agnieszki Romaneczko. W opracowywanie i zmiany dekoracji podczas trwania przedstawienia zaangażowane były: Pani Małgorzata Guz i Pani Anna Gruda. Pani Danuta Małyska pomogła w przygotowaniu pastorałek wykonywanych przez uczniów pomiędzy poszczególnymi scenami. W urządzeniu sceny pomogła społeczność ze Szczekarkowa: Pan Dariusz Sierociński, Pan Sławomir Rybicki, Pan Piotr Tomaszewski oraz Pan Szymon Gdula. Przedstawienie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania samych uczniów, którzy włożyli wiele trudu, aby nauczyć się powierzonych im ról. Serdeczne podziękowania należą się rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu strojów i zadbali o obecność młodzieży podczas prób.

Mamy nadzieję, że przedstawienie, choć odgrywane po świętach, wprowadziło nas na nowo w bożonarodzeniowy nastrój, dostarczyło pozytywnych wrażeń i przekazało wartościową naukę moralną.

 

Agnieszka RomaneczkoSUKCESY NASZYCH  UCZENNIC  W  GMINNYM  KONKURSIE  ŚPIEWANIA KOLĘD
 

    15 stycznia w Szkole Podstawowej w Annoborze odbył się Gminny Konkurs Śpiewania Kolęd  i Pastorałek. Do konkursu przystąpili uczniowie oddziałów przedszkolnych,  klas I – III oraz IV- VIII ze Szkół Podstawowych z terenu Gminy Lubartów.
    Naszą szkołę reprezentowali: Julia Aftyka z oddziału przedszkolnego, Maria Łukasik z kl. I, Anna Guz z kl. II i Zuzanna Gruda z kl. V.
    Miło nam poinformować, że Maria Łukasik zdobyła I miejsce w kategorii OP i kl. I, zaś Julia Aftyka w tej samej kategorii zajęła III miejsce.
    W kategorii kl. II – III Anna Guz zdobyła I miejsce.
    Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                  Agnieszka Lisek


   

APEL WIGILIJNY

  

 

    W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia21. grudnia odbył się w naszej szkole apel wigilijny. Uczniowie klas VI-VIII przygotowali część artystyczną, w której przybliżyli społeczności szkolnej historię narodzin Jezusa. Apel wprowadził uczniów w atmosferę wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat.  Śpiew kolęd pozwolił zebranym odczuć radość z narodzenia Pana. Całości dopełniły świąteczne dekoracje oraz stroje Świętej Rodziny.

  

 

Ewa Cur


SZKOLNE KOLĘDOWANIE


„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi,
Wstańcie pasterze Bóg się wam rodzi…”

    20 grudnia 2018 r. w świątecznej scenerii uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Na szkolnym korytarzu wybrzmiewały przepiękne kolędy i pastorałki, śpiewane pełnym głosem i z głębi dziecięcego serca. Uroku występom dodały przygotowane piękne stroje o charakterze bożonarodzeniowym.
W konkursie wystąpiło 16 uczniów z klas młodszych i oddziału przedszkolnego, których oceniało jury konkursowe. Poziom konkursu, jak orzekło jury, był bardzo wysoki i wyrównany, wszyscy uczestnicy zaśpiewali pięknie. Każdy  z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową ufundowaną przez Radę Rodziców.
    Komisja konkursowa w składzie: Pani Iwona Szumiec, Pani Małgorzata Guz i Pani Agnieszka Romaneczko wyłoniła następujących zwycięzców:
Przedszkole i Odział przedszkolny:
I miejsce – Julia Aftyka
II miejsce – Zuzanna Panek i Hanna Melchior
III miejsce – Oliwia Listosz, Wiktoria Bednarczyk, Milena Borychowska, Michał Koziej,
Bartosz Kubicki
Kl. I, II i III:
I miejsce – Maria Łukasik
II miejsce –Anna Guz i Natalia Sierocińska
III miejsce – Karolina Marzec, Weronika Szczepaniak, Martyna Tomaszewska, Arkadiusz Mirosławski, Filip Szysiak
    Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Przygotowanie występu wymaga poświęcenia niemało czasu, a wystąpienie przed publicznością i zaprezentowanie efektów swojej pracy ogromnej odwagi!
Nad organizacją całej uroczystości czuwała Pani Agnieszka Lisek. Wspólne kolędowanie sprawiło, że ten dzień stał się jeszcze bardziej ciepły i radosny, a wszystkie smutki, choć na chwilę, odeszły w niepamięć. Świąteczny klimat zagościł w naszej szkole na dobre!

                                                                                    Agnieszka LisekMotylki w Straży

    W czwartek, 13 grudnia 2018 r. odwiedziliśmy siedzibę Powiatowej Straży Pożarnej w Lubartowie. Panowie strażacy byli bardzo mili i pokazali nam wszystko, co znajdowało się w remizie. Następnie bawiliśmy się przez 3 godziny w sali zabaw. Wracając, zajrzeliśmy na wystawę bożonarodzeniową prezentowaną w budynku Gminy Lubartów oraz obejrzeliśmy ustawioną pod ratuszem choinkę.


