Aktualności - rok szkolny 2016/2017.

Słońce, woda, las – to wakacji czas!

 

              Po pracowitym, bogatym w nowe doświadczenia roku szkolnym nadszedł nareszcie upragniony moment wytchnienia od szkolnych obowiązków. Zanim uczniowie opuścili szkolne mury, aby wypoczywać i aktywnie korzystać ze słonecznej aury, spotkali się podczas pożegnalnej akademii.

              Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 odbyło się w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie dnia 23 czerwca 2017 r. Na uroczystości zgromadzili się uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego, dyrekcja szkoły wraz z gronem pedagogicznym, rodzice oraz przedstawiciele władz samorządowych. Akademię otworzyli uczniowie klas IV-VI, prezentując humorystyczną inscenizację pt. Wieczne wakacje. W satyrycznej scence przygotowanej pod kierunkiem P. Ewy Cur ukazany został „świat na opak” –  świat bez szkoły i edukacji, w którym być może żyłoby się beztrosko, lecz w sposób ograniczony. Bez dostępu do edukacji młody człowiek nie miałby przecież perspektyw na indywidualny rozwój czy karierę zawodową. Być może nie znalazłby się również w sytuacjach, które pozwoliłyby na zawarcie prawdziwych przyjaźni. Wizja groteskowej rzeczywistości wywołała zatem śmiech publiczności, ale wzbudziła również refleksję nad sensem procesu edukacji i misją szkoły.

              W oficjalnej części uroczystości pani dyrektor podsumowała dobiegający końca rok szkolny, dziękując nauczycielom za całoroczną działalność dydaktyczno-wychowawczą. Uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, wręczone zostały świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Upominki otrzymali również uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki w konkursach przedmiotowych, członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz dzieci, które zaangażowały się w charytatywną akcję na rzecz hospicjum. Podziękowania otrzymali także rodzice wyróżnionych za osiągnięcia uczniów oraz członkowie Rady Rodziców. Pani dyrektor pogratulowała uczniom promocji do następnej klasy i życzyła wszystkim radosnych, bezpiecznych wakacji.

              Nadszedł czas błogiego letniego wypoczynku i wakacyjnych podróży. Spotkamy się jednak w nowym roku szkolnym pełni energii i zapału do pracy...

Agnieszka Romaneczko


Dni Otwarte w Oddziale Przedszkolnym

    U progu końca roku szkolnego  w grupie przedszkolnej „Motylki” w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odbyły się  Dni Otwarte dla rodziców i  przyszłych przedszkolaków, które będą częścią naszej społeczności w roku szkolnym 2017/18, a dotychczas nie korzystały z takiej formy opieki oraz wychowania.

    Rodzice i dzieci poznały organizację i funkcjonowanie placówki. Dzieci  miały okazję poznać atmosferę zabaw i zajęć w przedszkolu. Obecne Przedszkolaki bardzo chętnie zaopiekowały się młodszymi kolegami i koleżankami i do wspólnej integracji doszło bardzo szybko. W czasie spotkania nasi goście mieli również okazję zaprzyjaźnić się z Ozobotem. Rodzice przyszłych Przedszkolaków przygotowali trasę, którą dzieciom udało się połączyć. Wszyscy trzymali kciuki czy Ozobot poradzi sobie z takim wyzwaniem, ale i tym razem nie zawiódł pokonując całą ścieżkę chociaż była dość kręta. Na zakończenie została zaprezentowana makieta, która w Ogólnopolskim Konkursie „Spacer Ozobota po…” organizowanym przez EduSense otrzymała wyróżnienie. Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie przygotowała makietę prezentującą Szczekarków i okolicę uwzględniając między innymi szkołę w Szczekarkowie, Bazylikę Św. Anny, Pałac Sanguszków w Lubartowie, Pałac w Kozłówce… 

    Dni otwarte pozwoliły także przedstawić naszą placówkę jako środowisko przyjazne dziecku, otwarte na jego potrzeby oraz wychodzące naprzeciw oczekiwaniom rodziców.

         Celem dni otwartych było:

- zapoznanie z bazą lokalową
- poznanie pracowników placówki
- poznanie organizacji dnia w przedszkolu
- integracja dzieci podczas wspólnych zabaw i zajęć
- prezentacja metod i form pracy z dziećmi w naszym przedszkolu
- udział dzieci w zabawach organizowanych w grupie (zabawy tematyczne, konstrukcyjne, dydaktyczne)

- zajęcia z programowania i kodowania (zabawy z Ozobotem)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Edyta Borowicz-Czuchryta


Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej
w Szczekarkowie
otrzymały krajowe odznaki jakości

 
	Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom. Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły – publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską.
 

    W dniu 26 czerwca 2017 roku Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie otrzymała Krajową Odznakę Jakości ze zrealizowany projekt partnerski eTwinning „Coding Friendship – Kodowanie Przyjaźni”. Projekt został zrealizowany w roku szkolnym 2016/2017 z instytucjami partnerskimi z Lublina i Skarżyska Kamiennej. Grupy partnerskie realizowały zadania wykorzystując najnowsze technologie. Grupy przedszkolne ze Szczekarkowa i Lublina współpracowały ze sobą wykorzystując Dasha i Dota, Ozoboty oraz odkrywając tajniki Kodowania na Dywanie. Grupa partnerska ze Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kamiennej pracowała w bardziej zaawansowanym systemie wykorzystując między innymi program Ozoblcky przygotowując wiele zadań dla młodszych grup projektowych. W trakcie trwania projektu zgodnie z naszym założeniem kodowania Przyjaźni inspirowaliśmy innych, którzy gościnnie dołączali się do naszych spotkań i uczyli podstaw kodowania i programowania. Jednym z naszych Gości podczas warsztatów projektowych w Szczekarkowie był Prezes Edu Sense – Rafał Mitkowski. Kilka dni po warsztatach otrzymaliśmy jego opinię, w której pisze między innymi „ … Poprzez moją opinię chciałbym zachęcać innych do współpracy z placówkami oświatowo-dydaktycznymi. Jako menedżer, a jednocześnie prezes instytucji, która podziela pasję do innowacji i kreacji, polecam wszystkim udział i zaangażowanie się w projekty eTwinning realizowane w polskich szkołach. Bardzo wysoko oceniam poziom projektu „Coding Friendship”, w tym realizujących go  edukatorów, przekazywaną wiedzę i doświadczenia. Uczestnictwo w nim ostatecznie przekonało mnie do współpracy i współdziałania. Wspólne kodowanie Przyjaźni w polskiej edukacji to kierunek jaki chciałbym wytyczyć na dalszym etapie podejmowanych przeze mnie działań.

