Aktualności - rok szkolny 2017/2018
 

PODSUMOWANIE AKCJI „NAKRĘTKI Z SERCA”

    Nasza szkołajuż od kilku lat jest zaangażowana w akcję zbierania plastikowych nakrętek, którą organizuje Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Uczniowie wraz z rodzicami oraz pracownicy szkoły z zaangażowaniem włączyli się do akcji, dzięki czemu udało się zebrać i przekazać do Hospicjum  bardzo dużą ilość worków plastikowych nakrętek. Mała nakrętka, każdy rodzaj plastiku od napojów, od pasty do zębów, kremów, musztardy, keczupu może się przydać. Dzięki takiej akcji dzieci uczą się jak można pomagać innym, że wystarczą tylko dobre chęci i wielkie serce.

    W tym roku szkolnym zebraliśmy łącznie 69 536 plastikowych nakrętek. W akcji zaangażowało się 30 uczniów naszej szkoły.

Uczniowie, którzy zebrali największą ilość nakrętek:

1.     Patryk Niebrzydowski kl. III – 9160 szt.

2.     Wiktoria Woźniak przedszkole – 8055 szt.

3.     Łukasz Pawluczuk kl.III – 5305 szt.

4.     Karolina Marzec „0” – 4400 szt.

5.     Wojciech Dziedzic „0” – 4320 szt.

6.     Alan Brygoła „0” – 4300 szt.

7.     Lena Świniarska przedszkole – 4222 szt.

8.     Zuzanna Gruda kl. IV – 3844 szt.

9.     Maria Łukasik „0” – 3313 szt.

10.    Wiktoria Bednarczyk przedszkole – 3312 szt.

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

UWAGA ! Akcja trwa – zbieramy dalej !

Agnieszka Lisek – Szkolny Koordynator


Akcja „Gorączka Złota”
 
 
    Po raz kolejny w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Gorączka Złota”, polegająca na zbiórce monet o nominałach 1, 2, 5 groszowych przez wolontariuszy Szkolnego koła PCK. Akcja oprócz pozyskiwania środków na kolonie, działalność świetlic PCK i działalność rzeczową dla dzieci najuboższych rodzin, miała przede wszystkim wymiar społeczny. Promowana jest bowiem idea wolontariatu, czyli bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Uczniowie naszej szkoły z chęcią i zaangażowaniem wsparli to przedsięwzięcie. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
 
 
                                                                       Opiekun Szkolnego Koła PCK - Agnieszka Lisek 


 
 
 
 

CERTYFIKAT

DLA 

SZKOŁY

PODSTAWOWEJ

SZCZEKARKOWIE

 

 

  

    Certyfikat Szkoły Łowców Talentów otrzymuje szkoła ucząca co najmniej jednego laureata konkursu programu Łowimy Talenty w danym roku szkolnym. Jedna z naszych uczennic została laureatką na szczeblu wojewódzkim w ogólnopolskim konkursie English High Flier i dzięki temu w dniu 12 czerwca 2018 roku szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Łowców Talentów!!! Laureatce Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

  

 


Kraina Rumianku

 

25 maja odwiedziliśmy Krainę Rumianku, (m. Hołowno). W wycieczce brały udział dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z kl. I-III. Na kilka godzin przenieśliśmy się w czasie, by móc własnoręcznie prać kijanką i na tarze, potem wyzymać uprane rzeczy przy użyciu specjalnego urządzenia. Doświadczyliśmy, jak dużo trzeba mieć siły, by podołać tym zadaniom. Aby własnoręcznie  zrobić masło, musieliśmy najpierw wydoić krowę. Oczywiście każdy mógł spróbować jak smakuje takie masło z wiejskim chlebkiem.    PYCHA !!!

            Mieliśmy okazję zobaczyć jak dawniej prasowano ubrania, składano je, a nawet jak wyglądała wiklinowa kołyska dla niemowlaka. Wszystko to działo się w pięknej scenerii starych chat, pokrytych strzechą i wszechobecnymi malunkami kwiatów.

        Uczestniczyliśmy też w warsztatach, na których własnoręcznie zrobiliśmy piękne, pachnące, kolorowe mydełka, które zabraliśmy do domów. Pracy było dużo, więc głodni jak lwy zjedliśmy ze smakiem upieczone na ognisku kiełbaski.

 

 

                                                                                                                                         J. Mikołajczak


 

Goście z Wielkiej Brytanii odwiedzają Szkołę w Szczekarkowie

 

Dnia 23 maja 2018 roku Sarah Cornish oraz Oliver Dean wraz z panią Elżbietą Rudniak reprezentujący Oxford University Press przyjechali do Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej oraz    do Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie w celu obserwacji lekcji języka angielskiego w klasach 4-7. Koordynatorem spotkań była pani Edyta Borowicz-Czuchryta. W tygodniu 21-24 maja Sara i Oliver rozpoczęli research dotyczący nowego kursu dla szkół podstawowych. Obserwacje lekcji są bardzo ważne ponieważ dostarczają informacji na przykład o etapach lekcji, sposobie pracy z podręcznikiem, dynamice lekcji, ilości materiału, który uda się zrealizować na lekcji oraz obserwacji samej pracy uczniów. W Szkole Podstawowej w Szczekarkowie Sarah i Oliver odwiedzili klasę IV. Dla uczniów, którzy akurat tego dnia odkrywali świat języka angielskiego rozmawiając o ulubionych sportach, było to raczej niecodzienne wydarzenie. Pracę uczniów na lekcji bardzo trafnie oceniła Sarah mówiąc „Uczniowie byli bardzo zaangażowani w lekcję. Super, że nie boją się popełniać błędów i starają się mówić po angielsku.” Sami uczniowie po lekcji przyznali, że czuli tę moc i ogromną radość, kiedy trafnie i dobrze wypowiadali się w języku angielskim przy takiej publiczności. 

        Dzień wcześniej Sara i Oliver odwiedzili szkoły w Toruniu. Dzień później spędzili czas w szkołach warszawskich. Wszyscy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni, że chcieli również przyjechać do szkół na terenie Gminy Lubartów. Opuszczając mury naszej szkoły pani Elżbieta Rudniak powiedziała:         „Było to dla nas bardzo ciekawe i inspirujące doświadczenie.” Skoro dla wielu była to jakaś inspiracja to czekamy na kolejne takie przygody. 

 

Edyta Borowicz-Czuchryta


SUKCES UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY W GMINNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

Dnia 17.05.2018r. w Szkole Podstawowej w Skrobowie odbyła się XIV edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego. Do konkursu przystąpiły następujące szkoły:

  1. Szkoła Podstawowa w Brzezinach,
  2. Szkoła Podstawowa w Łucce,
  3. Szkoła Podstawowa w Nowodworze,
  4. Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie,
  5. Szkoła Podstawowa w Wólce Rokickiej,
  6. Szkoła Podstawowa w Skrobowie.

W wyniku przeprowadzonego konkursu (dyktando przygotowane przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubartowie) wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – Tomasz Mazurek (Szkoła Podstawowa w Łucce) – 47 punktów.

II miejscezajęli uczniowie (zdobywając po 46 punktów):

III miejscezajęli uczniowie (zdobywając po 45 punktów):

IV miejsce zajęli uczniowie (zdobywając po 44,5 punktów):

Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki otrzymali dyplomy oraz książki.

Zuzi Aftyce jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                Agnieszka Lisek


Międzyszkolny Konkurs "Mistrzowie Informatyki"
100 pytań z informatyki na 100-lecie odzyskania niepodległości
 
Celem tego konkursu jest:
•    upamiętnienie jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę;
•    pogłębienie wiedzy i kształtowanie zainteresowań informatyką;
•    rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach;
•    zwrócenie uwagi młodzieży na konieczność zachowania pamięci o przeszłości;
•    umiejętne korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnej w celu pogłębienia swojej wiedzy i umiejętności;
 W konkursie mogą brać udział wszyscy zainteresowani uczniowie, którzy zalogują się na platformie Moodle i wykonają  test zawierający 100 pytań z zakresu informatyki.
 Test na platformie można wykonać tylko 2 razy. Prawidłowe rozwiązania widoczne będą po zakończeniu testu.
 Uczeń, który zdobędzie najwyższą ilość punktów ze wszystkich szkół zostanie nagrodzony upominkiem oraz będzie premiowany oceną celującą z informatyki.
 Uczeń, który zdobędzie najwyższą ilość punktów w danej szkole zostanie premiowany oceną celującą z informatyki.
 Dodatkowo wszystkie osoby, które zdobędą najwyższą liczbę punktów z quizu zostaną nagrodzeni nagrodą pamiątkową.

    Organizatorem Konkursu jest nauczyciel informatyki Adam Peterwas.Informatyk

 

Zajęcia z robotami

 

W dniu 14.05.2018 r dzieci z klasy I ,II i III  wraz z nauczycielami p. Agnieszką Lisek i p. Małgorzatą Guz uczestniczyły w zajęciach wyjazdowych z programowania w Lublinie. Zajęcia z robotami i studentami odbyły się w Auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Każde dziecko poczuło się jak student, uczestnicząc w zajęciach. Chętne dzieci osobiście uczyły się  zasad programowania pracy robotów. Po wykładzie i zajęciach dzieci zwiedziły Plac Litewski z fontannami i zjadły posiłek w McDonaldzie. Zajęcia były bezpłatne.       

 

M.Guz

 


 

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - ŚWIADEK NADZIEI, WIARY I MIŁOŚCI

  

 

W dniu 24.04.2018 r. w naszej szkole przeżyliśmy wyjątkowe chwile ,wspominając      i oddając hołd Świętemu Janowi Pawłowi II. Była to okazja do refleksji oraz do przypomnienia osoby Papieża Polaka .W tym roku nasza uroczystość przebiegała pod hasłem: ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - ŚWIADEK NADZIEI, WIARY I MIŁOŚCI i miała na celu kształtowanie wrażliwości na prawdy zawarte w nauce Św. Jana Pawła II.

    Nasi uczniowie słowem i pieśniami uczcili pamięć niezwykłego człowieka i wybitnego Polaka. Uroczystości towarzyszyła piękna oprawa muzyczna, dzięki p. Piotrowi Wójcikowi oraz Julce Sierocińskiej, która poruszyła nasze serca grą na skrzypcach, a nad całością czuwała p. Iwona Szumiec. Otrzymaliśmy ciepłe słowa z błogosławieństwem od Kardynała Stanisława Dziwisza, który jest szczęśliwy, że coraz młodsze pokolenia Polaków kultywują pamięć o Św. Janie Pawle II.