Edyta Sadurska


Prawdziwe przedszkolaki 

    Pasowanie to szczególny dzień dla przedszkolaków. Tyle prób i ćwiczeń, aby 6 grudnia mogły zaprezentować się swoim rodzicom i Pani Dyrektor. Zaprezentowały wiersze, piosenki i taniec. Nagrodą za piękne występy były nie tylko dyplomy, ale także prezenty od Świętego Mikołaja. Na zakończenie piękny tort i chwile spędzone z rodzicami. Oby takich okazji było jak najwięcej.

Edyta Sadurska


MECZ POLSKA- FRANCJA

Z NASZYMI UCZNIAMI W ROLI KIBICÓW

 

W dniu 10.11.2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w sportowej imprezie, którą był mecz w piłkę ręczną. Zawodniczki MKS PERŁA LUBLIN zmierzyły się z drużyną z Francji. Mecz był pełen emocji i trzymał w napięciu do ostatniego gwizdka. Rozgrywka zakończyła się remisem 22:22.

Radością napawa, że większość uczniów kocha sport i chce przeżywać związane z nim emocje na żywo, gdyż kibicowanie jest jednym z elementów życia sportowego, inspiruje  i motywuje do własnej aktywności fizycznej.

Wróciliśmy bardzo zadowoleni i rozemocjonowani, ale warto było w ten wieczór wstać od komputera czy telewizora i dopingować na żywo zespół dziewczyn z Lublina.

Iwona Szumiec


UCZNIOWIE ZE SZCZEKARKOWA

W PROGRAMIE „PYTANIE NA ŚNIADANIE”

 

    „Kronika dla Niepodległej” to patriotyczna inicjatywa, której pomysłodawczynią była Pani Edyta Borowicz-Czuchryta. Akcja pisania listów do ojczyzny miała na celu wzbudzić refleksje na temat historii naszego narodu oraz wartości, jaką jest niepodległość. Założeniem inicjatywy było włączenie w obchody Stulecia Niepodległości uczniów oraz społeczności ze Szczekarkowa. Ku miłemu zaskoczeniu organizatorki, akcja zyskała znacznie szerszy zasięg. Nadesłano ponad 140 listów(!), a wśród adresatów znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Lubelski Kurator Oświaty oraz gwiazdy show biznesu! 

Pierwszym założeniem akcji „Kronika dla Niepodległej” było napisanie listów przez uczniów, rodziny i pracowników szkoły. Zaadresowane do Ojczyzny listy miały być zaprezentowane na wystawie oraz zebrane w pamiątkowej kronice. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie postaw patriotycznych oraz wzbudzenie refleksji o wartościach narodowych, takich jak wolność, tradycja, miłość do ojczyzny. 

Z radością przyjęliśmy wiadomość, że na naszą akcję odpowiedzieli: Prezydent RP – Andrzej Duda, Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, Lubelski Kurator Oświaty – Teresa Misiuk oraz przedstawiciele władz samorządowych. W przedsięwzięcie zaangażowali się znani artyści, dziennikarze czy działacze społeczni: Jan Englert, Krzysztof Piasecki, Katarzyna Dowbor, Stan Breckenridge. Listy pisali również studenci Wyższej Szkoły Społeczno Przyrodniczej w Lublinie uczący się na kierunku "Tourism and Hospitality Management". W pisanie listów zaangażowali się ponadto uczniowie szkół w: Brzezinach, Skrobowie oraz Wólce Rokickiej.

Inicjatywa "Kronika dla Niepodległej" została bardzo szybko doceniona. Zasięg, jaki zyskało przedsięwzięcie oraz jego rola w kształtowaniu postaw patriotycznych sprawiły, że uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie zostali zaproszeni do programu telewizyjnego „Pytanie na śniadanie”. Dnia 11 listopada 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczennice: Iwona Grzeszczak, Milena Gdula, Justyna Mąka i Magdalena Rybicka odczytały na żywo fragmenty swoich listów do Niepodległej. Grupa ze Szczekarkowa miała też zaszczyt uczestniczyć wraz z zaproszonymi do programu gośćmi we wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego.

Wizyta w programie śniadaniowym była nie tylko atrakcyjną przygodą, a miała walory edukacyjne. Uczniowie mieli okazję obserwować „od kuchni”, jak wygląda przygotowanie telewizyjnego programu rozrywkowego. Spotkali artystów, sportowców, działaczy społecznych, dziennikarzy i pracowników telewizji, którzy chętnie udzielali wywiadów, pozowali do wspólnych zdjęć oraz... włączali się do inicjatywy pisania listów do Niepodległej! Byliśmy pełni podziwu, że mimo napiętego harmonogramu pracy, znane osoby z entuzjazmem wpisywały się do kroniki. Podczas kilkugodzinnego pobytu w programie nasza kronika wzbogaciła się o wiele pięknych, poruszających listów, które pisali: Iga Baumgart-Witan, Zofia Noceti-Klepacka, Andrzej Wrona, Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski, Wojciech Modest Amaro, Sławomir Uniatowski, Barbara Kurdej-Szatan, Adam Zdrójkowski, Tomasz Wolny i Marzena Rogalska.