26 czerwca 2017 roku została przyznana również druga Krajowa Odznaka Jakości za projekt eTwinning „Poetic Seasons” realizowany ze szkołami partnerskimi z Włoch i Turcji. Uczniowie mieli za zadanie pochylić nad wszelkimi aspektami funkcjonowania naszej planety Ziemi w różnych porach roku. Projekt składał się również z głównych zadań przeznaczonych na każdą porę roku. Były to konkursy na poezję recytowaną jesienią autorstwa uczniów. Konkurs na teledysk w scenerii zimowej, tzw. mannequin challenge. Oraz konkurs zrealizowany na wiosnę na latawiec i koronę wiosenną. Dzięki wszystkim przygodom, jakie uczniowie odkrywali każdą porą roku, odkrywali przemiany zachodzące w przyrodzie, pozytywne i negatywne skutki działalności człowieka i sposoby ratowania naszej planety. Efektem końcowym jest ebook stworzony wspólnie przez szkoły partnerskie. Jest to jedna historia napisana przez uczniów z różnych krajów.

Dzięki projektom eTwinning realizowanym w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie tym na poziomie krajowym i europejskim każdy z uczestników jest bogatszy o nowe doświadczenia. Dlatego też wszyscy cieszą się z takiego wyróżnienia. Razem na to ciężko pracowali, ale nikt nie ma wątpliwości, że było warto.

Edyta Borowicz-Czuchryta


Edyta Borowicz-Czuchryta

Nauczyciel Języka Angielskiego 

Roku 2016 BAS

    Dnia 10 czerwca 2017 roku o godzinie 12.00 w Sali Balowej na Zamku Królewskim w Warszawie podczas finału cyklu akademickich debat oksfordzkich Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie, została ogłoszona laureatką nagrody "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku 2016 BAS". Nagrodę przyznały British Alumni Society BAS - Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich w Polsce i Oxford University Press.

    Jak mówiła Ewa Czarnojan z Oxford University Press Polska w konkursie "Nauczyciel Języka Angielskiego BAS" chodzi o wyłonienie i nagrodzenie tych nauczycieli, którzy są nie tylko wspaniałymi nauczycielami, ale są jednocześnie wyjątkowi. Taka jest - jak zaznaczyła - tegoroczna laureatka. Edyta Borowicz-Czuchryta uczy w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie, w Gimnazjum w Skrobowie oraz jest wykładowcą w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie na kierunkach anglojęzycznych. „Nie byłoby nas nauczycieli, gdyby nie nasi uczniowie. Oni są moją motywacją!” - powiedziała dziękując za nagrodę.

    Edyta Borowicz-Czuchryta od ośmiu lat realizuje z uczniami projekty eTwinning w których uczniowie przy wykorzystaniu najnowszych technologii pracują wspólnie nad różnymi zagadnieniami i problemami ze swoimi rówieśnikami z innych krajów europejskich. Dzięki temu wirtualnie i nie tylko wraz ze swoimi uczniami poznała wiele krajów. Od kilku lat jest ambasadorką eTwinning w województwie lubelskim.

    Nagrodzono ją w konkursach Eduinspiracje, European Language Label, jest zdobywczynią wielu Krajowych i Europejskich Odznak Jakości. Była w finale, jako nominowana i wyróżniona, w konkursie Nauczyciel Roku organizowanego przez tygodnik Głos Nauczycielski i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak sama przyznaje nauczycielką języka angielskiego została na chwilę. "To miała być przygoda na chwilę, a trwa kolejne lata, i niech trwa jak najdłużej" - powiedziała po Gali laureatka. Nim trafiła do szkoły w Szczekarkowie, uczyła w Gimnazjum w Niedźwiadzie - wraz z uczniami wygrała tam międzynarodowy konkurs i w nagrodę polecieli na EXPO 2015 do Mediolanu.
Celem nagrody "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku BAS" jest podniesienie rangi nauczyciela poprzez pokazanie przykładów dobrej praktyki i najlepszych profesjonalistów w zawodzie, a tym samym wniesienie wkładu w jakość nauczania języka angielskiego w polskich szkołach.

     Edyta Borowicz-Czuchryta


 

      

"Sto lat temu, w pałacu Konstantego Zamoyskiego”

 

   W dniu 08.06.2017 roku uczniowie klas 4-6 naszej szkoły, pod opieką nauczycielek - p. Ewy  Cur  i p. Agnieszki Sowy,  uczestniczyli w lekcji muzealnej "Sto lat temu, w pałacu Konstantego Zamoyskiego”.
    Podczas wędrówki przez pałacowe wnętrza, prywatne i reprezentacyjne, uczniowie mieli okazję  obejrzeć  interesujące, nieużywane dziś sprzęty, poznać funkcje przedmiotów i pomieszczeń, a także różne aspekty życia dziewiętnastowiecznej Polski.  Atrakcją połączoną  ze zwiedzaniem wnętrz pałacowych z przełomu XIX i XX wieku była ekspozycja szkła uranowego, pochodząca ze zbiorów ambasadora Peru, zaprezentowana w pałacowej jadalni. Szkło uranowe charakteryzuje się różnymi odcieniami barw żółtej i zielonej, które zawdzięcza domieszce związków uranu. Inną, interesującą i widowiskową właściwością tego szkła jest fluorescencja w świetle ultrafioletowym.

   Nasza grupa wycieczkowa dotarła również do  Galerii Sztuki Socrealizmu, która jako jedyna w Polsce prezentuje sztukę sterowaną przez rządy totalitarne.

   Uczestnicy wycieczki mieli również okazję podziwiać piękny park wokół pałacu, a w nim majestatyczne pawie. Chwilą wytchnienia był  czas spędzony na palcu zabaw. Uczniowie  nasi wrócili do szkoły bogatsi o  solidną porcję wiedzy historycznej i pod dużym urokiem muzeum w Kozłowce.  

Agnieszka Sowa   


Było MAGICZNIE I BAJECZNIE

Magiczne Ogrody to miejsce szczególne dla przedszkolaków. Jest tam mnóstwo atrakcji i dla oka i dla ciała. Można zjeżdżać z ogromnej ślizgawki, kręcić się na karuzeli, wspinać i wiele innych. Wśród    setek kwiatów. Drzew i krzewów odkryć tam można bajeczne krainy zamieszkałe przez niezwykłe istoty.

 W tym roku dzięki uprzejmości Pani Małgosi, wychowawczyni grupy Misiów z Łucki, mogliśmy wszystko zobaczyć  z bliska. Grupa Misiów i obie grupy przedszkolne i I klasa ze Szczekarkowa pojechały na zwiedzanie. Przywitał nas ogromny, brązowy  i kudłaty Mordol. Następnie były zabawy i zwiedzanie atrakcji z Bulwiakiem. Koło południa zjedliśmy smaczny obiad i później na własną  już rękę korzystaliśmy z różnych atrakcji parku. Na koniec zjedliśmy pyszne lody.  Wróciliśmy mocno zmęczeni do szkoły.