    Swoją obecnością zaszczycili nas przemili goście w osobach:  p. Katarzyny Brzozowskiej       p. Beaty Wilczyńskiej  p. Stanisława Borzęckiego, p. Tadeusza Wiaka, p. Grzegorza Gduli oraz rodzice, dziadkowie i społeczność ze Szczekarkowa.

W ten sposób Szczekarków oddał hołd naszemu największemu, wyjątkowemu  i niezapomnianemu rodakowi. 

 

 

 Iwona Szumiec


Sukcesy naszych tenisistów

 

    W Gminnych zawodach w indywidualnym tenisie stołowym wicemistrzostwo wywalczył Bartosz Mirosławski, a Jakub Woźniak zajął III miejsce. Następnym etapem eliminacyjnym były Mistrzostwa Powiatu i na tych zawodach Bartosz Mirosławski zdobył brązowy medal, zaś Jakub Woźniak wywalczył miejsce V. Dalej chłopaki walczyli w zawodach szczebla Rejonowego i Bartosz Mirosławski uplasował się na miejscu VII. Można wspomnieć ,że losowanie wypadło dla niego niekorzystnie, gdyż pierwszą walkę musiał stoczyć z mocnym zawodnikiem liczącym się w czołówce rankingu tenisowego, stoczył piękną walkę sportową, niestety ją przegrał.

      W dniu 24.04.2018r. Drużyna chłopców z naszej szkoły w składzie: Bartosz Mirosławski, Jakub Woźniak oraz Patryk Niebrzydowski wzięli udział w Wojewódzkim Finale Tenisa Stołowego Memoriału Andrzeja Grubby .Chłopcy wywalczyli w nim wysokie VI .miejsce . Chłopakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Iwona Szumiec


Gminny Konkurs Wiedzy o USA

    25 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o krajach anglojęzycznych „The USA & its beauty”. Tym razem uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Gminy Lubartów mieli okazję wykazać się swoją wiedzą o Stanach Zjednoczonych. Do Konkursu zostało zgłoszonych 18 uczniów ze szkół podstawowych z Wólki Rokickiej, Brzezin, Annoboru, Szczekarkowa, Łucki i Skrobowa. Celem Konkursu było upowszechnianie wiedzy ogólnej Stanach Zjednoczonych, znajomość mapy, motywacja do nauki języka angielskiego, jak również rozwijanie postaw otwartych na inne społeczności i kultury.

    Gościem specjalnym był Evan Gaj reprezentujący Polską Komisję Fulbrighta. W czasie, kiedy komisja konkursowa sprawdzała testy, uczestnikami zajął się Evan, który opowiadał o swoim kraju – Stanach Zjednoczonych, o swoich pasjach oraz pokazał młodzieży kilka zabaw ze swojego dzieciństwa w Massachusetts. Sami uczniowie, którzy mieli okazję spotkać się z Evanem mówią, że była to dość kosmiczna przygoda będąc pod ogromnym wrażeniem Evana.

    Evan Gaj jest absolwentem Uniwersytetu Lehigh w stanie Pensylwania, USA. Posiada tytuł Bachelor of Science and Masters in Mechanical Engineering. Evan jest inżynierem, pilotem i badaczem zaangażowanym w promowanie międzynarodowej wymiany kulturalnej. Obecnie Evan jest stypendystą Polskiej Komisji Fulbrighta w Warszawie i przebywa na Politechnice Warszawskiej pod kierunkiem dr Elżbiety Jarzębowskiej. Ma nadzieję, że projekt „Analiza aerodynamiczna i projektowanie samolotów bezzałogowych o dużej wytrzymałości na dużych wysokościach”, nad którym pracuje doprowadzi do lepszego zrozumienia aerodynamiki i przygotuje go do kariery w branży lotniczej. „Jestem wdzięczny za możliwość pogłębienia wiedzy na temat branży lotniczej i współpracy z praktykami na jednym z najlepszych wydziałów na świecie” – opowiada Evan. Dzieciństwo spędził w Andover w stanie Massachusetts.

    Uczestników konkursu wraz z ich opiekunami powitała pani dyrektor Anna Zmysłowska oraz koordynator konkursu Edyta Borowicz-Czuchryta. W czasie Konkursu uczniowie zmagali się z różnego typu zadaniami zarówno w języku polskim jak i angielskim. Nagrody oraz upominki i dyplomy ufundowane między innymi przez Wójta Gminy Lubartów uczestnikom konkursu wręczył Przewodniczący Rady Gminy Lubartów -  Stanisław Borzęcki oraz pan Grzegorz Gdula – Radny Gminy Lubartów.   

    Po Konkursie zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody.

I miejsce - Martyna Bronisz (SP Brzeziny)

II miejsce – Klaudia Bronisz (SP Brzeziny)

III miejsce – Natalia Pożarowszczyk (SP Skrobów)

IV miejsce – Kalina Smyk (SP Łucka)

V miejsce – Bartłomiej Krupa (SP Skrobów)

 

    Wszystkim laureatom i pozostałym uczestnikom gratulujemy wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów.

 

Edyta Borowicz-Czuchryta


,, Nasze maluchy w biegu Lewarta spisały się jak zuchy!"

 

    W dniu 22.IV 2018r. odbyły się Ogólnopolskie biegi Lewarta. W tej popularnej masowej sportowej imprezie wzięli udział najmłodsi nasi uczniowie : Alan Brygoła, Karolinka Marzec, Marysia Łukasik , Martynka  Tomaszewska , Wojtek Dziedzic i Weronika Szczepaniak.

    Debiut naszych małych sportowców okazał się dla nich szczęśliwy. Najlepsza wśród startujących wszystkich dziewczynek okazała się Weronika Szczepaniak, niestety bieg był wspólny z chłopcami , zatem Weronika stanęła na II miejscu na podium , III miejsce zajął Alan Brygoła . Kazdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a zwycięzcy sympatyczne maskotki. Dyplomy otrzymały także za V miejsce Karolina Marzec i za VI miejsce Marysia Łukasik .Tuż za pierwsza dziesiątką znaleźli się : Martynka Tomaszewska i Wojtek Dziedzic.

     Wszystkich, którzy wzięli udział  w biegu warto nazwać zwycięzcami , gdyż postawili na ruch i zdrowie. Ogromne brawa należą się także rodzicom , którzy przywieźli swoje pociechy na te zawody i z całego serca im kibicowali.

 

Iwona Szumiec


 

WYCIECZKA DO KRAKOWA

 

    

    Dnia 16. kwietnia starsze klasy naszej szkoły udały się na wycieczkę do Krakowa.

    Punktualnie o godzinie 6.00 przyjechał autokar, do którego wsiedli uczniowie pod opieką pań: Ewy Cur i Iwony Szumiec.  W Lublinie dołączyła do wycieczkowiczów pani pilot Lidia Szuba. Podróż była długa, więc uczniowie umilali ją sobie wesołymi rozmowami. Po drodze wstąpiliśmy do Ciężkowic, by podziwiać „Skamieniałe Miasto”. Duże skały o niezwykłych kształtach zrobiły na oglądających ogromne wrażenie.

    Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie  Kopalni Soli w Wieliczce. Jest to jedyny obiekt górniczy na świecie czynny od średniowiecza do dnia dzisiejszego. Po kopalni oprowadzają zwiedzających etatowi pracownicy ubrani w górnicze stroje. Aby zacząć zwiedzanie kopalni, uczniowie musieli się udać schodami w dół około 100 m. Już samo schodzenie  było ekscytujące. Potem kopalnianymi szybami wszyscy udali się do komór pełnych solnych rzeźb. Najbogatszą i najokazalszą w swej formie  okazała się Kaplica Świętej Kingi. Powstała ona w 1896 roku, ale jej wystrój tworzył się przez blisko 70 lat.Cała kaplica pełna jest solnych figur.  Szczególnie  przyciągają wzrok piękne  żyrandole ozdobione kryształkami soli. Na uwagę zasługuje również to, że w każdą niedzielę rano odbywają się tam msze.

    Po kilkugodzinnym zwiedzaniu przyszedł czas na posiłek w restauracji. Kiedy uczniowie zaspokoili głód, udali się do autokaru, który zawiózł wszystkich do Krakowa. Tam zostali zakwaterowani na siódmym piętrze w  15-piętrowym akademiku „Olimp” . Tak wyjątkowe miejsce okazało się jedną z atrakcji wycieczki. Uczniowie mieli możliwość podziwiania panoramy  miasta Krakowa. Pełni wrażeń długo nie mogli zasnąć.Rano udali się na śniadanie. Po wykwaterowaniu i złożeniu bagaży w autokarze ruszyli na   Wzgórze Wawelskie.   Pani przewodnik oprowadzała wycieczkowiczów po miejscach  znanych im dotąd jedynie z podręczników i telewizji. Zamek Wawelski, Kaplica Zygmuntowska, DzwonZygmunta, Kościół Mariacki, Barbakan, Sukiennice – to tylko niektóre oglądane zabytki. Uczniowie usłyszeli, znany dotąd jedynie z radia, hejnał z Wieży Mariackiej. Po zwiedzaniu był czas na zakup pamiątek. Jeszcze tylko spożyli posiłek przed podróżą i wyruszyli w drogę powrotną do domu.  Teraz dla odmiany w autokarze było cicho, bo wszyscy  smacznie sobie spali.

    Uczestnicy zmęczeni, ale zadowoleni dotarli do Szczekarkowa  o 22.30. Po tak udanej wycieczce już planują następną.

Ewa Cur


Akcja „Twój Dar Serca dla Hospicjum”

 

    Twój Dar Serca dla Hospicjum to organizowana już po raz dziesiąty społeczna akcja, której celem jest edukacja najmłodszych obywateli, uwrażliwianie ich na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać
w najbliższym otoczeniu.
Celem akcji było również zapoznanie się z działalnością hospicjum
i zintegrowanie społeczności szkolnej. Otrzymane wsparcie finansowe w tym roku zostanie przeznaczone na zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych, sprzętu medycznego, naprawę i zakup części zamiennych do sprzętu medycznego, pomoc socjalną dla podopiecznych i ich rodzin, żywienie dzieci przebywających w oddziale stacjonarnej opieki paliatywnej.