Nasza emocjonująca przygoda w programie „Pytanie na śniadanie” nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie pomysłodawczyni i organizatorki – Pani Edyty Borowicz-Czuchryty. Jesteśmy wdzięczni za możliwość przeżycia niezapomnianych wrażeń!

Agnieszka Romaneczko

Edyta Borowicz-Czuchryta


I MIEJSCE W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM

    Junior Media to edukacyjny projekt dzienników regionalnych Grupy Polska Press skierowany do szkół – uczniów i nauczycieli. To nowy wymiar szkolnych gazetek.

W listopadzie na portalu Junior Media został ogłoszony konkurs dla uczniów pt. "100 lat niepodległości. Historia mojego regionu." Zadanie konkursowe polegało na napisaniu artykułu na podany temat. Dnia 4 grudnia ogłoszono wyniki.

Młodzi redaktorzy z całej Polski przesłali wiele artykułów, w których przybliżali historię swojej miejscowości i regionu. Wszystkie z nich zostały przeczytane z wielkim zainteresowaniem! Ekspert Arlena Sokalska, zastępca redaktora naczelnego „Polska The Times” i „Polski Metropolii Warszawskiej”, wybrała laureatów!

I miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie - Filip Wróbel, który opublikował artykuł na łamach „Szkolnych Perypetii”. Opiekunem redakcji jest pani Edyta Borowicz-Czuchryta.

Filipowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literacko-dziennikarskich!

Edyta Borowicz-Czuchryta


XVIII Powiatowy Konkurs Plastyczny

Jan Paweł II – nasz papież

„ Święty Jan Paweł II – Wielki Patriota”

 

 

 

 

  

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie pod kierunkiem Pani Danuty Małyski wykonali prace na powiatowy konkurs plastyczny „ Święty Jan Paweł II – Wielki Patriota”. Dwie z nich zostały nagrodzone na uroczystym podsumowaniu, które odbyło się 26 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubartowie.

 

 

 

Nagrodzeni uczniowie:

Julia Mirosławska z kl. V

Filip Wróbel z kl. VII

Gratulujemy!

Danuta Małyska


EUROPEJSKA ODZNAKA JAKOŚCI

    W dniu 22 października 2018 roku Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie otrzymała Europejską Odznakę Jakości ze zrealizowany projekt partnerski eTwinning „Coding Friendship”. Projekt został zrealizowany w roku szkolnym 2017/2018 ze szkołami partnerskimi z Niemczech, Chorwacji oraz Turcji.

„Gratulacje! Twoja szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning "Coding Friendship". Oznacza to, że Twoja praca, praca Twoich uczniów i Twojej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom. Twój projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu: www.etwinning.net.

Jeszcze raz gratuluję tego niezwykłego osiągnięcia i mam nadzieję, że spotkamy się na jednej z imprez eTwinning organizowanych w tym roku.

Serdecznie pozdrawiam,

eTwinning Team”

 

    Europejska Odznaka Jakości (EOJ) przyznawana jest przez Centralne Biuro Programu eTwinning tym projektom, które:

            W wyniku procesu selekcji zostały zaproponowane do Europejskiej Odznaki Jakości przez co najmniej jedno Biuro Kontaktowe NSS.

        Co najmniej dwóch partnerów otrzymało już Krajową Odznakę Jakości.

 

    W ramach projektu odbywały się konkursy, uczniowie przygotowywali prezentacje, uczestniczyli w warsztatach kodowania i scratchowania. Jednym z głównych zadań było przygotowanie prezentacji swoich imion oraz prezentacji szkoły w programie Scratch. Uczniowie ze szkół partnerskich przygotowali również gry, które bardzo szybko zostały opanowane. W ramach projektu miała również miejsce wirtualna podróż do Chorwacji w ramach ogólnoświatowej gry „Mystery Skype”. Dlatego też wszyscy cieszą się z takiego wyróżnienia. Razem na to ciężko pracowali, ale nikt nie ma wątpliwości, że było warto.

 

Edyta Borowicz-Czuchryta


XV Powiatowy Konkurs Plastyczno-Fotograficzny "Pokażę Ci, gdzie mieszkam"

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie pod kierunkiem Pani Danuty Małyski wykonali prace na konkurs plastyczny pt. „Pokażę Ci, gdzie mieszkam”. Wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Zuzanna Gruda. Uroczyste podsumowanie odbyło się 8 listopada 2018 roku w sali rycerskiej Pałacu Sanguszków w Lubartowie.

Gratulujemy!

Danuta Małyska


„JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA, KIEDY MY ŻYJEMY!”

 

         Rok 2018 to dla każdego Polaka i patrioty rok świętowania wyjątkowego jubileuszu, jakim jest setna rocznica odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. 11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli i prowadzonej przez zaborców systematycznej walki z wszelkimi przejawami polskości, nasz kraj odzyskał utraconą autonomię. Entuzjazm i patriotyczne uniesienie ogarnęły wówczas wszystkich Polaków. Choć minął już cały wiek od owego doniosłego wydarzenia, nadal świętujemy je z radością i oddajemy hołd bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność. Do tegorocznych obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przyłączyła się również społeczność ze Szczekarkowa.