 

 

Edyta Sadurska

ŚWIĘCI NIE RODZĄ SIĘ PO ŚMIERCI

 

 

Jeśli miłość do Ciebie, to bezgraniczna,

Jeśli pamięć o Tobie, to na zawsze,

A jeśli wiara,

To taka jak Twoja:

Zdolna góry przenosić,

Ludzi jednoczyć,

Zmieniać oblicze ziemi.

(K. S. Wroński)

 

Nauka i działalność duchowa Świętego Jana Pawle II – człowieka wielkiego ducha i niezłomnej wiary – zostały dnia 5 czerwca 2017 r. przywołane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie, którzy pod kierunkiem Pani Iwony Szumiec przygotowali montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Święci nie rodzą się po śmierci”.

Przesłanie płynące z nauki miłości, pokoju, nadziei i wiary po raz kolejny połączyło członków różnych pokoleń. Na uroczystości zgromadzili się zaproszeni goście: Pani Katarzyna Brzozowska, Pan Tadeusz Wiak, Pan Stanisław Borzęcki i seniorka – Pani Zofia Mazurek. Wśród publiczności nie zabrakło dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły, a także rodziców i mieszkańców ze Szczekarkowa. Szczególnie istotna stała się jednak obecność młodego pokolenia – uczniów i przedszkolaków, którzy dzięki artystycznej aranżacji mogli poznać postać i czyny Ojca Świętego, a także wzbogacić się o wartości etyczne płynące z Jego nauki.

W atmosferę refleksji nad słowami i działalnością Ojca Świętego wprowadziła zebranych dekoracja: wizerunek Jana Pawła II został otoczony brzózkami symbolizującymi wieczne życie, białymi gołąbkami oznaczającymi pokój oraz świecami, których płomień symbolizował światłość Chrystusowej nauki. Pod papieskim portretem uczniowie szkoły złożyli również bukiet polnych kwiatów. Ów symboliczny gest miał wyrażać wdzięczność dla papieża, który kochał polską przyrodę, a swe słowa kierował często do młodzieży, powierzając jej misję reformowania świata w duchu pokoju i chrześcijańskiej miłości. W kameralnej atmosferze i ciepłym blasku świec wybrzmiały utwory poetyckie oraz partie narracyjne, które uczniowie z klas IV-VI wraz z absolwentką – Eweliną Zabielską odczytali, aby przybliżyć postać oraz wzorce moralne zawarte w słowach i czynach papieża Polaka. W radosny, pełen uniesienia nastrój wprowadziły publiczność śpiewane przez młodych wokalistów pieśni, min. Jezus zwyciężył, Nikt Cię nie kocha tak jak ja oraz Duchu miłości, do których muzyczny akompaniament zapewnił Pan Piotr Wójcik. Natomiast o jakość nagłośnienia zadbał Pan Konrad Broniszewski. 

Uroczystość zwieńczyło wspólne odśpiewanie ulubionej papieskiej pieśni Barka oraz słodki poczęstunek, na którym nie mogło zabraknąć kremówek... Widownię opuściliśmy wzruszeni, zamyśleni, duchowo pokrzepieni oraz bogatsi o nowe wewnętrzne przeżycia.

Agnieszka Romaneczko

 

 


Egzamin na kartę rowerową

  5 czerwca uczniowie klasy IV, którzy we wcześniejszym terminie zdali teoretyczny test z wiedzy o ruchu drogowym i udzielania I pomocy zdawali egzamin praktyczny z umiejętności jazdy na rowerze. Egzamin przeprowadzili policjanci z wydziału ruchu drogowego z Lubartowa  w obecności pani dyrektor Anny Zmysłowskiej. Uczniów do egzaminu przygotowaywał nauczyciel zajęć technicznych p. Adam Peterwas.
    Wszyscy uczniowie zdali.

Nasze gratulacje.
   

 

Adam Peterwas 


 

Zdobywamy Pałac Sanguszków

 

    2 czerwca dla dzieci z obu oddziałów przedszkolnych był dniem wyjazdowym. Znowu pomarańczowym autobusikiem pojechaliśmy w krótką podróż do Lubartowa. Naszym celem był francuski park za Pałacem Sanguszków. Pierwszym punktem na trasie był wielki staw, stara fontanna, piękne labirynty bukszpanu, a docelowo wielka polana między parkowymi drzewami. Bawiliśmy się na placu zabaw, z chustą animacyjną, bańkami i piłką nożna.  Punktem kulminacyjnym wyjazdu były pyszne lody w Cukierni Krystyna. Po tej słodkiej przekąsce wróciliśmy do przedszkola.

 

Edyta Sadurska


 

Dzień Dziecka w Aktywnym Miasteczku Fun Sport

  

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie uczestniczyli w Pikniku Przygodowym w Aktywnym Miasteczku Fun Sport nad Zalewem Zemborzyckim. Wycieczka odbyła się dnia 2 czerwca 2017 r. i dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń. W ramach programu dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych i animacyjnych. Szansą na spożytkowanie nagromadzonej energii okazały się pneumatyczne atrakcje: „dmuchańce”, zjeżdżalnie, zorbing i wideout. Prawdziwym wyzwaniem stały się zajęcia strzeleckie, podczas których uczniowie sprawdzili swoją celność, mierząc do tarczy z łuku, wiatrówki oraz markera paintballowego. Odwagi i zręczności wymagała wspinaczka po ściankach, linach i mostach wietnamskich. Wiele radości dostarczyło również uczestnikom kierowanie quadami. Zaś miłośnicy footballu rozegrali niecodzienny mecz piłki nożnej, zamieniając się w „żywe piłkarzyki”.

Żywiołową, emocjonującą zabawę zwieńczyło wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami, na które apetyt – po kilkugodzinnym wysiłku – miało każde dziecko. Nad bezpieczeństwem i „dobrą” zabawą bacznie czuwali opiekunowie: Pani Dyrektor Anna Zmysłowska, Pani Agnieszka Lisek, Pani Ewa Cur, Pani Anna Gruda oraz Pan Stanisław Onak. Dzięki troskliwej opiece wszyscy uczestnicy powrócili z wycieczki odrobinę zmęczeni, ale co najważniejsze – zdrowi i uśmiechnięci.

Agnieszka Romaneczko


W zdrowym ciele zdrowy duch

XXVI Turniej Sprawnościowy

o Puchar Wójta Gminy Lubartów

Zdrowie, siła, ducha hart

- III miejsce to nie żart!