    Każdy dar serca, każda akcja i każdy sposób pomocy hospicjum w działaniach, które podejmuje ono na co dzień, jest niezwykle godny poparcia. Zapewnienie jak najbardziej godnych warunków życia osobom, które są już bardzo słabe i bezbronne w obliczu swojej choroby jest zadaniem nie tylko odpowiednich instytucji, ale tak naprawdę nas wszystkich.

    Już po raz drugi nasi uczniowie zaangażowali się w akcję Twój Dar Serca dla Hospicjum.

    W tym roku również został zorganizowany kiermasz wielkanocny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Panie Anna Gruda, Małgorzata Guz i Agnieszka Lisek wspólnie z dziećmi wykonały dekoracje świąteczne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ozdoby świąteczne wykonała także  pani Edyta Sadurska.

    Z przyjemnością informujemy, że podczas tegorocznej akcji "Twój Dar Serca dla Hospicjum" zebraliśmy 550,00 zł. Pieniądze już zostały wpłacone na konto Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie.

 Agnieszka Lisek – Szkolny koordynator akcji „Twój Dar Serca”


LAUREACI KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO  LEO


    Jest nam niezmiernie miło powiadomić, iż uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie po raz kolejny udowodnili, że ich umiejętności językowe są na wysokim poziomie. W dniu 12 stycznia 2018 roku 10 uczniów ze Szczekarkowa wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z języka angielskiego LEON. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi do szkoły dotarły wyniki i okazało się, że wśród uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie są laureaci:

Aftyka Zuzanna klasa III (97%) – II miejsce
Kusyk Aleksandra klasa III (97%) – II miejsce
Mucha Alicja klasa VII (93%) – IV miejsce

    Koordynatorem szkolnym Konkursu była pani Edyta Borowicz-Czuchryta. Ogólnopolski konkurs języka angielskiego LEON ma na celu sprawdzenie umiejętności językowych i przedmiotowych posiadanych przez uczniów. Chęć udziału w teście jest także motywacją do nauki słownictwa i gramatyki niezbędnych do rozwiązania zadań. Zakres testu dostosowany jest do norm programowych realizowanych w szkołach. Konkurs z języka angielskiego dla szkół podstawowych miał formę testu składającego się z zadań zamkniętych i otwartych. W każdym pytaniu mogła być jedna, dwie lub więcej poprawnych odpowiedzi. Wszystkim uczestnikom Konkursu gratulujemy wysokich lokat i życzymy powodzenia. 

 

ŚWIĘTA ŚWIĘTA …

  

 

W dniu 28 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej odbył się okolicznościowy apel. Powodem spotkania całej społeczności szkolnej były zbliżające się Święta Wielkanocne. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Anna Zmysłowska składając wszystkim życzenia świąteczne. Następnie odczytała życzenia od Pana Wójta Krzysztofa Kopyścia, dedykowane dla całej Rady Pedagogicznej, wszystkich uczniów oraz ich rodzin. 

W dalszej części spotkania głos zabrał Samorząd Uczniowski, który z okazji Świąt Wielkanocnych przygotował kolejny numer gazetki szkolnej „Szkolne Perypetie”. Każdy Przedszkolak, uczeń oraz nauczyciel i pracownicy szkoły otrzymali drugie wydanie prosto z druku. Zachęcamy wszystkich do lektury „Szkolnych Perypetii”.

 

 
 

Przypominamy, że w dniach 22 - 28 marzec 2018 roku w Szkole Podstawowej
w Szczekarkowie odbywa się Kiermasz Wielkanocny. Zebrane pieniądze
przekazane zostaną na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie w
ramach akcji "TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM". Serdecznie zapraszamy!!!
Dołącz do nas, aby inni mogli się uśmiechać...


 

WIOSNA, ACH TO TY!

 

Na pierwszy dzień wiosny każdy czeka z utęsknieniem. Zatem, gdy nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić. W tym roku szkolnym, pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obchodziliśmy w sposób urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Nad wszystkim czuwał Samorząd Szkolny pod bacznym okiem opiekuna, pani Edyty Borowicz-Czuchryty. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy, szkoły, wdrażanie do zdrowej rywalizacji oraz zniechęcenie uczniów klas starszych do wagarów, by Pierwszy Dzień Wiosny nie był postrzegany jako Dzień Wagarowicza, bo po co uciekać skoro można trochę zaczarować szkolną rzeczywistość….

            Odbyło się przekazanie symbolicznego klucza. Następnie starsi uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli i pomknęli równo z dzwonkiem nauczać innych. Po kilku lekcjach wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej. Tu odbył się konkurs między oddziałami klasowymi, które rywalizowały ze sobą na wykonanie plakatu najpiękniejszej WIOSNY. Poziom prac był bardzo wysoki. Jury miało bardzo trudny wybór. W czasie, gdy poszczególne grupy wykonywały swoje prace, każdy zespół musiał wykonać zadanie na kodowanie. Wszyscy poradzili sobie fantastycznie choć poziom trudności zadań był zróżnicowany od tych łatwiejszych dla najmłodszych do tych trudniejszych dla najstarszych.

Na zakończenie zostały ogłoszone wyniki konkursu i wręczono słodkie nagrody:

W kategorii „Praca 3D” zwyciężyli uczniowie z klas 0-I.

W kategorii „Błysk i połysk” zwyciężyli uczniowie z klas IV-V.

W kategorii „Wydzierankowe szaleństwo” zwyciężyli uczniowie z klas VI-VII.

W kategorii „Słońce ponad wszystko” zwyciężyli uczniowie z klas II-III.

W kategorii „Praca z bajecznej krainy” zwyciężyły Motylki z grupy przedszkolnej.

Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy! I z utęsknieniem wyszukujemy odznak wiosny i czekamy aż śnieg odpuści…


Czarnula Cookie

 

    15 marca odwiedziła nasze przedszkole suczka Cookie z właścicielem Panem Markiem. To już drugi raz w tym roku szkolnym. Wzbudziła w przedszkolakach różne emocje, w większości jednak dzieci chciały ją głaskać i dotykać. Jak dowiedzieliśmy się od właściciela Pana Marka głaskanie obcego psa musi opierać się na określonych zasadach. Pierwsza najważniejsza, musimy spytać właściciela psa czy można to zrobić. Następnie jak już dostaniemy pozwolenie możemy głaskać po szyi i grzbiecie.  Aby pies nas poznał, że nie mamy złych zamiarów musimy podać mu otwartą dłoń do powąchania. Te i kilka innych zasad przedstawił nam Pan Marek.  Przedszkolaki z zapałem zastosowały się do nich.

    Cookie to dwuletnia suczka rasy nowofundland, została przeszkolona do zadań terapeutycznych z dziećmi niepełnosprawnymi. Spotkanie z naszymi przedszkolakami dało jej dużo frajdy, ciężko było jej usiedzieć w miejscu, ponieważ bardzo chciała się z nimi bawić.

 

Edyta Sadurska


Dzień Kobiet

  

 

    Z okazji Dnia Kobiet, Samorząd Uczniowski przygotował Europejską Randkę W Ciemno. Pojawiły się u nas w szkole kandydatki z Francji, Niemiec i Anglii. Zaś kandydatami byli chłopaki z Włoch, Hiszpanii oraz Grecji. (w tych rolach oczywiście nasi cudowni uczniowie). Randka w ciemno przyniosła mnóstwo emocji i wzbudziła aplauz publiczności. Dla naszych przewspaniałych pań nauczycielek i dziewczyn odbył się Pokaz Mody.

  

 

   Wszystkie nasze urocze Panie dostały ciepłe życzenia i tulipany z serduszkiem.

  

Iwona Szumiec

 


Wyniki uczniów i klas za I semestr roku szkolnego 2017/2018

1) Frekwencja

Frekwencja

Przedszk.

OP

I

II

III

IV

V

VI

VII

Śr. szkoły kl. I-VII

84%

94,7%

89,12%

91,2%

91,5%

94,6%

89,4%

93,66%

92,3%

91,68%

100% frekwencję za I semestr  -  Anna Guz kl. I

2) Średnia klas przedstawia się następująco:

kl. IV - 4,26

kl. V - 4,79

kl. VI - 4,50

kl. VII - 4,39

średnia szkoły – 4,25

3)  Najlepsi uczniowie, którzy osiągnęli średnią powyżej 4,75

Kl. IV 

Zuzanna Gruda 5,18

Magdalena Rybicka 5,09

Kl. V 

Julia Hauzer 5,0

Kl. VI 

Alan Ziemski 5,27

 Filip Wróbel 5.09

 Jakub Woźniak 4,90

Kl. VII 

Alicja Mucha 4,92

4) Uczniowie, którzy otrzymali stypendium za wyniki w nauce ze średnią powyżej 5,0

Kl. IV 

Zuzanna Gruda 5,18

Magdalena Rybicka 5,09

Kl. VI

Alan Ziemski 5,27

Filip Wróbel 5.09

 

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


ICEMANIA

 

    W dniu 15.02.2018r uczniowie naszej szkoły aktywnie spędzili czas na lodowisku ICEMANIA w Lublinie. Celem jaki przyświecał wyjazdowi był wszechstronny rozwój psychofizyczny i pokazanie alternatywy na siedzenie przed komputerem. Okazało się, że mamy bardzo zdolnych i zdeterminowanych uczniów, gdyż wyjeżdżając z lodowiska prawie każdy umiał jeździć na łyżwach. Nasza szkoła uczestniczy w programie Sanepidu TRZYMAJ FORMĘ i mamy nadzieję, że poprzez różnego rodzaju aktywności pokazujemy naszym uczniom jak ją trzymać. Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni z chęcią powrotu na lód jeszcze nie raz.

 

Iwona Szumiec


 

WALENTYNKI

 

    

14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas promowania pozytywnych emocji. Teorii na temat pochodzenia walentynek jest bardzo wiele. Już od średniowiecza święto to jest obchodzone w południowej i zachodniej Europie. Do Polski walentynki dotarły późno, bo dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Patronem zakochanych jest święty Walenty, który udzielał potajemnie ślubów zakochanym. Stałym niemalże elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek.

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie także pamiętali o dniu zakochanych. Z tej okazji, jak co roku, Samorząd Szkolny pod opieką pani Edyty Borowicz-Czuchryty zorganizował pocztę walentynkową. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wrzucić  do skrzynki swoją walentynkę. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

     

    W środę 14 lutego o godzinie 11.20 korespondencja trafiły do adresatów.