         Dnia 9 listopada 2018 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie zebrali się uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, pracownicy szkoły oraz rodzice i mieszkańcy wsi, aby świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego o symbolicznej godz. 11.11 wszyscy zgromadzeni zaśpiewali wspólnie polski hymn narodowy, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. Po hymnie, pracująca pod kierunkiem Pani Agnieszki Sowy, młodzież szkolna zaprezentowała krótki program artystyczny. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, a także przybliżyli najważniejsze wydarzenia związane z drogą Polaków do niepodległości. Talenty wokalne i aktorskie zaprezentowały również przedszkolaki, które zatańczyły w ludowych strojach, śpiewając piosenkę „Jestem Polką i Polakiem”. Występ najmłodszych przygotowała Pani Edyta Sadurska.

         Uroczystość podsumowała Pani Dyrektor Anna Zmysłowska, która w swoim przemówieniu podziękowała uczniom, nauczycielom i zgromadzonym gościom za włączenie się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pani Dyrektor opowiedziała również o organizowanych w naszej szkole inicjatywach. Największy – niemalże ogólnopolski – zasięg miała przedsięwzięta przez Panią Edytę Borowicz-Czuchrytę akcja pisania listów do ojczyzny pod hasłem Kronika dla Niepodległej. W akcję tę włączyli się nie tylko uczniowie, dyrekcja i nauczyciele, ale również społeczność wsi Szczekarków i młodzież z innych szkół w gminie Lubartów. Wielkim zaszczytem było dla nas otrzymanie listu od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy, Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka, Lubelskiego Kuratora Oświaty – Teresy Misiuk oraz przedstawicieli władz samorządowych. Listy do niepodległej napisali także celebryci, min. Jan Englert, Jerzy Owsiak, Katarzyna Dowbor czy Krzysztof Piasecki. Oryginalne rękopisy, których nadesłano ponad 140 (!) zostały wklejone do ozdobnej kroniki. Natomiast kopie listów wykorzystano do zaaranżowania wystaw, które można było oglądać na szkolnym korytarzu oraz w Urzędzie Gminy Lubartów.

Kolejną, realizowaną w naszej szkole, epistolarną akcją ku czci Niepodległej były kartki pocztowe adresowane do polskich bohaterów. Ich przygotowaniem zajmowali się uczniowie pod kierunkiem pomysłodawczyni – Pani Agnieszki Sowy. Innym przedsięwzięciem było przygotowanie kolorowych plakatów o Polsce, nad którymi pracowali uczniowie klasy IV i klasy V pod opieką Pani Agnieszki Romaneczko. Natomiast uczniowie klasy II i klasy III wykonali pod kierunkiem Pani Agnieszki Lisek prace plastyczne przedstawiające polskie godło.

Uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości zwieńczył Marsz Niepodległościowy – pochód uczniów, nauczycieli, dyrekcji i społeczności ze Szczekarkowa po okolicach wsi w celu zbiorowego manifestowania uczuć patriotycznych.

Wdzięczni za możliwość życia w suwerennym kraju, jeszcze raz wyrażamy radość z bycia Polakami i obywatelami wolnej ojczyzny, która nigdy „nie zginie” z naszych serc!

 

Agnieszka Romaneczko
WYRÓŻNIENIA SPORTOWE

DLA NASZYCH UCZNIÓW

 

W dniu 31 października 2018 r. na Sesji Rady Gminy uczniom ze szkół w gminie Lubartów zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody za osiągnięcia sportowe.

         Drużyna ze szkoły w Szczekarkowie w składzie: Jakub Woźniak (kl. VII), Bartłomiej Mirosławski (kl. VI) oraz Patryk Niebrzydowski (kl. IV) zdobyła VI miejsce w Wojewódzkim Finale Memoriału Andrzeja Grubby w tenisie stołowym za co otrzymała WYRÓŻNIENIE SPORTOWE oraz została nagrodzona pamiątkowymi dyplomami i książkami. 

             Naszym  tenisistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Iwona Szumiec


ŚLUBUJEMY!!!

 

W dniu 30 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odbyła się uroczystość ślubowania klasy I. Punktualnie o godzinie 11.00 Pani Dyrektor Anna Zmysłowska powitała zaproszonych gości, a szczególnie gorąco uczniów klasy pierwszej. Tą piękną uroczystość pierwszoklasiści rozpoczęli od poloneza, który nadał wydarzeniu podniosły charakter. Następnie dzieci zaprezentowały swoje talenty wokalne i recytatorskie. Występ wzbudził aplauz zgromadzonej publiczności, a dzieci udowodniły, że są gotowe do złożenia uroczystego ślubowania. Zanim jednak to nastąpiło, musiały poddać się otrzęsinom, które zorganizował Samorząd Uczniowski we współpracy z oddziałem przedszkolnym.