 

            Prawdziwe emocje, determinacja, wola walki i chęć zdobycia upragnionego pucharu – w takim nastroju zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie zawalczyli po raz kolejny o Puchar Wójta Gminy Lubartów.

25 maja 2017 roku na hali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Nowodworze odbyła się już XXVI edycja sportowego turnieju „Wszystko dla Zdrowia”.  Jak co roku, zawodnicy z ośmiu szkół podstawowych z Gminy Lubartów mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności sportowe, rywalizując w siedmiu konkurencjach sprawnościowych. Uczniowie ze Szczekarkowa dzielnie stawili czoła wyzwaniu – zakwalifikowali się do finału, a w ostatecznej rozgrywce – uplasowali na III pozycji.

Pełnej emocji rywalizacji towarzyszył głośny doping. A konkurencje wcale nie były łatwe. Wymagały nie tylko szybkości i zwinności (np. bieg w parach z laską gimnastyczną, bieg z ringo), ale również siły (bieg z piłką lekarską) czy uwagi i koncentracji (toczenie piłki slalomem, rzut woreczkiem do skrzyni). Nie obyło się też bez kontuzji: w jednej z konkurencji zawodnicy z Annoboru niefortunnie zderzyli się z reprezentantami naszej szkoły, w wyniku czego drużynom nie przyznano zasłużonych, ciężko wypracowanych punktów. Na szczęście naszych zawodników nie opuścił dobry humor i dzielnie walczyli do końca. Sportowcy ze Szczekarkowa dali z siebie wszystko i zaprezentowali się od najlepszej strony!     

Choć zdobywcy pierwszego miejsca ze szkoły w Skrobowie nie mieli sobie równych i uzyskali aż 44 punkty, to pozostałe drużyny reprezentowały bardzo wyrównany poziom. Na II miejscu – z wynikiem 28 punktów – uplasowali się uczniowie z Nowodworu, zaś zawodnicy z naszej szkoły uzyskali zaledwie o 2 punkty mniej. Sukces ten nie byłby możliwy, gdyby nie wysiłek i „fachowe oko” pani trener – Iwony Szumiec. Sportowcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!  

Agnieszka Romaneczko


Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

    11 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Tym razem uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Gminy Lubartów mieli okazję wykazać się swoją wiedzą o Wielkiej Brytanii. Do Konkursu zostało zgłoszonych 21 uczniów ze szkół podstawowych z Wólki Rokickiej, Brzezin, Annoboru, Mieczysławki, Szczekarkowa, Łucki i Skrobowa. Celem Konkursu było upowszechnianie wiedzy ogólnej na Wielkiej Brytanii; motywacja do nauki języka angielskiego, jak również rozwijanie postaw otwartych na inne społeczności i kultury.

    Uczestników konkursu wraz z ich opiekunami powitała pani dyrektor Anna Zmysłowska oraz koordynator konkursu Edyta Borowicz-Czuchryta. W czasie Konkursu uczniowie zmagali się z różnego typu zadaniami zarówno w języku polskim jak i angielskim. Nagrody oraz upominki i dyplomy ufundowane między innymi przez Wójta Gminy Lubartów uczestnikom konkursu wręczyła pani Anita Kusio - Dyrektor Samorządowego Zespołu  Administracyjnego Szkół w Lubartowie oraz pan Grzegorz Gdula – Radny Gminy Lubartów.   

Po Konkursie zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody.

I miejsce - Martyna Bronisz (SP Brzeziny)

II miejsce – Martyna Majewska (SP Annobór)

III miejsce – Krzysztof Domiński (SP Skrobów)

IV miejsce – Alicja Mucha (SP Szczekarków)

V miejsce – Lidia Furtak (SP Skrobów)

 

Wszystkim laureatom i pozostałym uczestnikom gratulujemy wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów.

Edyta Borowicz-Czuchryta


AKCJA „TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM”

    Już po raz dziewiąty  szkoły z regionu Lubelszczyzny brały udział w Akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum.

    W tym roku nasza szkoła również przyłączyła się do tej zaszczytnej akcji.

    O
rganizatorem jej  jest  Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

    Liderem organizacyjnym przedsięwzięcia jest Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

    Akcja Twój Dar Serca dla Hospicjum polega na organizowaniu się szkół w wydarzenia artystyczne, kulturalne i kiermasze, aby wspomóc swoich rówieśników, terminalnie i nieuleczalnie chore dzieci – Podopiecznych lubelskiego Hospicjum.

    Celem akcji jest edukacja najmłodszych obywateli, uwrażliwienie ich na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.

    W naszej szkole zorganizowany został kiermasz wielkanocny. Pisanki wykonały panie z Klubu Seniora ze Szczekarkowa, którym pragniemy bardzo serdecznie podziękować. Stroiki i kartki wielkanocne powstały dzięki zaangażowaniu pań z przedszkola. Dzieci z klasy II i III  wykonały kartki świąteczne.

    Nasza szkoła zebrała 540 zł, za co w imieniu organizatorów wszystkim serdecznie dziękujemy.

    Otrzymane wsparcie finansowe w tym roku przeznaczone będzie na: zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych dla podopiecznych, zakup sprzętu medycznego, naprawy i zakup części zamiennych do sprzętu medycznego.

Agnieszka Lisek


Dzień Bez Śmiecenia  oraz Dzień Ziemi

w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie

  

    W ramach Dnia Bez śmiecenia uczniowie naszej szkoły przygotowali scenkę ekologiczną: „Przyszłość Ziemi zależy od nas” . Głównym tematem przedstawienia było ukazanie skutków zanieczyszczenia środowiska . Dzieci obejrzały piękno naturalnych krajobrazów  Ziemi na przygotowanej prezentacji multimedialnej, mogły się też przekonać jak śmieci i inne zanieczyszczenia szpecą i zatruwają środowisko. 

    Uczniowie obejrzeli również  dostępne na stronie filmiki „ Jak poprawnie segregować”, „Co nadaje się do recyklingu” i „Dlaczego warto segregować odpady?”.

    Następną atrakcją akcji był konkurs prawidłowej segregacji odpadów i konkurs zgniatania butelek PET na czas.

    Starsi uczniowie wzięli udział w lekcji , na której przyswoili sobie 10 zasad prawidłowej segregacji śmieci .

    Akcji towarzyszyło Hasło #Chce Mi Się” umieszczone na korytarzu szkolnym oraz plakaty propagujące prawidłowe zasady segregacji śmieci.

1.       Agnieszka Sowa


 

Kodujemy Przyjaźń

 

z EduSense

 

    4 maj 2017 roku to kolejna odsłona projektu eTwinning „Coding Friendship”. Tym razem z wizytą w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie przyjechali Anna Świć i Barbara Mrozek z Przedszkola partnerskiego w Lublinie i pan Rafał Mitkowski, prezes firmy EduSense.