 

”Dzień Świętego Walentego

To dzień dobry dla każdego!

W tym dniu wszyscy to wyznają,

że chcą kochać i kochają!”

 

 Edyta Borowicz - Czuchryta


 

 

ZABAWA CHOINKOWA

  

 

27 stycznia 2018r. odbyła się w naszej szkole Zabawa Karnawałowa. Na zabawę przybyło wielu uczniów przebranych za ulubione postacie z bajek. Dzieci chętnie bawiły się przy najbardziej znanych utworach tanecznych. Wodzirej przygotował dla wszystkich szereg konkursów muzyczno -tanecznych i wspólnych zabaw na sali. Rodzice przygotowali niespodziankę w postaci foto-budki. Każde dziecko mogło zrobić sobie nietypowe zdjęcie z kolega lub koleżanką. Dodatkową atrakcją była zamówiona pizza oraz słodki poczęstunek dla wszystkich, przygotowany przez rodziców.

 

Anna Zmysłowska

 


Przygody 

Baltazara i Wawelskiego Smoka

 

    Zza zakrętu wyjeżdża niesamowity wehikuł Wawelskiego  Smoka, słynnego badacza i podróżnika, a prywatnie przyjaciela samego księcia Kraka. Jeszcze raz Wawelski Smok w towarzystwie swoich przyjaciół, wyrusza na tajemniczą wyprawę, pełną przygód i niebezpieczeństw, która ma na celu wyjaśnienie szeregu zdarzeń, mogący w przyszłości zakłócić spokój w okolicznych krainach. Nasza grupa wycieczkowa dzieci od przedszkola do trzeciej klasy trzymała kciuki za naszych bohaterów, ponieważ ekspedycja obfitowała w liczne mrożące krew w żyłach wydarzenia. Na domiar złego, podobno w ślad za  naszymi bohaterami podąża pewne podejrzane i wścibskie indywiduum, które za wszelką cenę pragnie, aby wyprawa nie osiągnęła zamierzonego celu.

    Po obejrzeniu przygód Smoka Wawelskiego dochodzimy do wniosku, że tylko razem, licząc na przyjaciół, pomagając sobie wzajemnie i kierując się dobrym sercem, przezwyciężyć można nawet największe przeszkody.

    Tak było 26 stycznia 2018 r. piękne kostiumy, piękna scenografia i wspaniała przygoda, którą mogliśmy oglądać  w sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie. Było super. Polecamy!
 

 

DZIEŃ BABCI 

DZIADKA 

 

 

 To był czwartek, 25.01.2018 roku, kiedy to naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście: nasi kochani dziadkowie i babcie, zaproszeni na uroczystość przygotowaną z okazji ich święta.

    Dla swoich babć i dziadków wystąpiły i życzenia złożyły przedszkolaki i uczniowie z klas I – III. Były wierszyki, przedstawienia, piosenki, tańce, a nawet teleturniej „Familiada”. Wszystko suto przyprawione ciepłymi słowami i dobrym humorem. W czasie tej uroczystości, dzieci mogły w szczególny sposób podziękować swoim babciom i dziadkom za poświęcony im czas, wspólne zabawy, spacery, za dobre rady i pomoc w trudnych chwilach. To babcie i dziadkowie są zawsze, kiedy ich potrzebujemy. Tak więc kierujemy w ich stronę naszą wdzięczność, uśmiech, życząc im zdrowia, siły i wytrwałości oraz gorące podziękowania za to, że są z nami.

 

                                                                                                                                 J. Mikołajczak                              


 

 

Policjanci w naszej szkole

  

  

         Wizyta Policjantów w naszej szkole odbyła się dnia 22.01.2018 r. Policjanci odwiedzili szkołę celem przeprowadzenia pogadanki na temat bezpieczeństwa w czasie ferii.  Jak wiemy ferie są szczególnym okresem, w którym dzieci są narażone na wiele niebezpieczeństw. Podczas spotkania mundurowi przypomnieli dzieciom m.in. o tym jak można bezpiecznie spędzać czas wolny, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych kiedy dzieje się coś złego. Funkcjonariusze przypomnieli także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i o tym aby nie ufać obcym. Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał plan lekcji z dokładnymi wskazówkami.

 

         Miejmy nadzieję, że każdy uczeń dokładnie zapamięta sobie te wszystkie wskazówki i będzie wiedział jak bezpiecznie spędzać ferie i czas wolny.

  

Kowalik Anna


Jasełka

    Do tradycji Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie weszły coroczne jasełka. Jest to impreza przygotowywana dla wszystkich mieszkańców wsi oraz zaproszonych gości. Tegoroczne jasełka  odbyły się wyjątkowo  w sobotę 20 stycznia o godzinie 17-tej. Mimo że przedstawienia  są co roku i poruszają ten sam temat – narodzin Zbawiciela, to  nie można mówić o ich powtarzalności. Zawsze  są inne.Tak było i w tym roku.  Zadbali o to nauczyciele, rodzice i uczniowie.

     Inscenizacja jasełek jest wspólnym dziełem wielu osób. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna była Pani Ewa Cur.  Pani Iwona Szumiec opracowała elementy taneczne. Śpiew kolęd oraz akompaniament muzyczny przygotowała pani Katarzyna Ogrodowska. Pan Stanisław Onak czuwał nad zgodnością tekstu z Ewangelią, zadbał o rekwizyty, a także był odpowiedzialny za  organizację dekorowania korytarza, wspólnie z Panią Anną Grudą  i Małgorzatą Guz. Do dekoracji zostały wykorzystane również prace Pani Agnieszki Lisek.   Ogromnym zaangażowaniem wykazali się również rodzice i absolwenci: Pan Piotr Tomaszewski oraz absolwent Szymon Gdula, którzy wnieśli nieoceniony wkład w dekoracji. Rodzice dzieci biorących udział w przedstawieniu postarali się o kostiumy dla swoich pociech.

    Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię narodzin Jezusa. Młodzi aktorzy doskonale wczuli się w odtwarzane role. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami  i pastorałkami. Uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania – opanowali pamięciowo i zinterpretowali poprzez emocjonującą grę aktorską kwestie sceniczne. Aby w pełni oddać radość z narodzenia Pana, urozmaicili występ śpiewem, wykonując tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe. Zmieniające się dekoracje oraz piękne stroje, „anielskie”tańce i śpiewy  wywarły duże wrażenie na widzach. Kiedy inscenizacja dobiegła końca, młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa w dowód uznania za dojrzałą i poruszającą interpretację biblijnej historii. 

    Po zakończonym przedstawieniu głos zabrała Pani dyrektor Anna Zmysłowska oraz zaproszeni goście, wśród których byli: Ks. Andrzej Juźko, z-ca wójta Pan Dariusz Trąbka, Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Borzęcki oraz radni: Pani Anna Lipska, Pan Tadeusz Wiak, Pan Grzegorz Gdula, i sołtys Pan Antoni Szczepaniak.

    Następnie z duszpasterskim przesłaniem i błogosławieństwem wystąpił ksiądz Andrzej Juźko.

    Goście poczęstowali wszystkich aktorów cukierkami.

 

                                                                                                            Ewa Cur


Happening antynikotynowy

ZAMIAST DYMKA- WITAMINKA

 

 

   W dniu 09.01.018 r. w naszej szkole było pełno emocji związanych z happeningiem antynikotynowym Zamiast Dymka- Witaminka. Cieszyliśmy się niezmiernie że zawitała do nas przedstawicielka Sanepidu Pani Mirosława Orlik, która zasiadła jako juror w jury wraz z Panią Ewą Cur i Panią Edytą Sadurską i przyznawały drużynom punkty- jabłuszka.

        Na początku odśpiewany został hymn świeżaków. Następnie klasy IV, V, VI i VII rywalizowały ze sobą. Musiały zaprezentować scenkę antynikotynową, wykazać się wiedzą z zakresu szkodliwości palenia, a także sprawnością fizyczną.

   Tryumf odniosła  klasa V, na II miejscu znalazła się  klasa VI , zaś klasy VII i IV zajęły  egzekwo miejsce III.

 

    Podsumowując nasz antynikotynowy happening oprócz tego, że zwiększył świadomość naszych uczniów na temat szkodliwości palenia wzbudził wiele emocji i dobrej zabawy, uczniowie jako kibice sprawdzili się w 100%.

 

 

Iwona Szumiec


ALICJA MUCHA 

LAUREATEM 

W KONKURSIE JĘZYKOWYM

 

        Dnia 29 listopada 2017 roku obyła się XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English High Flier. Wzięło w niej udział blisko 9 tyś. uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wśród których wyłoniono 139 laureatów.

Tegoroczna edycja konkursu okazała się być fantastycznym doświadczeniem dla uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie. Uczniowie po raz pierwszy zdecydowali się wziąć udział w tym konkursie. Ważne jest uczestnictwo w takich wydarzeniach z uwagi na możliwość sprawdzenia się i rozwijania swoich umiejętności  językowych. W 7 osobowej grupie Alicja Mucha, uczennica klasy VII została Laureatem zajmując I miejsce w województwie. Alan Ziemski oraz Justyna Mąka otrzymali Dyplom Uznania za najlepszy wynik wśród uczniów klas VI.

Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Konkurs jest świetnym instrumentem motywującym uczniów do rozwijania sprawności językowych oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska.   

Z pewnością te sukcesy przyniosły wiele satysfakcji zarówno wszystkim uczniom, którzy przystąpili do konkursu oraz nauczycielom. Gratulujemy! 

 

Edyta Borowicz-CzuchrytaHEJ  KOLĘDA, KOLĘDA …

 

    Wspólne śpiewanie kolęd raduje i łączy, a to przecież stanowi istotę Świąt Bożego Narodzenia.„Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Maleńka miłość”, „Przybieżeli do Betlejem” – te i inne przepiękne kolędy i pastorałki usłyszeli uczniowie naszej szkoły, podczas koncertu kolęd, który odbył się 5 stycznia 2018 r. o godz. 10.00. Młodzi artyści co roku do wspólnego kolędowania wnoszą nowe pomysły. Tegorocznym śpiewom towarzyszyły piękne kostiumy i rekwizyty. Słuchając kolęd w ich wykonaniu poczuliśmy cudowną i niepowtarzalną atmosferę minionych świąt Bożego Narodzenia.

    Komisja, która bacznie przysłuchiwała się występom postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.