Wreszcie nadszedł moment ślubowania. Pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu przyrzeczenia Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia przy pomocy wielkiego ołówka, a  wychowawczyni – Pani Jolanta Mikołajczak, wręczyła pamiątkowe dyplomy. Następnie głos zabrali: Pan Wójt – Krzysztof Kopyść oraz Sołtys Szczekarkowa – Pan Antoni Szczepaniak. Na zakończenie pierwszoklasiści zostali obdarowani prezentami przygotowanymi przez: rodziców, Pana Wójta, Panią Dyrektor oraz starszych i młodszych przedszkolaków.

Ostatnim punktem uroczystości był  słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I. Ten szczególny dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci bohaterów wydarzenia oraz ich rodziców.

 

Jolanta Mikołajczak


Kto chce zapalać innych,

sam musi płonąć...

 

            Pod przywołanym powyżej hasłem odbyła się w naszej szkole tegoroczna uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwanego Dniem Nauczyciela.

            11 października br. o godz. 11.00 na szkolnym korytarzu zgromadzili się uczniowie, rodzice oraz – obchodzący swoje święto – nauczyciele, aby obejrzeć przygotowaną przez szkolną młodzież część artystyczną. Młodzi aktorzy pracujący pod kierunkiem Pani Iwony Szumiec zaprezentowali kilka zabawnych scenek, w których w przewrotny sposób zobrazowali różne aspekty codziennej, szkolnej rzeczywistości. Za pomocą dowcipu bądź ironii prześmiewali stereotypowe postawy czy zachowania uczniów, rodziców, pedagogów, władz szkolnych oraz pracowników obsługi. Inscenizację zwieńczyło wokalno-taneczne show w rytmach disco-polo i wybuch konfetti, którym obsypano zaskoczoną i rozbawioną publiczność!

            Po ogromnej dawce śmiechu i emocji nastąpiła część oficjalna, podczas której zarówno młodzi aktorzy, jak i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli nauczycielom życzenia, obdarowując ich ozdobnymi kartami oraz symbolicznymi różami. Życzenia i bukiet kwiatów przekazała na ręce Pani Dyrektor również Rada Rodziców, która przygotowała dla kadry pedagogicznej słodki poczęstunek.

            Cieszymy się, że nasi wychowankowie oraz ich rodzice potrafią docenić pracę grona pedagogicznego oraz wyrazić swoją wdzięczność. Te wzruszające i piękne chwile pozostaną zapewne na długo w pamięci pracowników naszej szkoły... Dziękujemy!

 

Agnieszka Romaneczko


EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

 

        W dniach od 9 do 21 października 2018 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odbyły się warsztaty mające na celu kodowanie, rozkodowywanie oraz programowanie. Pierwszy warsztat „Coding offline full of mystery and fun” dedykowany był młodszym uczniom. Uczestnicy odkrywali tajniki kodowania off, które jest również pełne tajemnic, radości i zaskoczeń! W czasie drugiego warsztatu „Coding Generational Gap”, który był dedykowany dla uczniów starszych,  wykorzystaliśmy nasze roboty, zorganizujemy kodowanie offline z najmłodszymi, sięgnęliśmy do naszych skarbów w postaci gier stworzonych przez naszych przyjaciół projektowych w Scratchu oraz zaprosiliśmy Rodziców naszych uczniów do wspólnego KODOWANIA. Podążając za zasadą, że uczymy się całe życie. W ten sposób zaczarowaliśmy inicjatywę Kodowania Międzypokoleniowego.

 

 

Coding offline full of mystery and fun

 

8-21 październik 2018


FASCYNUJĄCA CHEMIA!!!

 

    Kolorowe ciecze, dymiące zlewki, zamarzające i wybuchające substancje oraz trzymające w napięciu eksperymenty to wspomnienia z fascynującego widowiska naukowego, w którym miała okazję uczestniczyć młodzież ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie.

 

Dnia 19 października 2018 r. uczniowie klas: VII i VIII odwiedzili Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, aby wziąć udział w pokazach chemicznych zorganizowanych przez pracowników uczelni. Młodzież ze Szczekarkowa miała okazję zobaczyć, jak wyglądają prawdziwe eksperymenty chemiczne oraz obserwować na żywo przebieg wielu interesujących reakcji. Organizatorzy pokazów w przystępny sposób przekazywali cenne informacje i odwołując się do posiadanej już przez uczniów wiedzy chemicznej, objaśniali efekty przeprowadzanych doświadczeń. Młodzież mogła obserwować parowanie ciekłego azotu, wytrącanie się osadów, zmiany kolorów cieczy wywołane zmianami czynnika ph czy wybuchy fosforu i wodoru. Uczniowie poznali właściwości wielu substancji i odczynników, a także obserwowali, w jaki sposób używa się sprzętów i naczyń laboratoryjnych. Niektórzy mogli również – pod kierunkiem naukowców z UMCS –samodzielnie przeprowadzić eksperymenty oraz bezpośrednio obserwować ich zaskakujące efekty!