    6 zadań...6 rozdzielonych elementów do złożenia w całość. Przedszkolaki ze Szczekarkowa to jeszcze bardzo małe dzieci, a zadania nie były wcale proste. Do tego trudność podnosił fakt, że zajęcia przyjechał obserwować pan Rafał, którego dzieci wcześniej nie miały okazji poznać... na szczęście długo się nie zastanawiał i obserwację zamienił na współpracę z dziećmi. Warsztaty zaczęły się od uzupełnienia kodów na trasie robotów, w taki sposób, żeby przejechały koło każdego koła z numerem zadania. Kiedy udało się to zrobić ze znaczącą  pomocą naszego Gościa, przeszliśmy do 6 zadań, po wykonaniu których dzieci każdorazowo otrzymywały jeden element układanki. Zadania polegały na pracy zespołowej. Uczestnicy układali wieżę według podanego wzoru bez dotykania dłońmi kubeczków, układali fragment wzoru, podczas gdy pozostali dokładali symetryczną część, tworzyli skrypt, prowadzący od zielonej kropki do czerwonej. W innym zadaniu każde z dzieci rysowało swoją trasę dla Ozobota, taką jaką chcieli, jaką sobie wymarzyli. Następnie stworzyli jedną wspólną i sprawdzili, czy spodobała się robotom, które koncertowo pokonały wytyczoną trasę. W zadaniu finalnym uczestnicy musieli ułożyć wszystkie zebrane puzzle układanki w całość. Radość i brawa były ogromne kiedy dzieci ułożyły serce symbol przyjaźni, które jest również logo projektu eTwinning. Kolejne wydarzenie projektowe w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie zostało zorganizowane przez Edytę Borowicz-Czuchrytę i Edytę Sadurską. Wszystko idzie zgodnie z planem, a projekt realizowany przez instytucje partnerskie w Szczekarkowie, Lublinie i Skarżysku Kamiennej zatacza coraz większe kręgi przyjaźni.

  

 Edyta Borowicz-Czuchryta


 

MOTYLKI ZE SZCZEKARKOWA 

POFRUNĘŁY DO LUBLINA

        Projekt eTwinning „Coding Friendship” nabrał rozpędu. Dnia 28 kwietnia 2017 roku oddział przedszkolny „Motylki” przy Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odwiedziły projektowe „Myszki” z przedszkola w Lublinie. Wszyscy razem poznawali nasz kraj, przy tym kodując i ciesząc się robotyką. W warsztatach została wykorzystana fantastyczna makieta Polski przygotowana przez Koordynatorki projektu z Lubelskiego przedszkola - Annę Świć oraz Barbarę Mrozek. Wszyscy uczestnicy spotkania przemierzali szlaki prowadzące z gór aż nad morze, mijając po drodze kilka miast i ich zabytków. Dla starszych dzieci zaznaczone zostały kraje sąsiadujące z Polską i ich flagi. Razem z dziećmi po Polsce podróżowały roboty Ozoboty. Przy każdym zabytku zatrzymywały się, żeby go podziwiać... a umożliwiał im to kod wpisany w trasę, czyli sekwencja odpowiednich kolorów. Dzieci bardzo pozytywnie reagują na te małe roboty, których możliwości są bardzo duże i świetnie sprawdzają się jako narzędzie do wprowadzania robotyki i kodowania. Kodowaliśmy nie tylko z robotami, były też kolorowe kubeczki na specjalnie przeznaczonej do nich macie. Dzieci dokładały symetryczną część wzoru i w krótkim czasie udało się stworzyć motyla. Zadanie to było specjalną dedykacją dla grupy „Motylki” ze Szczekarkowa oraz pani Edyty Sadurskiej, pani Edyty Borowicz-Czuchryty oraz pani Wioletty Gduli, które koordynują projekt w Szczekarkowie. Następnie połowa grupy stworzyła na jednej części swój własny wzór, a druga część grupy ułożyła symetryczny. Warsztaty dobiegły końca, ale to nie koniec projektu, a jedynie jego kolejny etap.
 
  Edyta Borowicz-Czuchryta

 

Vivat 3 Maj

  

 

    Dnia 27 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony szczególnemu świętu. Był on zapowiedzią obchodów kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Część artystyczną przygotowała Edyta Sadurska ze wspaniałą drużyną przedszkolaków z oddziału 5-6 latków. Wstępem była krótka prezentacja, która przybliżyła zebranym historyczne fakty uchwalenia konstytucji. Następnie wszyscy odśpiewali  piękną pieśń Witaj majowa jutrzenko. Dalszym punktem programu była recytacja wierszy takich poetów jak: Maria Konopnicka Na warszawskim rynku, Józef Stemler Ślubowanie  i Józef Relidzyński Radosny dzień. Na zakończenie odśpiewali pieśń Jak długo w sercach naszych. Nie zabrakło też wiersza o naszej fladze. Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania….  Brawo
 
 Edyta Sadurska
 

SZKOŁA PODSTAWOWA

W SZCZEKARKOWIE 

NAGRODZONA

Zakończył się zainaugurowany we wrześniu 2016 roku Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam, którego celem było edukowanie uczniów szkół podstawowych w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu i nowych technologii, a także rozwijanie kompetencji rodziców w tym zakresie.

W trwającym siedem miesięcy Konkursie udział wzięli uczniowie i nauczyciele 403 szkół podstawowych z całej Polski oraz rodzice. Aktywność, kreatywność i zaangażowanie Uczestników były ogromne. W akcji wzięło udział ponad 108 tysięcy uczniów a także odbyło się 3 tysiące wydarzeń aktywizujących całą społeczność szkolną, w tym zajęcia edukacyjne dla uczniów, spotkania dla rodziców, konkursy tematyczne (literacki, plastyczny, multimedialny), szkolne pikniki oraz szereg aktywności dodatkowych, organizowanych także z inicjatywy uczestników Konkursu. Nieodłącznym elementem działań był kurs internetowy dla rodziców umożliwiający rodzicom wzmacnianie kompetencji cyfrowych a także zdobywanie punktów na konto wybranej szkoły. W trakcie trwania Konkursu użytkownicy odwiedzili platformę 2,3 miliona razy oraz zgłosili za jej pośrednictwem 5,5 tysiąca prac uczniów przygotowanych w ramach poszczególnych zadań konkursowych.