Przedszkole:

I miejsce – Hanna Melchior

II miejsce – Zuzanna Panek

III miejsce – Wiktoria Bednarczyk, Michał Koziej, Bartosz Kubicki, Leon Parysek

Odział przedszkolny:

I miejsce – Maria Łukasik

II miejsce – Wojciech Dziedzic

III miejsce – Patryk Augustyniak, Karolina Marzec, Weronika Szczepaniak

Kl. I, KL. II i Kl. III

I miejsce – Anna Guz

II miejsce – Zuzanna Aftyka

III miejsce – Arkadiusz Mirosławski, Natalia Sierocińska, Nikola Góźdź,

Patryk Niebrzydowski

KL.IV i KL.V

I miejsce – Zuzanna Gruda

II miejsce – Julia Hauzer

    Konkurs Kolęd jak co roku zorganizowała pani Agnieszka Lisek. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcy będą reprezentowali szkołę w Gminnym Konkursie Kolęd w Annoborze. Życzymy im powodzenia.


                                                                                                                                                                                                                                                                  Agnieszka Lisek

 


Nagrody dla naszych uczennic 

w Gminnym Konkursie

  Śpiewania Kolęd i Pastorałek w Annoborze

 

 Jak co roku, 9 stycznia w szkole podstawowej w Annoborze odbył się jeden  z najpiękniejszych, szczególnych konkursów – Gminny Konkurs Śpiewania Kolęd  i Pastorałek.

    Szkołę w Szczekarkowie reprezentowały: Maria Łukasik ( oddział przedszkolny) z kolędą  „Maleńka miłość”, Ania Guz ( kl.1) z kolędą „Maleńki Jezu”, Natalia Sierocińska (kl.2) z kolędą „ Aniołek Najładniejszy”, Zuzia Aftyka (kl.3) z kolędą „Narodził się Jezus”.

    Wszystkie te dziewczynki zostały wyłonione w szkolnym konkursie śpiewania kolęd, który odbył się 5 stycznia br.

    Jak zwykle atmosfera podczas konkursu była wzruszająca i niezwykła, a poziom wykonania utworów przez poszczególnych wokalistów, bardzo wysoki. Nie zmienia to jednak faktu, że nasze „aniołki” zostały laureatkami w swoich kategoriach wiekowych. Marysia Łukasik zdobyła II miejsce, Ania Guz III miejsce i Zuzia Aftyka III miejsce.

    Wszystkim naszym wokalistkom bardzo, bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na scenie i nie tylko.

 

                                                                                                                J. Mikołajczak


Spotkanie opłatkowe

W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia 22 grudnia 2017 roku odbył się w naszej szkole Apel Wigilijny. Uczniowie z tej okazji przygotowali montaż słowno muzyczny, którego celem było kształcenie szacunku do tradycji chrześcijańskich w naszym narodzie. Apel wprowadził zebranych w atmosferę wspomnienia wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to wypełniła się obietnica narodzenia Syna Bożego. Uczniowie przypomnieli tradycje związane z tym szczególnym wieczorem w naszej Ojczyźnie. Wszystko zostało uzupełnione śpiewem pięknych polskich kolęd.                        

Na zakończenie pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Tradycyjnym w kulturze polskiej był moment końcowy, gdzie wszyscy zgromadzeni złożyli sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem.

 

Stanisław Onak

 

 


         Zajęcia w ramach wolontariatu studenckiego - Projektor

 Gdy wokół czuć było świąteczną atmosferę, a z sal lekcyjnych dochodził dźwięk kolęd, naszą szkołę odwiedziły panie, działające w studenckim wolontariacie. Dla dzieci        z oddziału przedszkolnego przygotowały ciekawą i różnorodną ofertę zajęć i zabaw. Na wstępie sporządzony został wspólny kontrakt, który obowiązywał przez całą realizację programu. Następnie odbyła się pogadanka na temat zwyczajów świątecznych, kiedy to panie wolontariuszki opowiedziały też o swoich zwyczajach pochodzących z południa Polski. Następnie dzieci bawiły się wesoło z wykorzystaniem chusty Klanzy, by potem oddać się chwili relaksacji opartej o założenia Schultza. Kolejnym punktem zajęć były warsztaty wzmacniające komunikację interpersonalną i jedność grupy –„Poznajmy się lepiej”. Przedszkolaki ćwiczyły też oddech, w zabawach: „Znikająca rękawiczka” i „Świąteczny dzwoneczek”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały kartki świąteczne dla bliskich  im osób, stosując wybrane środki plastyczne. I tak, nie wiadomo kiedy, upłynęło niespełna trzy godziny, które panie spędziły w naszej szkole, bawiąc dzieci i ucząc zarazem. Przedszkolakom zajęcia podobały się bardzo i serdecznie zapraszały panie studentki, by odwiedziły nas znowu.

    Myślę, że i  Paniom też się u nas podobało, a 21.XII 2017 r. zostanie miło wspominany przez wszystkich.

 

                                                                                                                                                   J. Mikołajczak    


 

WARSZTATY 

„SCRATCHUJEMY I OZOBOTY PROGRAMUJEMY”

 

    W środę 20 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odbyły się warsztaty w ramach międzynarodowego projektu eTwinning "Coding Friendship" realizowanego przez Szkołę w Skarżysku Kamiennej, Niemczech, Turcji oraz Chorwacji. Warsztaty poprowadziła pani Anna Świć pod opieką której uczniowie ze Szkoły w Szczekarkowie utworzyli piękne e-pocztówki z życzeniami w programie Scratch. Organizatorem warsztatów była pani Edyta Borowicz-Czuchryta – koordynatorka projektu. Życzenia wszystkiego co najlepsze wysłaliśmy do wszystkich naszych przyjaciół projektowych ze szkół partnerskich oraz są zadedykowaliśmy je dla naszych bliskich rodzin i przyjaciół.

 


Edyta Borowicz-Czuchryta


DOCENIONO UCZNIÓW ZE SZCZEKARKOWA 

W KONKURSIE „OPOWIEŚCI WIGILIJNE”

    15 grudnia 2017 roku w sali rycerskiej pałacu Sanguszków w Lubartowie odbył się uroczysty finał Plastyczno-Literackiego "Opowieści wigilijne", organizowanego przez PMDK w Lubartowie. W roku 2017 wzięło w nim udział 755 uczestników: wpłynęło 637 prac plastycznych. Wyjątkowość "Opowieści wigilijnych" polega także na tym, że w ramach konkursu plastycznego realizowane są szopki. Dzieci pracują nad nimi indywidualnie lub wspólnie z rodziną albo grupą kolegów. W tym roku na konkurs wpłynęło 143 szopek. Ze wszystkich przysłanych prac plastycznych profesjonalne i niezależne jury - Bogdan Augustyniak i Rafał Eret - nagrodziło 22 prace, a wyróżniło 29 w 6 kategoriach.

    W gronie nagrodzonych w konkursie plastycznym w kategorii SZOPKA ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie jest:

Kamil Gdula, kl. III, opiekun: Agnieszka Lisek

W gronie wyróżnionych w konkursie plastycznym:

Maria Łukasik, lat 6, kl. 0, opiekun: Małgorzata Guz

Finalistom gratulujemy podjęcia wyzwania artystycznego i sukcesów w tak prestiżowym konkursie.

Edyta Borowicz-Czuchryta


 

Mikołajkowe spotkania rodzinne

6 grudnia – dobrze wiemy co oznacza dla wszystkich dzieci, ale po wczorajszym dniu mamy nadzieję będzie też ważny także dla dorosłych -rodziców naszych Motylków. 

Od rana intensywnie zmagali się wraz ze swoimi pociechami z materiałami plastycznymi, z których miało wyjść coś oryginalnego i niepowtarzalnego. Wstępem do warsztatów było adwentowe zadanie ozobotowe. Też dali sobie świetnie radę.

 Następnym punktem dnia była wizyta niespodziewanego czerwonego jegomościa. Tak tak …Mikołaj zaszczycił swoją obecnością także i Szczekarków. Było mnóstwo prezentów i radości.

To jeszcze nie koniec…Dzieci zrobiły extra niespodziankę dla swoich rodziców. Otóż zainscenizowały dla nich słynny wiersz Juliana Tuwima Rzepka. Zabawa była super. A zaskoczenie dzieci jeszcze większe kiedy rodzice przedstawili ten sam wierszyk Tuwima tylko w ich oryginalnej choreografii.

Naprawdę dzień pełen wrażeń….. oby takich więcej.

 

Edyta Sadurska


 

,,Opowieści wigilijne 2017''

  

 

    Dzieci z klas 0-II wykonały prace ( rysunki ) na Powiatowy Konkurs Plastyczny pt.,, Opowieści wigilijne 2017 '' organizowany przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie.  Rozstrzygnięcie konkursu 15. 12. 2017 r. 

   

  

 Małgorzata Guz 

   


 

    W oczekiwaniu na    Św. Mikołaja

      

    Okres Świąt  Bożego Narodzenia to najmilszy  czas na prace plastyczne wykonywane przez dzieci.  W oczekiwaniu na Św. Mikołaja i choinkę  dzieci z klas 0-III rysowały ,wycinały i kleiły obrazy związane tematycznie z tymi świętami. Zaprezentowane prace zostały wykonane pod opieką Pań: P. Jolanty Mikołajczak , P. Agnieszki Lisek , P. Anny Grudy i P. Małgorzaty Guz . Prace zdobią wnętrze naszej szkoły.

 

M. Guz

 


 

SZKOLNE PERYPETIE

        6 grudzień był dniem wielu niespodzianek. Również Samorząd Uczniowski przygotował dla całej społeczności szkolnej nie lada niespodziankę. Tego dnia każdy uczeń, Przedszkolak i nauczyciel otrzymał pierwszy numer gazetki szkolnej pt.: "Szkolne Perypetie". No cóż cały nakład rozszedł się w przeciągu kilku minut... Ale chyba się spodobał, ponieważ już dnia kolejnego zniecierpliwieni uczniowie pytali o kolejny numer... Redakcja szkolna w składzie Alicja Mucha, Iwona Grzeszczak i Bartłomiej Gdula pod opieką Edyty Borowicz-Czuchryty nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Już zakasali rękawy i wzięli się do pracy. cdn...

 

E. Borowicz- Czuchryta


 

KIERMASZ CHARYTATYWNY

 

Zapraszamy na kiermasz charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla Bianki Dzięcioł. Zaczynamy 11 grudnia...