Organizatorką pokazów była nauczycielka chemii i fizyki – Pani Katarzyna Machoń. Pokazy rozbudziły ciekawość uczestników, wzbogaciły ich wiedzę z zakresu chemii i z pewnością zachęciły do zgłębiania tej fascynującej dziedziny wiedzy, która – jak się okazało – jest obecna i niezbędna w naszym codziennym życiu.

 

Agnieszka Romaneczko


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

 

 

W dniu 13 października 2018 r. odbyło się w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie coroczne ,,Święto Pieczonego Ziemniaka". Inicjatywa miała na celu promowanie aktywności dzieci w konkurencjach i zabawach sportowych, stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych, kształtowanie integracji i współpracy pomiędzy uczniami oraz motywowanie do wykazywania się pomysłowością i twórczym działaniem.

Pogoda była piękna, co sprzyjało integracji dzieci, rodziców i nauczycieli. Pani Iwona Szumiec przeprowadziła konkurencje sprawnościowe dla dzieci. Ruch na świeżym powietrzu  i wspólne zmagania sportowe wprawiły wszystkich w doskonały nastrój.

Impreza odbyła się dzięki  zaangażowaniu wspaniałych rodziców, którzy zadbali o to, aby ziemniaki zostały należycie upieczone w  ognisku, a stoły uginały się od pysznych smakołyków.

            Tegoroczne Święto Pieczonego Ziemniaka sprawiło uczestnikom wiele radości i pozwoliło im wykazać się sprawnością fizyczną. Niewątpliwą zaletą inicjatywy była możliwość wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zabawa była „przednia”, humor wszystkim dopisywał, a ziemniaki smakowały wybornie!

 

Iwona Szumiec


 

SUKCESY NASZYCH TENISISTÓW

   

        W dniu 08.10.2018r. w Łucce odbyły się Mistrzostwa Gminy Lubartów w Indywidualnym Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowali : Bartosz Mirosławski oraz Jakub Woźniak.

        Nasi zawodnicy okazali się prawdziwymi fajterami i nie przegrali żadnego pojedynku, co zaprowadziło ich na najwyższe podium. Nasi chłopcy zostali Mistrzami Gminy Lubartów w Indywidualnym Tenisie stołowym, każdy w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!

   

Iwona Szumiec

  

 

 


Lekcja historii w Lublinie

 

    Dnia 3 października 2018 r. uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Lublina. Głównym organizatorem wycieczki była pani Małgorzata Rafał, która zaprosiła  do wzięcia udziału uczniów z trzech szkół podstawowych: Annoboru, Nowodworu i Szczekarkowa. Celem wycieczki było zapoznanie uczestników z historią II wojny światowej, zwiedzanie miejsca martyrologii polskiej ludności oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

    Pierwszym punktem programu był Majdanek, gdzie znajdował się kiedyś niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie. Uczniowie w skupieniu oglądali miejsce zagłady ludności oraz z uwagą słuchali przedstawionej przez panią przewodnik historii.
Następnie udaliśmy się do Multikina w Galerii Olimp w Lublinie, aby obejrzeć film „Dywizjon 303 – historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića. Film ukazywał opartą na faktach oraz fabule książki Arkadego         Fiedlera historię bohaterów polskiego lotnictwa, którzy, walcząc w jednostce Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii, bronili Europy przed hitlerowskimi agresorami i tym samym walczyli o niepodległość naszej ojczyzny.

    Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w McDonald’s. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni, bogatsi w nowe refleksje i wiedzę historyczną.