W programie Bezpiecznie Tu i Tam wzięła również udział Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie. Żadne z działań konkursowych nie mogłoby być zrealizowane, gdyby nie zaangażowanie uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli, którzy aktywnie włączali się w promowanie wiedzy o bezpieczeństwie w sieci wśród dzieci i młodzieży, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Cała społeczność w Szczekarkowie po wielkich zmaganiach oczekiwała na ogłoszenie wyników. Tym bardziej wszyscy są szczęśliwi, kiedy okazało się, że szkoła ze Szczekarkowa znalazła się w złotej „dziesiątce” wyróżnionych szkół zaraz za szkołą zwycięską z Wilkowa. Szkoły, które uplasowały się na kolejnych 10 miejscach w tabeli punktacji, zostały uhonorowane nagrodami wyróżnienia w postaci sprzętu dydaktycznego o wartości 5000 zł każdy. Koordynatorem Konkursu w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie była pani Edyta Borowicz-Czuchryta, która podsumowała akcję następująco… „Dziękuję nauczycielom, uczniom i rodzicom za aktywne zaangażowanie w działania prowadzone w ramach Konkursu. Jesteśmy dumni, iż wspólnie zrealizowaliśmy tak wiele działań wzmacniając kompetencje cyfrowe Uczestników Konkursu w zakresie znajomości zasad bezpieczeństwa online i mądrego korzystania z nowych technologii”.

Edyta Borowicz-Czuchryta


Niech tegoroczna pamiątka Paschy będzie przeżywaniem największego triumfu dobra nad złem, życia nad śmiercią, doskonałości nad grzechem. Niech zmartwychwstanie, które niesie nadzieję, pozwoli z ufnością patrzeć
w przyszłość, przyniesie radość oraz wzajemną życzliwość.

 

W imieniu własnym i Społeczności Szkoły Podstawowej
 w Szczekarkowie
Dyrektor 
Anna Zmysłowska  

Wielkanoc 2017 r.


 

INWAZJA ROBOTÓW W SZCZEKARKOWIE

 

Dnia 6 kwietnia 2017 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie byli świadkami kolejnej inwazji robotów, które przyjechały do najmłodszej grupy MOTYLKI na spotkanie warsztatowe z cyklu „Kodowanie na Dywanie”, które odbywa się w ramach projektu eTwinning „Coding Friendship” /”Kodowanie Przyjaźni”/. Jest to projekt realizowany przez Szkołę Podstawową w Szczekarkowie, Przedszkole w Lublinie, Szkołę Podstawową w Skarżysku Kamiennej oraz w Smolcu. Tym razem zaprzyjaźnionego Dasha i Dota oraz małe rozjeżdżone Ozoboty ujarzmiała Anna Świć – Koordynator lubelskiej grupy projektowej.

Spotkanie zaczęło się od poszukiwania pszczółek wspólnie z Dashem, który został zaprowadzony przez ostatniego uczestnika spotkania. Projektowi Przyjaciele ze Skarżyska Kamiennej pod okiem swojego koordynatora Sylwestra Zasońskiego przygotowali to zadanie dla uczestników spotkania w Szczekarkowie. Nie było łatwo, ale po tym jak Pani Ania wprowadziła wstępną fazę na macie, kiedy to dzieci przećwiczyły wszelkie możliwości to w ślad za nimi podążyły Ozoboty. Początkowo Ozoboty ruszyły bardzo chaotycznie po czarnych liniach maty. Dzieci bardzo szybko zaobserwowały, że brakuje im kodów kolorowych i dlatego chodzą sobie jak chcą. Na tym etapie skorzystano z pomysłu samego prezesa EduSense pana Rafała Mitkowskiego. Po opanowaniu robotów i wskazaniu im właściwej ścieżki dzieci uczestniczące w spotkaniu zamieniły się w Ozoboty, które przemierzały drogę do pszczół. Kolejne spotkanie dobiegło końca, ale jak to już wiele razy było wyśpiewane „Show must go on…” Dlatego też Grupa Projektowa działa dalej. Niebawem kolejne spotkanie z serii… „Kodowanie Przyjaźni”.

Edyta Borowicz-Czuchryta

Sieciaki.pl
– nowatorskie rozwiązanie edukacyjne dla młodych internautów

    Przedstawiamy Państwu serwis internetowy dla dzieci poświęcony edukacji w zakresie bezpieczeństwa w internecie – Sieciaki.pl.

    Sieciaki.pl to serwis edukacyjny, skierowany do dzieci w wieku 9-11 lat. Głównym celem projektu jest edukacja najmłodszych internautów na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Sieciaki.pl zawierają kompendium wiedzy o tym, jak należy korzystać z internetu, by unikać sytuacji niebezpiecznych, a także jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia online. W serwisie znajduje się szereg materiałów multimedialnych (filmy, teledyski, audycje radiowe), które dzięki atrakcyjnej formule zachęcają użytkowników do zdobywania wiedzy o bezpieczeństwie w sieci.

    Głównym elementem serwisu jest składający się z 15 modułów kurs e-learningowy. Każdy moduł porusza inny temat dotyczący bezpieczeństwa dzieci online: kwestie prywatności, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, hejtu, zakupów online czy nadużywania internetu.

    Serwis zawiera również stale aktualizowany katalog bezpiecznych serwisów internetowych dla dzieci – Katalog BeSt oraz duży wybór edukacyjnych materiałów multimedialnych.

    Projekt Sieciaki.pl jest realizowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) od 2005 r. w ramach europejskiego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange. W serwisie zarejestrowało się ponad 280 tysięcy dzieci. Na fabule Sieciaków.pl oparto scenariusze zajęć edukacyjnych i kursy e-learningowe wykorzystywane w szkołach podstawowych w całej Polsce.

Informatyk


Z OZOBOTEM ZA PAN BRAT

    W dniu 30 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie miała miejsce inwazja OZOBOTÓW, które ujarzmiła pani Agnieszka Kowalska związana z EduSense w Lublinie oraz Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Pani Agnieszka na co dzień prowadzi zajęcia z robotyki, kodowania i programowania i nie ukrywa, że w tym odnajduje swoje pasje. W czwartek poprowadziła warsztaty w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie w dwóch grupach wiekowych. W pierwszym spotkaniu udział wzięli uczniowie z klas IV-VI odkrywając świat kodów. W tym jakże intrygującym zadaniu pomagały im właśnie Ozoboty, które bezbłędnie reagowały na wszystkie zakodowane kolorami hasła wykonując uczniów polecenia. Wrażenie niesamowite. W drugiej części warsztatu młodzież poznała możliwości kodowania przy wykorzystaniu oprogramowania Ozoblocky. Układając sekwencje poleceń i programując Ozoboty uczniowie obserwowali jak sprawnie roboty wykonują to co im uczniowie zaplanowali. W drugim warsztacie udział wzięła grupa przedszkolna oraz klasa 0 odkrywając kolorowy świat kodowania i programowania z wykorzystaniem Ozobotów. Grupa Motylkowych Przedszkolaków ze Szczekarkowa od października 2016 roku bierze udział w Ogólnopolskim projekcie eTwinning „Kodowanie Przyjaźni” i jest to już ich kolejne spotkanie z Ozobotami. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali Dyplomy za osiągnięcie wspaniałych wyników w programowaniu robotów. Patrząc na małe Ozoboty przemierzające zakodowane przez starszą grupę trasy, uczniowie uśmiechali się i powtarzali „Małe a cieszy…”.