 

ZAPRASZAMY!!! TAKIE FANTASTYCZNE RZECZY TO TYLKO W SZCZEKARKOWIE... NIE WAHAJ SIĘ!!! POKAŻ, ŻE KAŻDY CZŁOWIEK MOŻE MIEĆ WIELKIE SERCE I DAJ PRZYKŁAD INNYM. ZADZIAŁAJ, ŻEBY BIANKA MOGŁA ŻYĆ I CIESZYĆ SIĘ PEŁNIĄ ŻYCIA!!! CZEKAMY NA CIEBIE...

 

E. Borowicz-Czuchryta


Mikołaj

 

             6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj z utęsknieniem wyczekiwany przez wszystkich uczniów naszej szkoły.

        Szczególnie przeżywali spotkanie z Mikołajem najmłodsi. Pięknie przywitali śpiewem wyjątkowego gościa.

         Potem nadszedł ten niecierpliwie oczekiwany moment – Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom wymarzone prezenty.

                Jeszcze tylko wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii, by potem pożegnać Mikołaja.

                Szkoda, że taki gość przyjeżdża tylko raz do roku.

 

 

 E. Cur


,,Andrzejki’’ 

         Dnia 30 listopada w naszej szkole odbyły się tradycyjne ,,Andrzejki’’ dla klas IV – VII.

 

        Jak przystało na dobrą zabawę była muzyka i tańce, w przerwie zaś słodki poczęstunek. 

 

        Żeby tradycji stało się zadość, były wróżby, traktowane trochę z przymrużeniem oka.

 

    Wielu emocji dostarczyły uczniom konkursy i zabawy, z których szczególne wrażenie na uczestnikach zrobiła zabawa w chowanego.

 

        O godzinie 19-tej przyszli opiekunowie, by dzieci mogły bezpiecznie wrócić do domu.

 

        Następne ,,Andrzejki’’ już za rok.

  

E. Cur


 

KONKURS  MATEMATYCZNY

 

 

W naszej szkole, dnia 24 listopada 2017r. odbył się  konkurs  matematyczny - Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z Matematyki „ PINGWIN”.

    Do konkursu przystąpiło 6 uczniów Szkoły Podstawowej. Uczniowie, biorąc udział w konkursie,  mogli sprawdzić swoje wiadomości z matematyki.

    Wyniki konkursów  i laureatów  poznamy w styczniu 2018r.

    Trzymamy kciuki za uczestników konkursów.

   

  

   

 

   

 J. Czapska

 


Mamy I miejsce w gminie

 

           W piątek, 17 listopada 2017r. wzięliśmy udział w gminnym konkursie piosenki patriotycznej, który odbył się jak co roku w S.P. w Brzezinach.

    Szkołę Podstawową w Szczekarkowie reprezentowały: Marysia Łukasik, uczęszczająca do oddziału przedszkolnego (przygotowała p. J. Mikołajczak)  i Julka Hauzer, uczennica kl. 5, którą przygotowywała p. K. Ogrodowska.

    Poziom wykonania utworów przez uczestników konkursu był jak co roku bardzo wysoki. Jury miało wielki problem z oceną i wyłonieniem autorów najlepszych wykonań.

I  miejsce !!! w kategorii przedszkola i oddziały przedszkolne zdobyła Marysia Łukasik z piosenką „ Jak długo w sercach naszych”, Julia Hauzer z piosenką „ Niepodległa, niepokorna”  wyśpiewała  wyróżnienie!!!

    Bardzo serdecznie gratulujemy młodym artystkom i życzymy dalszych sukcesów wokalnych i nie tylko.

 

 J. Mikołajczak


ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA KLASY 1

 

     16 listopada 2017 roku, w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez dzieci uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia klasy pierwszej.  Tego dnia na szkolnym korytarzu zebrała się cała społeczność szkolna: dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie naszej szkoły, rodzice i dziadkowie. Uczniowie przygotowywali się pod okiem wychowawczyni p. Jolanty Mikołajczak.

    Pierwszoklasiści wykazali się umiejętnościami wokalnymi, recytatorskimi, a także wiedzą. Udowodnili, że zasługują na przyjęcie ich do społeczności szkolnej również po pomyślnie przebytych „OTRZĘSINACH”, które zorganizował im Samorząd Uczniowski, pod opieką p. Edyty Borowicz – Czuchryty. Następnie odbyło się ślubowanie, w którym pierwszaki obiecały być pilnymi i wzorowymi uczniami, dobrymi kolegami, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

    Pani dyrektor Anna Zmysłowska ogromnym ołówkiem uroczyście pasowała „małych bohaterów dnia” na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Po złożeniu przyrzeczenia, każdy pierwszak odcisnął swój palec i tym samym złożył swój niepowtarzalny podpis.

    Na pamiątkę uczniowie otrzymali od wychowawczyni dyplomy i upominki od rodziców. Po uroczystości pierwszaki udały się na poczęstunek, który przygotowali rodzice.

    Uroczystość była ogromnym przeżyciem dla wszystkich. W miłej atmosferze upłynął dzieciom ten świąteczny dzień, po którym rozpoczyna się „prawdziwe’’ szkolne życie.

                                                          

                                                                                                                                                   J. Mikołajczak


11 listopada

    W dniu  09.11.2017r. w naszej szkole zaprezentowana została uroczysta akademia  z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowali ją uczniowie klas IV - VII. Uczniowie przedstawili  inscenizację,  która nosiła  tytuł ,,Pociąg do wolności’’. Przypomniała  ona  najważniejsze fakty z historii Polski związane z walką o odzyskanie niepodległości. Tytułowy pociąg zatrzymywał się na stacjach: Niewola, Powstania Narodowe, I Wojna Światowa, Wolność. Części słownej towarzyszyły  pieśni  patriotyczne w wykonaniu uczniów. Na zakończenie zespół taneczny działający w naszej szkole przedstawił  układ taneczny z biało - czerwonymi  szarfami. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli przygotowały piękne kotyliony, które zdobiły odświętne stroje uczestników uroczystej akademii.
    Uczniowie zostali przygotowani do występów przez p. Katarzynę Ogrodowską (część muzyczna), p. Iwonę Szumiec ( układ taneczny), p. Agnieszkę Sowę (inscenizacja). Nad okolicznościową  dekoracją czuwały : p. Małgorzata Guz i p. Agnieszka Sowa.


Agnieszka Sowa

 


Wycieczka do Warszawy

Dnia 10 listopada starsze klasy naszej szkoły udały się na wycieczkę do Warszawy. Uczniami opiekowały się panie: Ewa Cur, Agnieszka Sowa i Anna Gruda. Przewodnikiem wycieczki była pani Barbara Waśkowska.

Panie zarządziły zbiórkę bardzo wcześnie, bo jeszcze przed godziną szóstą. Po godzinie szóstej wyruszyliśmy spod szkoły. Podróż, chociaż była dosyć długa, minęła bardzo szybko na rozmowach i zabawach.

Do Warszawy dotarliśmy o godzinie 10-tej. Pierwszym punktem naszej wycieczki był spacer po Parku Łazienkowskim, gdzie znajduje się pomnik Fryderyka Chopina. Następnie udaliśmy się do Pałacu na Wodzie, by podziwiać królewskie komnaty.

Najważniejszym punktem naszej wycieczki był spektakl w Teatrze Polskim pt. „Podróże Guliwera”. Kiedy wybrzmiały trzy dzwonki, z przejęciem oczekiwaliśmy  na przedstawienie. Nie rozczarowaliśmy się. Poznaliśmy niezwykłą historię podróżnika Guliwera, który znalazł się najpierw w Krainie Liliputów, a potem Olbrzymów. Byliśmy zachwyceni niezwykłą scenografią, kostiumami i efektami specjalnymi.

Nasyceni wrażeniami artystycznymi udaliśmy się na posiłek do restauracji  Mc Donald’s. Zaspokoiwszy głód, skierowaliśmy się do stacji warszawskiego metra. Z pewnym onieśmieleniem i napięciem przemieszczaliśmy się po stacjach obu tras metra, aż dotarliśmy na stację Wilanowską, gdzie czekał na nas autokar, który zawiózł nas do niezwykłego, magicznego „Ogrodu Świateł”. Tam przechadzaliśmy się alejkami i tunelami świetlnymi, wokół których umieszczone były, niezwykłe, bajkowe zwierzęta i rośliny. Byliśmy oczarowani ich widokiem.

Był to już ostatni punkt naszej wycieczki. Potem udaliśmy się w drogę powrotną do Szczekarkowa. Podróż minęła, podobnie jak w tamtą stronę, szybko i przyjemnie. Były gry, zabawy, a nawet śpiewy. Pod szkołą czekali na nas rodzice stęsknieni i ciekawi naszych wrażeń.

Była to bardzo udana wycieczka. Pozostaną nam po niej miłe wspomnienia i piękne fotografie.

 

 

Ewa Cur


Od LEGO do Kempingu u Superika

 

Wyjazd do Lublina był dla młodszych przedszkolaków dniem bardzo wyczekiwanym. W  końcu 27 października doczekały się. Wyjechaliśmy spod szkoły o godzinie 8.00. Pierwszym punktem programu był budynek Lubelskiego Outletu na ul. Mełgiewskiej. Tam zagościła na ponad 2 miesiące wystawa klocków LEGO.  Dzieci mogły zobaczyć wielkie i bardzo czasochłonne budowle. Największe wrażenie robił ogromny 11-metrowy samolot Prezydenta Stanów Zjednoczonych zbudowany z  miliona klocków. Duże zainteresowanie wzbudził także szkielet człowieka, ponieważ w ostatnim tygodniu omawialiśmy budowę ciała. Następnie przedszkolaki mogły korzystać  z dużej powierzchni  do tworzenia konstrukcji z różnego rodzaju klocków LEGO i LEGO Duplo.  Czas nam szybko minął na zabawie, powstały ciekawe pojazdy, które można było testować na specjalnych torach zabaw i ciekawe klockowe obrazy.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była sala zabaw Kemping u Superika. Przez 2 godziny nasza grupa miała salę na wyłączność. Baseny z kulkami i tory przeszkód, przyczepa kempingowa, ścianka wspinaczkowa  i wiele pojazdów napędzanych własną dwójką – to właśnie atrakcje, z których nasze przedszkolaki korzystały bardzo intensywnie i szybko. Nie było w ogóle czasu na nudę. W zabawę zostały wplecione wystrzałowe warsztaty chemiczne. Nie było ani jednego przedszkolaka, który nie byłby zainteresowany co działo się na stole u Pana Chemika Patryka. Eksplozja wulkanu, podskakujące jojo, samozapłon i inne wzbudzały żywe zainteresowanie. Usłyszeliśmy od dzieci wiele deklaracji wyboru zawodu w przyszłości. Być może, że Szczekarków zyska kilku laborantów….