Joanna Czapska


 
Poznajemy stare zawody, nasze lubelskie zabytki i legendy…
 
    Piątego października dwie grupy przedszkolne i klasy I-III wyruszyły do Lublina. Celem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lubelskiego na Zamku i Muzeum Apteki Cefarm w Lublinie. Dzięki Pani Przewodniczce poznaliśmy dawną historię naszego regionu z ery kamiennej i z XIX wieku. Mogliśmy podziwiać stroje z każdego zakątka Lubelszczyzny, m.in. z Lubartowa. Przewodniczka opowiedziała nam legendę o Czarciej Łapie:
    Rzecz działa się w Lublinie przed kilkoma wiekami. Pewien bogaty magnat najechał dwór ubogiej wdowy. Złupił co mógł, a resztę spalił. Kobieta nie mając z czego żyć zwróciła się do sądu o wymierzenie sprawiedliwości i zasądzenie odszkodowania od złego szlachcica.
    Kiedy nadszedł dzień rozprawy magnat zjawił się z dużą grupą podstawionych świadków, których zabrał spod wiejskiej karczmy. Za kilka dzbanów piwa poświadczyli o niewinności szlachcica. Dodatkowo magnat zadbał o sakiewki sędziów prowadzących rozprawę.
    Jak można było się spodziewać wyrok jaki zapadł był niekorzystny dla wdowy. Sędziowie uznali, że sama spaliła swój dobytek, aby wymusić odszkodowanie na bogatym sąsiedzie. Zrozpaczona kobieta wychodząc z sali krzyknęła:
- Nie ma sprawiedliwości na tej sali. Już sami diabli sprawiedliwszy wyrok by zasądzili.
To powiedziawszy opuściła sąd płacząc nad swoim losem. W nocy pod gmachem sądu zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Widziano trzy czarne karoce ciągnięte przez przepiękne czarne rumaki. Z powozów wysiadło trzech wysokich i szczupłych mężczyzn w długich czarnych płaszczach i perukach jakie zazwyczaj nosili sędziowie. Świadkowie, którzy to widzieli mogliby przysiąc, że widzieli pod tymi perukami małe różki, a pod płaszczami kosmate ogony i kopyta zamiast butów. Zaświadczyliby też, że przybysze otworzyli drzwi sądu, które w nocy na pewno zamknięte są na klucz.
Trzej mężczyźni w czerni udali się wprost do sali, w której w ciągu dnia odbywała się rozprawa wdowy. Zasiedli na miejscach sędziów i w tej samej chwili, w niezwykły sposób na sali pojawił się bogaty magnat, biedna wdowa, ich świadkowie oraz skryba, który przebieg rozprawy zapisuje. Dziwni sędziowie jeszcze raz wysłuchali racji obu stron, po czym naradzili się i jednogłośnie wyrok wydali. Tym razem wynik rozprawy był zupełnie inny, niż ten zasądzony za dnia.
- Magnat winien. Odszkodowanie wdowie zapłacić musi - zagrzmiały głosy sędziów.
Po tych słowach zaczęli składać podpisy na zasądzonym wyroku. Jednak jednemu z nich ręką się z pióra ześlizgnęła i opadła na stół trybunalski. Zgromadzeni zamarli z przerażenia, gdyż w miejscu, gdzie dziwny sędzia położył dłoń uniósł się dym, a na stole pozostał ślad diabelskiej łapy.
Ludzie na sali nie mieli już wątpliwości, że to same diabły przybyły rozsądzić sprawę. Zaś postać Chrystusa wiszącego nad głowami uczestników rozprawy odwróciła głowę ku
ścianie, gdyż nie mogła patrzeć na to, że czarty sprawiedliwszy wyrok od ludzi wydały. 
Dziś nie ma już tego sądu, ale każdy mieszkaniec na zwrot "czarcia łapa" wskazuje budynek, w którym miały miejsca opowiedziane wydarzenia. Sama ława z wypalonym śladem diabelskiej dłoni również przetrwała do dzisiejszych czasów i w zamku w Lublinie przypomina o tym by wyroki sądów były zawsze sprawiedliwe.
Źródło: http://www.bajkowyzakatek.eu/2010/12/polskie-legendy-czarcia-apa-sad.html

    Na Starym Mieście przy ulicy Grodzkiej znajduje się stara apteka, którą dzisiaj możemy już tylko zwiedzać. Dzięki uprzejmości Pana, który tą apteką się opiekuje, mogliśmy poznać, jak wyglądał zawód aptekarza. Aptekarz miał za zadanie wszystkie leki odmierzać, wymieszać i wlać do buteleczki, co było bardzo precyzyjnym zajęciem.
Ostatnią atrakcją wyjazdu była zabawa na placu w parku w Niemcach. Dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do Szczekarkowa.

Edyta Sadurska
  


Sprzątanie Świata 2018

 

        Uczniowie z klas VI – VIII ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie w dniu 04.10.2018 wzięli udział w 25 odsłonie akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. Zbiórka odpadów została przeprowadzona na terenie placu szkolnego i drogi obok szkoły. Dzieci pod opieką E. Cur, E. Borowicz - Czuchryty i K. Malczewskiej zebrały 8 worków odpadów. 

        Hasło tegorocznej jubileuszowej akcji „Sprzątanie Świata – Polska” brzmi: „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Celem bieżącej edycji jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów i jak najlepsza czystość segregacji

        Organizację akcji w naszej gminie koordynował Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej, który przekazał uczniom rękawiczki i worki oraz zagospodarował efekty tegorocznej zbiórki.

Katarzyna Malczewska 


„Wdzięczni za niepodległość”

Wdzięczni za niepodległość” to tytuł koncertu, który odbył się dnia 27 września 2018 r. w lubelskiej filharmonii z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Organizatorami uroczystości byli: Lubelski Kurator Oświaty, Wojewoda Lubelski oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Na scenie filharmonii zaprezentowali się młodzi artyści z lubelskich szkół, którzy za pomocą różnych form artystycznej ekspresji, takich jak taniec, recytacja czy śpiew, starali się odtworzyć historię polskich dążeń niepodległościowych oraz wyrazić entuzjazm i dumę obywateli żyjących w wolnej, demokratycznej ojczyźnie.

Jednym z elementów koncertu było uhonorowanie laureatów wojewódzkiego konkursu Wzór osobowy godny naśladowania. 100 życiorysów uczniów i nauczycieli na stulecie Niepodległej. Miło nam poinformować, że jedną z laureatek była nauczycielka ze szkoły w Szczekarkowie – Pani Edyta Borowicz-Czuchryta, którą do plebiscytu zgłosili rodzice uczniów ze Szczekarkowa: Pani Agnieszka Wróbel, Pani Agnieszka Marzec oraz Pan Grzegorz Gdula. Niezwykły życiorys Pani Borowicz-Czuchryty został zamieszczony w okolicznościowej publikacji Tak niezwykli w swojej zwyczajności, której wersja elektroniczna dostępna jest na stronie internetowej Kuratorium w zakładce: Szkoły dla Niepodległej – Informacje Kuratorium. Zainteresowanych zapraszamy do lektury, a Pani Edycie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Zmysłowska


Dzień Chłopaka w szkole w Szczekarkowie!