Edyta Borowicz-Czuchryta


     

Pan Muzyk z miasta Łodzi

 

     24 lutego 2017 r. odwiedził nas pan z trąbką i kibordem. Przyjechał do nas aż z Akademii  Muzycznej z Łodzi. Mogliśmy usłyszeć: Poloneza z Pana Tadeusza, sambę Rio De Janerio, tango La Cumparsita, tango La Paloma, sambę Tico Tico, swing La Cucaracha, mazurka i przebój Glena Medeirosa Nothing Gonna Change My Love For You. Przy tych pięknych karnawałowych przebojach bawiły się oba oddziały przedszkolne i klasy I-III. Zabawa była przednia, dużo śmiechu i ruchu.

 Edyta Sadurska


 

Indie i Uzbekistan - spotkania z cyklu „DOOKOŁA ŚWIATA”

 

    Dnia 1 marca 2017 roku uczniów z Gimnazjum w Skrobowie i Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie odwiedzili Sayid Nainamvalappil z Indii oraz Khalilullokh Kodirov z Uzbekistanu - studenci anglojęzycznych studiów w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie.

    Były to kolejne spotkania z cyklu „Dookoła Świata”. Po tym jak uczniowie mieli okazję już poznać malowniczą Malezję w trakcie spotkań z Aniką i Aainą, tym razem zachwycili się odległym Uzbekistanem i Indiami. Sayid i Khalilullokh przygotowali fantastyczne prezentacje odkrywając przed młodzieżą swoje kraje opowiadając o najciekawszych miejscach, które warto zwiedzić, jak również o swoich tradycjach i obyczajach. Podczas, gdy Sayid prezentował rozmaitość Indii od terenów pustynnych przez piękną rzekę wijącą się między zielonymi wzgórzami do Parku Narodowego zamieszkałego przez tygrysy i inne dzikie zwierzęta, to Khalilullokh zachwycał pięknym dziedzictwem kulturowym odkrywając starożytne miasta i bardziej współczesną i równie piękną stolicę Uzbekistanu – Taszkent. Językiem komunikacji w czasie spotkań był język angielski, chociaż Goście chętnie prezentowali polskie słowa i frazy, które zdążyli już opanować w czasie swojego pobytu w Polsce. „Obie prezentacje były bardzo interesujące i mogliśmy dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy o obu krajach . Ciekawostki o tych państwach mile mnie zaskoczyły. O pewnych rzeczach nie miałam pojęcia!” - powiedziała po spotkaniu Oliwia. Uczniowie podejmowali również dyskusję, gdzie chcieliby najpierw pojechać, ale Maja stwierdziła, że „Sayid i Khalilullokh tak świetnie przygotowali prezentacje, że nie ma innej opcji jak zaplanować podróż do Indii przez Uzbekistan.” Atmosfera spotkania była fenomenalna... Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie mogli osobiście podziękować Sayid'owi, który wspierał ich w głosowaniu na Podwórko NIVEA wraz z innymi studentami. Wielkie podziękowania dla Gości z odległej Azji.

Edyta Borowicz-Czuchryta


Kochanym Dziadkom!

Kilka tygodni przygotowań i dnia 17 lutego 2017 r. odbyła się uroczystość z okazji święta Babci i Dziadka. Dziadkowie tłumnie przybyli, co  bardzo nas cieszy.

Pani  Dyrektor powitała przybyłych gości. Pierwsze zaprezentowały się najmłodsze przedszkolaki, pięknie zatańczyły rytmiczny taniec Śnieżynek i Bałwanków. Następnie wyrecytowały bardzo długi wiersz i zaśpiewały piosenkę dla Dziadka. Była też piosenka z chustą w wykonaniu obu oddziałów przedszkolnych i I klasy. Przyszedł czas na wierszyki starszego oddziału przedszkolnego i I klasy. Po wierszykach układ taneczny do piosenki „Tańcz, tańcz” I znowu oba  oddziały przedszkolne z I klasą zapraszały do zabawy do utworu „Marsza Radeckiego”. Na zakończenie klasa II i III przedstawiły nam dwie scenki, pierwsza o Smoku, a druga to historia Dziadka i Babci, przeplatana przebojami muzycznymi naszych Dziadków. Wszyscy bardzo dobrze bawili się oglądając grę II i III. Nasi aktorzy dali z siebie 100% Następnie były prezenty i słodki poczęstunek.

Edyta Sadurska


OGÓLNOPOLSKI KONKURS - ORZEŁ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

    Zuzanna Aftyka, uczennica klasy II ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie, została Laureatką Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Języka Angielskiego". Na blisko 3000 uczniów z klas I – VI ze szkół podstawowych Komisja Konkursowa wyłoniła 64 laureatów, którzy bezbłędnie poradzili sobie z testem konkursowym składającym się z 21 pytań o różnym stopniu zaawansowania. Uczestnikom, którzy nie otrzymali tytułu Laureata, ale uzyskali wysoki wynik Komisja Konkursowa postanowiła przyznać Wyróżnienie. I do tej grupy zakwalifikowały się trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie:

1.       Oliwia Tomaszewska z klasy II

2.       Magdalena Rybicka z klasy III

3.       Alicja Mucha z klasy VI

Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Edyty Borowicz-Czuchryty. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Edyta Borowicz-Czuchryta


KODOWANIE PRZYJAŹNI Z DASHEM I DOTEM

 

    2 lutego 2017 roku w Szczekarkowie odbyły się kolejne warsztaty w ramach ogólnopolskiego projektu eTwinning „Kodowanie Przyjaźni”. Do Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie ponownie przyjechała fenomenalna Mistrzyni Kodowania Anna Świć ze swoimi nieodzownymi kompanami Dashem i Dotem. Cele projektu, jak widać realizowane są dość skutecznie gdyż przyciągają swoją siłą innych. W warsztatach wzięła również udział zaprzyjaźniona grupa przedszkolna ze Szkoły Podstawowej w  Łucce.

    Program eTwinning zakłada współpracę między grupami partnerskimi. Dlatego też grupa „Myszki” z Przedszkola z Lublinie przygotowała dla kolegów i koleżanek ze Szczekarkowa zadanie do wykonania. Ułożyły kod z klocków ruchu, który dzieci miały odczytać i wykonać. Długo zastanawiały się, czy lepiej dać skok, czy obrót, ile kroków w prawo, ile w lewo... No i oczywiście było to najważniejsze zadanie - wykonanie przygotowanego układu. Czy Motylki ze Szczekarkowa dały radę? – Oczywiście, że tak. W sposób fantastyczny poradziły sobie z wyzwaniem.