 

Edyta Sadurska


Wyjazd na Aqua Lublin

 

 

    Pod hasłem: ,,TRZYMAMY FORMĘ’’ odbył się wyjazd na basen do Lublina, który miał przede wszystkim na celu promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego.

 

    Każda forma ruchu to dobrodziejstwo dla naszego zdrowia, a w szczególności pływanie ma pozytywny wpływ na harmonijny rozwój motoryczny oraz gorsetu mięśniowego dzieci i młodzieży, a przy tym bardzo pozytywnie wpływa na układ kostno- stawowy. Nie można też zapomnieć o hartowaniu i odprężającej funkcji wody.

 

    Naszym uczniom bardzo podobał się wyjazd na nowoczesny obiekt Aqua Lublin. Przeżyły tam niezapomniane, beztroskie i radosne chwile.

 

 

 Iwona Szumiec


Muzyka i jej różne oblicza

 

    Henryk Sienkiewicz pięknie określił swoje postrzeganie dla muzyki mówiąc, że „Muzyka jest jak morze: stoimy na jednym brzegu i widzimy dal, ale drugiego brzegu dojrzeć nie podobna”. W dniu 18 października 2017 roku nasza piękna Wisła była inspiracją do kolejnej części warsztatów muzycznych prowadzonych przez Marcina Jóźwika w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie. Marcin Jóźwik muzyką zajmuje się od zawsze. Swoje talenty rozwijał na Akademii Muzycznej w Łodzi. Dzięki swoim badaniom wykazał, że warsztaty rozwijające kompetencje emocjonalne z pomocą muzyki obniżają poziom lęku związanego z taką sytuacją. Wynika to z nabytych w trakcie warsztatów umiejętności radzenia sobie ze stresem. Dlatego też Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie już po raz kolejny gościła muzycznego bohatera w swoich progach. W brzmiących dźwiękach inspirowanych obchodami „Roku Wisły” uczniowie odkrywali cztery strony świata biorąc udział w warsztatach muzycznych pt. ,,Muzyczny spływ Wisłą’’. W czasie warsztatów muzyka wybrzmiewała z szerokiego wachlarza instrumentarium. Warsztatom towarzyszyły liczne ćwiczenia praktyczne, w czasie których ruch łączył się z muzyką.

    W czasie spotkania cała społeczność mogła się również uczyć jak słuchać młodszych kolegów. Okazuje się, że nie jest to zbyt łatwe dla tych starszych, ale jak ważne dla tych młodszych, którzy mają tak wiele do przekazania. Uczniowie doświadczali jak bardzo muzyka wpływa na stan naszego ducha i ciała.

    Warsztaty się zakończyły, ale muzyka pozostała w nas… do następnego spotkania.

 

Edyta Borowicz-Czuchryta


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

 

  

    W dniu 17.10.2017r. w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odbyło się ,,Święto Pieczonego Ziemniaka".

    Pogoda była piękna i sprzyjała integracji dzieci, rodziców i nauczycieli. Ruch na świeżym powietrzu  i wspólne zmagania sportowe, wprawiły wszystkich w doskonały nastrój.

    Impreza odbyła się dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców w jej organizację. Dzięki nim dzieci mogły skosztować pieczonych w ognisku ziemniaków i kiełbasek.

    Pod koniec rozegrano mecz siatkówki. Uczniowie kontra zespół rodziców i nauczycieli.

    Przy dopingu dzieciaków, mecz zakończył sie zwycięstwem nauczycieli i rodziców.

    Impreza była jak pogoda udana.

 

 

Iwona Szumiec


,, DZIEŃ NAUCZYCIELA''

 

   W dniu 12.X.2017r. w naszej szkole odbyła się uroczystość  z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie pod kierunkiem p. Iwony Szumiec przedstawili w humorystyczny sposób instrukcję rozróżniania nauczyciela od ucznia. Liczne wskazówki pozwoliły, aby bezbłędnie wytropić nauczyciela w szkole . Następnie odbył się pokaz mody nauczycielskiej pod hasłem:,, Wszystko dla nauczyciela". Przedstawicielki firmy Absurd& Company- w tej roli urocze - Justyna Mąka i Milena Gdula - słynne kreatorki mody nauczycielskiej przybyły do naszej szkoły. Na wybiegu pojawiły się ekstrawaganckie kreacje dla nauczycieli, prezentowane przez nasze uczennice, które wcieliły się w role super modelek i lśniły na szkolnym wybiegu.

   Następnie uczniowie przenieśli nas w świat krótkich scenek z życia pewnej klasy, gdzie uczyła wyjątkowa nauczycielka w tej roli Iwona Grzeszczak, a pozostałym uczniom też nie brakowało aktorskiego talentu. Wszyscy świetnie się bawili. Gwoździem programu okazał się koncert  Zenka Martyniuka, który mimo napiętego grafiku znalazł czas, aby zaśpiewać dla wspaniałych nauczycieli ze Szczekarkowa. Zenek Martyniuk ( w tej roli genialny Przemysław Marzec ) wraz z zespołem rozpalił publiczność do czerwoności.

  Piękną dekorację na ten dzień stworzyła p. Małgorzata Guz, zaś S.U. wraz z opiekunem p. Edytą  Borowicz - Czuchrytą sprawili słodką  niespodziankę nauczycielom . Z rąk uczniów otrzymali pyszne czekoladki.

 

                                                                                                           Iwona Szumiec


 

Niesamowity  pies

 

    W dniu 11.10. 2017 r. do Oddziału Przedszkolnego i klasy I zawitał niesamowity  pies wraz  z opiekunem. Właściciel psa P. Marek Bonat prowadzi zajęcia dla dzieci tzw. ,,dogoterapię’’ Pies rasy wodołaz lubi dzieci, jest cierpliwy i spokojny. Chętnie uczestniczył w zajęciach z naszymi dziećmi.   Pan Marek instruował dzieci jak nie należy zachowywać się w stosunku do psów, ćwiczył z dziećmi pozycję obronną stosowaną  w przypadku ataku psa. Każde dziecko mogło  pogłaskać psa i zadać pytanie  opiekunowi na temat związany z opieką nad psem. Serdecznie dziękujemy Panu Markowi oraz Niepublicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej im. Jolanty Lizer w Lubartowie za przeprowadzenie nieodpłatnej lekcji z niesamowicie spokojnym psem.

Małgorzata Guz


 

Jesień motywuje

 

    Jesień motywuje dzieci i nauczycieli do wykonania różnorodnych prac plastyczno-technicznych  z przewagą barw charakterystycznych dla tej pory roku. We wrześniu dzieci z Oddziału Przedszkolnego i z klas I - III wykonały pomysłowe prace, które zdobią szkolne korytarze. Prace zorganizowały panie: P .Jola, P. Agnieszka, P. Małgosia i P. Ania, podczas zajęć świetlicowych. Zachęcamy do podziwiania prac młodych artystów ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie.

 

Małgorzata Guz
 

Chcesz być zdrowy

 

tak jak ryba,

 

jedz owoce

 

i warzywa!

 

    Aby te słowa nie były czystym sloganem, postanowiliśmy je wprowadzić w czyn. I tak, 6 października dzieci z oddziału przedszkolnego, wraz z pomocą uczniów kl.1 zakasały rękawy ( dosłownie i w przenośni) i przygotowały bombę witaminową, w postaci kolorowej i pysznej sałatki owocowej. Chociaż przygotowanie tej przekąski wcale nie było takie proste, to z pewnością było warto. Może o tym świadczyć ilość skonsumowanej sałatki, oraz rozpropagowanie jej przez dzieci wśród rodziców.

  

J. Mikołajczak


Wieczorek taneczny

       Dnia 4 Października odbył się w naszej szkole wieczorek taneczny. Uczniowie klas IV – VII zadbali o muzykę i nagłośnienie, a także przygotowali słodki poczęstunek i napoje.
       Wychowawczynie klas IV i V oraz VI i VII p. Ewa Cur i p. Agnieszka Sowa zajęły się przeprowadzeniem wśród uczniów wielu zabawnych konkursów. Kulminacyjnym punktem wieczoru była konsumpcja pysznej pizzy. Po posiłku uczniowie ponownie ruszyli w tany.
       Tak udana zabawa zakończyła się o godzinie 21.00. Był to pierwszy tak długi wieczorek taneczny. Po jego zakończeniu uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni udali się do domów pod opieką rodziców.
 

 Ewa Cur

 


DZIEŃ CHŁOPAKA

 

    W dniu 2 października 2017 roku część dziewczęca Samorządu Uczniowskiego postanowiła uczcić Dzień Chłopaka, który w tym roku wypadł w sobotę. Alicja i Iwonka odwiedziły wszystkie klasy składając swoim kolegom życzenia w imieniu Samorządu i wszystkich dziewcząt w szkole częstując chłopców cukierkami. Oczywiście pamiętały również o tych najmłodszych chłopcach z oddziału przedszkolnego, którzy bardzo chętnie ustawiali się do wspólnego zdjęcia 

 

 

 


W POSZUKIWANIU JESIENI

 

,,Gdzie jesteś, jesieni?

Hanna Zdzitowiecka

 

Gdzie ty jesteś, jesieni?

Tu jestem.

W suchych liściach

lecących z szelestem,

w barwnych liściach,

czerwonych i złotych,

co nad ziemią się kładą pokotem...

 

    W dniu 28 września 2017 roku dzieci z klas 0-1 w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie pod opieką pani Jolanty Mikołajczak oraz Małgorzaty Guz, jak również dzieci z oddziału przedszkolnego "Motylki" zauważyły zmiany zachodzące w przyrodzie związane z nową porą roku - jesienią.

    Podczas spacerów obserwowały drzewa, krzewy i ptaki. Poznawały ich nazwy oraz zbierały piękne, kolorowe liście. Multisensorycznie, czyli wieloma zmysłami, odkrywały uroki pięknej pory roku. Uczestnicy wyprawy doświadczyli również do czego służy lornetka i w jakich sytuacjach możemy z niej korzystać.