 

Z okazji święta wszystkich chłopaków

Każda dziewczyna dziś im życzy

wiele radości i szczęścia

i samej życia słodyczy.

 

                Dnia 27 września 2018 r., na kilka dni przed przypadającym 30 września świętem wszystkich chłopców, uczniowie klas IV-VIII bawili się na szkolnej dyskotece. Podczas „tanecznego wieczorku” uczniowie bawili się w rytmie znanych przebojów, brali udział w konkursach oraz korzystali ze smacznego poczęstunku.

Atrakcyjne okazały się wspólne zabawy w „znikające” krzesło oraz karetę, podczas których uczestnicy musieli wykazać się szybkością i zwinnością. Dużej dawki śmiechu dostarczyła także rywalizacja chłopców, którzy z zakrytymi oczami musieli odgadnąć nazwy losowanych narzędzi kuchennych oraz damskich akcesoriów. Emocje były tym większe, że zwycięscy poszczególnych konkurencji otrzymywali słodkie nagrody. Wiele radości dostarczyły również uczestnikom wspólne tańce i zabawy taneczne, jak „kaczuszki”, „pociąg” czy taniec ze szczotką.

Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły potrafią się razem dobrze bawić i wspólnie żartować oraz dobrze czują się w swoim gronie. Wszystkim, zarówno młodszym, jak i starszym mężczyznom, jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego! 

 

Agnieszka Romaneczko


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 20.09.2018 r. w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie przeprowadzono wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nad przebiegiem wyborów czuwała komisja pod czujnym okiem Pani Dyrektor Anny Zmysłowskiej, pełniącej funkcję przewodniczącej. Po zakończeniu głosowania dokonano podliczenia głosów.

Wyniki wyborów do Samorządu uczniowskiego w dniu 20.09.2018 roku:

Ilość uczniów uprawnionych do głosowania – 28 osób.

Ilość głosów ważnych – 27 (1 uczennica nieobecna).

Osoby, które decyzją społeczności szkolnej weszły w skład Samorządu Uczniowskiego to:

  1. Alicja Mucha – Przewodnicząca,
  2. Bartłomiej Gdula – Zastępca Przewodniczącego,
  3. Iwona Grzeszczak – Członek,
  4. Zuzanna Gruda – Członek.

W tym samym czasie odbyły się również wybory na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Decyzją uczniów Opiekunem Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019 została pani Edyta Borowicz-Czuchryta.

Edyta Borowicz-Czuchryta


Ze Szczekarkowa do „The Voice Kids”

 

Nowy rok szkolny się rozpoczął i nadszedł świetny czas na wspólną integrację uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie.

W dniu 4 września 2018 roku Warszawa była dla nich punktem docelowym. Tego dnia uczniowie z klas IV-VIII ze Szczekarkowa udali się prosto do ATM Studio, gdzie, będąc częścią publiczności, wzięli udział w nagraniu programu „The Voice Kids”. Organizatorem wyjazdu była pani Edyta Borowicz-Czuchryta przy współpracy z panią Michaliną Rusinek. Wszyscy mogli zobaczyć, w jaki sposób powstaje fantastyczna atmosfera tego programu. Cała publiczność mogła doświadczyć, że jury w programie stoi przed niezwykle trudnym zadaniem wyboru między tym, co doskonałe a… doskonalsze. I chociaż program wejdzie na ekrany z początkiem nowego roku, uczniowie ze szkoły w Szczekarkowie już wiedzą, jak potoczą się losy niektórych uczestników.

 Zarówno uczniowie jak i opiekunowie nie ukrywali, że jest to dość ciekawe doświadczenie, ale szczegółów dotyczących nagrań zdradzać nikt nie może (klauzula produkcji programu).

 

Edyta Borowicz-Czuchryta


Na spotkanie z nauką...

 

Dnia 3 września 2018 roku uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne spotkali się po raz pierwszy po wakacjach w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie, aby uroczyście zainaugurować nowy rok szkolny. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i wspólnym zaśpiewaniu przez zebranych hymnu narodowego, Pani Dyrektor Anna Zmysłowska powitała zebranych gości oraz przedstawiła nauczycieli, wychowawców poszczególnych klas i pracowników obsługi. Następnie uroczyste życzenia na nowy rok szkolny skierowała do uczniów przedstawicielka Rady Gminy Lubartów – Pani Anna Lipska.

Po części oficjalnej uczniowie udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, aby przywitać się po wakacjach oraz zapoznać z nowymi planami zajęć. Pełni energii i zapału do pracy rozpoczęliśmy nowy rok szkolny...