    Co zaobserwowali?

 

    „W czasie jesieni liście drzew stają się żółte, pomarańczowe czy czerwone. Potem spadając tworzą wielobarwny dywan, po którym chętnie biegamy bo tak to szeleści”. „Złota, słoneczna jesień jest miła do spacerowania”.

 

    Po powrocie do szkoły dzieci cały czas opowiadały o swoich spostrzeżeniach. Kolorowe liście na drzewach i pod stopami cieszą oko, ich szelest jest muzyką dla naszych uszu i pewną formą relaksacji, a możliwość buszowania wśród nich małymi stópkami (i tymi dużymi również) – jest niezwykłym sposobem rozładowania emocji, wyrażenia radości i naładowania baterii! Nie zapomnieliśmy również wziąć kilku kolorowych liści ze sobą do szkoły. To takie nasze skarby jesieni.

 


NAJWIĘKSZE SPORTOWE OSIĄGNIĘCIA 

W GMNIE LUBARTÓW 2016/2017

 

    Drużyna w składzie : Jakub Woźniak, Bartosz Mirosławski oraz Oskar Dunda wywalczyli w X Memoriale Andrzeja Grubby IX miejsce.

 

    Warto podkreślić, że na tym prestiżowym Turnieju spotykają się drużyny z tzw. ,, górnej Półki ‘’, gdyż są to rozgrywki na szczeblu wojewódzkim. Dzięki temu, że chłopcom udało się uplasować na IX miejscu znaleźli się w gronie zwycięzców wyróżnionych uczniów z całej naszej gminy.

 

W dniu 27 IX 2017 r. na sesji Rady Gminy naszym uczniom zostały wręczone pamiątkowe nagrody książkowe, gdyż zostali wyróżnieni w plebiscycie na 

NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIE SPORTOWE GMINY LUBARTÓW 2016/2017

 

    Należałoby także zwrócić uwagę na inne osiągnięcia naszych szkolnych sportowców. Chłopcy zajęli I miejsce w Turnieju o Mistrzostwo Gminy Lubartów, byli również mistrzami powiatu w tenisie stołowym drużynowym. Jakub Woźniak zajął V miejsce w Indywidualnym Tenisie Stołowym na szczeblu rejonu.

 

    Chłopcy drugi rok trenują pod egidą Klubu Sportowego Lewart, który wypuścił spod swoich skrzydeł niejednego tenisowego mistrza. Naszym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Iwona Szumiec


 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

    Z okazji Dnia Języków organizowane są w całej Europie liczne i różnorodne wydarzenia:  począwszy od imprez przeznaczonych dla dzieci i odbywających się z ich udziałem, poprzez specjalne programy radiowe i telewizyjne, kursy językowe oraz konferencje.

    Uczniowie z klas IV-VII ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie w dniu 26 września 2017 roku uczcili Europejski Dzień Języków Obcych w dość... nietypowy sposób. Tego dnia odbyło się spotkanie online w ramach ogólnopolskiej gry Mystery Skype z rówieśnikami z Chorwacji... Podczas spotkania uczniowie zadawali pytania typu TAK – NIE, aby zgadnąć z jakiego kraju pochodzą rówieśnicy. Pierwsi odgadli uczniowie z Chorwacji, którzy następnie podali swoje dwa kraje sąsiadujące i na tej podstawie uczniowie ze Szczekarkowa odgadli, że szkoła partnerska pochodzi z Chorwacji. Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Edytę Borowicz-Czuchrytę oraz Tea Horvatić z Chorwacji.

Edyta Borowicz-Czuchryta


23 wrzesień…

…no i przyszła… na początku niepewnie pokropiła deszczem… przyszła Jesień.

Dzieci lubią jesień z wzajemnością! Daje ona ciekawe znaleziska - wielobarwne liście i owoce z których potrafimy zrobić cuda. Rozkoszujemy się szumiącymi pod butami liśćmi, skokami w kałuże, uczuciem zimnych policzków. Dostrzegać magię jesieni mógłby się uczyć od dzieci niejeden dorosły. Zachęcamy każdego do zatrzymania się, pochylenia nad podgrzybkiem, zasuszenia barwnego liścia w kalendarzu lub po prostu przystanięcia, spojrzenia za okno i wzięcia głębszego wdechu niż zwykle zanim Ona się skończy.

 

 

Na zdjęciu prezentujemy wariacje słowne uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie na temat jesieni w języku angielskim.

„MOJA JESIEŃ

Jesień

Nieograniczona liczba kolorów

Czas refleksji nad mijającym rokiem

Nieograniczone myśli

Moja jesień

Ładna…”

Edyta Borowicz-CzuchrytaBEZPIECZEŃSTWO NASZYM CELEM

 

    20 września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie uczestniczyli w spotkaniu z asp. Andrzejem Ochalskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Policjant przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak również bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz  o tym, jak się przed nimi bronić. 
    Spotkanie przebiegało w kilku etapach. Na początku o bezpieczeństwie rozmawiali uczniowie klas IV-VII. Prowadzący spotkanie dokładnie omówił zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnił, dlaczego jest ono tak niebezpieczne – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjant radził, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Następnie Dzielnicowy spotkał się z dziećmi z klas 0-III. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Na zakończenie odwiedził Oddział Przedszkolny „Motylki”, z którymi rozmawiał między innymi o tym jak ważne jest bezpieczne przechodzenie przez ulicę.
    Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Edyta Borowicz-Czuchryta

 
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO !!!

 
    Dnia 19.09.2017 roku przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy klas IV-VII. Uczniowie wybierali swoich przedstawicieli. Pani Iwona Szumiec oraz pani Ewa Cur czuwały nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonały obliczeń głosów.
Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły trzy osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:
1. Alicja Mucha kl. VII – PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU
2. Iwona Grzeszczak kl. VII – Z-CA PRZEWODNICZĄCEJ SAMORZĄDU
3. Bartłomiej Gdula kl. VII – SEKRETARZ

    W tym samym czasie zostały również przeprowadzone wybory na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W roku szkolnym 2017/2018 opiekunem SU została pani Edyta Borowicz-Czuchryta.
    Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

 

Edyta Borowicz-Czuchryta
 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

  

 

    W dniu 15 września 2017 roku Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie świętowała Międzynarodowy Dzień Kropki. Z naszymi Motylkami z grupy przedszkolnej wyśpiewaliśmy kropki, łączyliśmy, liczyliśmy i kolorowaliśmy nasze kropki. Natomiast pomysł do grupy uczniów z klasy III został zapożyczony od Pani Anny Świć, której dziękujemy bardzo mocno serdecznie. Trochę go zmodyfikowaliśmy, do grupy dopasowaliśmy i uczniowie śmigali jak Roboty, tylko trochę nowszej generacji, ponieważ programowali się w języku angielskim podążając z kropki A do Kropki B. Zabawa była przednia zgodnie z zasadą nauka przez zabawę.

 

 

 

Edyta Borowicz-Czuchryta

 


 

Drodzy uczniowie, Rodzice uczniów oraz wszyscy, którzy ciekawi są wszelkich wydarzeń mających miejsce w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Szkoły na Facebook’u.

Nie bądź obojętny wobec tego co się dzieje u nas i Polub nas już dziś!

 Edyta Borowicz-Czuchryta


Ze Szczekarkowa do „The Voice of Poland”

    Nowy rok szkolny się rozpoczął. Po pierwszym tygodniu pracy nadszedł świetny czas na wspólną integrację uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie. W dniu 9 września 2017 roku Warszawa była dla nich punktem docelowym. Tego dnia grupa ze Szczekarkowa udała się prosto do ATM Studio gdzie będąc częścią publiczności wzięli udział w nagraniu programu „The Voice of Poland”. Organizatorem wyjazdu była pani Edyta Borowicz-Czuchryta przy współpracy z panią Edytą Sadurską. W tej przygodzie uczestniczyli również rodzice uczniów i przedszkolaków, którzy wraz z początkiem roku szkolnego postanowili skorzystać z okazji wspólnej integracji. Wszyscy mogli zobaczyć w jaki sposób powstaje tak fantastyczna atmosfera tego programu. „Czy słyszała pani te wszystkie wykonania? Ten koncert to było wydarzenie z górnej półki!”- opowiadała swoje wrażenia w drodze powrotnej jedna z uczennic. Cała publiczność tego dnia mogła doświadczyć, że Jury w tym programie stoi przed niezwykle trudnym zadaniem wyboru między tym co doskonałe a … doskonalsze. I chociaż w obecnym czasie na ekranach telewizyjnych widzowie oglądają program na etapie przesłuchań w ciemno, uczestnicy wyjazdu mogli obserwować faworytów na kolejnym już etapie czyli „bitwa-ring”. Zarówno uczniowie jak i rodzice wcale nie ukrywali, że jest to dość ciekawe doświadczenie, ale szczegółów dotyczących nagrań zdradzać nikt nie może (klauzula produkcji programu).

Edyta Borowicz-Czuchryta


 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/2018

 

„ ...I nowa bije już godzina,

Nowy rok szkolny się zaczyna,

Już czeka szkoła i koledzy,

W książkach zasób nowej wiedzy...”

J. Brzechwa

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo, a 4 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i tego wszystkiego co nas czeka w szkolnych murach. 4 września 2017 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek oznajmiający nową przygodę.
    Początek roku szkolnego to czas ważny dla każdej społeczności szkolnej, w którym uczestniczyli  rodzice, nauczyciele, Tadeusz Wiak – Przewodniczący Komisji do spraw Oświaty, Kultury, Sportu, Socjalnych Wsi i Porządku Publicznego Rady Gminy Lubartów, pracownicy obsługi i oczywiście uczniowie. Wszystkich zebranych tego dnia w szkole powitała pani Dyrektor Anna Zmysłowska, zwracając się do najmłodszych „W dniu dzisiejszym witam szczególnie najmłodszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury szkoły. Niech każdy kolejny dzień będzie dla was niezwykłą przygodą.”
    Uczniowie zadowoleni ze spotkania uśmiechali się wymieniając między sobą wrażenia po wakacjach. I chociaż wszyscy wrócili do szkolnej rzeczywistości radość zagościła w szkolnych murach.

    Czas powiedzieć: Witaj Szkoło!
Edyta Borowicz-Czuchryta