    Rozgrzewką na początku warsztatów było kodowanie na osiach. Na jednej etykiecie z liczmanów, obrazek, na drugiej cyfry. Zadaniem dzieci było odnalezienie punktu przecięcia danej cyfry i obrazka i położenie we właściwym miejscu konkretnej tabliczki. Uczestnicy spotkania poradzili sobie z tym koncertowo. W czasie spotkania oczywiście Pani Ania wypowiadała swoje spostrzeżenia na podstawie własnych doświadczeń „Dwa lata temu, na pytanie co to jest programowanie, pewnie odpowiedziałabym, że tworzenie gier, jakiś programów... i tyle... Teraz odpowiedź byłaby inna... Programowanie bardziej kojarzy mi się z tworzeniem, kreatywnością, pracą zespołową, próbowaniem tego, co wydawałoby się niedostępne dla mnie, relacjami z innymi ludźmi...”

    W dalszej części spotkania dzieci rozmawiały o tym, czym jest przyjaźń, jakie mogą być z nią skojarzenia. Następnie na podstawie wzoru ułożony został piękny duży obraz serca i napis code. Zadanie nie było łatwe, ale poszło całkiem sprawnie. Po pełnym sukcesie z ułożeniem kodu obrazkowego przyszła pora na Dasha... Najpierw było  opowiadanie, a następnie przejazd robota w takiej kolejności, żeby zobrazować, to co działo się w historyjce. Udało się! Projekt trwa nadal. I chociaż warsztaty dobiegły końca uczestnicy już czekają na kolejne przygody z zaprzyjaźnionymi robotami.

Edyta Borowicz-Czuchryta


Szczekarków programuje OZOBOTY

    Pierwsze chwile w dniu 30 stycznia 2017 roku po powrocie z ferii w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie były pełne wrażeń, których dostarczyły naszym Przedszkolakom OZOBOTY. Małe, ale bardzo inteligentne roboty. Zdobywca tytułu Zabawka Roku 2016 w Polsce, a także zdobywca głównych nagród w kategorii "Best Robot" na międzynarodowych targach w USA: "Consumer Electronics Show" w 2015 r. oraz "International Toy Fair" w 2014 r.

    Ozoboty zabrały Motylkową Grupę w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów na kartce papieru dzieci programowały zadania, które Ozoboty sprytnie wykonywały. Idea stojąca za Ozobotami jest zgodna z ideą nowoczesnej edukacji STEM, czyli edukacji interdyscyplinarnej skupiającej na tzw. naukach przyszłości: przyrodzie (Science), technologii (Technology), inżynierii (Engineering) i matematyce (Mathematics). „Zajęcia z wykorzystaniem Ozobotów oswajają uczniów w każdym wieku z nowoczesną edukacją i pozwalają powiązać w praktyczny sposób teorię z praktyką” – wyjaśnia Edyta Borowicz-Czuchryta, która wspólnie z Edytą Sadurską koordynuje realizację projektu w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie. Warsztaty były kontynuacją projektu eTwinning „Kodowanie Przyjaźni” realizowanego przy współpracy ze oddziałami partnerskimi z Lublina, skarżyska Kamiennej oraz Smolca.

Edyta Borowicz-Czuchryta


 

 Edyta Sadurska


JASEŁKA 2017

    Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka dla mieszkańców Szczekarkowa. Nie inaczej było w tym roku. 6 stycznia o godzinie 16.30, na pięknie udekorowanym korytarzu szkolnym, zebrali się mieszkańcy wsi i zaproszeni goście.
    Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię narodzin Jezusa. Młodzi aktorzy doskonale wczuli się w odtwarzane role. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania – opanowali pamięciowo i zinterpretowali poprzez emocjonującą grę aktorską kwestie sceniczne. Aby w pełni oddać radość z narodzenia Pana, urozmaicili występ śpiewem, wykonując tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe. Zmieniające się dekoracje oraz przygotowane przez rodziców i oddające klimat tamtych czasów – wspaniałe kostiumy, wywarły duże wrażenie na widzach. Kiedy inscenizacja dobiegła końca, młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa w dowód uznania za dojrzałą i poruszającą interpretację biblijnej historii.
    Całość przedstawienia została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: Pani Ewy Cur, która przygotowała scenariusz i reżyserowała spektakl, Pani Iwony Szumiec, która opracowała elementy choreografii oraz Pana Stanisława Onaka i Pani Elżbiety Serwin, którzy pracowali nad wystrojem sceny.
    Uroczystość zwieńczyły przemówienia: głos zabrała Pani Dyrektor Anna Zmysłowska oraz zaproszeni goście: Pan Tadeusz Wiak, Pani Katarzyna Brzozowska, Pani Anna Lipska, Pan Grzegorz Gdula i Pan Antoni Szczepaniak. Goście podziękowali za występ, złożyli aktorom i publiczności życzenia oraz obdarowali uczniów słodyczami. Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek.

Ewa Cur


LAUREACI KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO
LEON W SZCZEKARKOWIE

Jest nam niezmiernie miło powiadomić, iż uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie w sposób szczególny udowodnili, że ich umiejętności językowe są na wysokim poziomie. W dniu 18 listopada 2016 roku 9 uczniów ze Szczekarkowa wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z języka angielskiego LEON. Dnia 11 stycznia do szkoły dotarły wyniki i okazało się, że na 6094 uczniów biorących udział w Konkursie, Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie ma aż 6 uczniów w pierwszej dziesiątce krajowej.

    Z wyzwaniem konkursowym w Szczekarkowie najlepiej poradziła sobie Zuzanna Aftyka - uczennica klasy II, która z wynikiem 96% zajęła II miejsce w kraju. Pozostali Laureaci Konkursu to:

Kamil Gdula – klasa II – miejsce 5.

Oliwia Tomaszewska – klasa II – miejsce 7

Zuzanna Gruda -   klasa III – miejsce 7

Magda Rybicka -   klasa III – miejsce 9

Alicja Mucha -   klasa VI – miejsce 9

Alan Ziemski -   klasa V – miejsce 13

Filip Wróbel -   klasa V – miejsce 16

Oskar Dunda -   klasa V – miejsce 17

 

    Koordynatorem szkolnym Konkursu była pani Edyta Borowicz-Czuchryta. Ogólnopolski konkurs języka angielskiego LEON ma na celu sprawdzenie umiejętności językowych i przedmiotowych posiadanych przez uczniów. Chęć udziału w teście jest także motywacją do nauki słownictwa i gramatyki niezbędnych do rozwiązania zadań. Zakres testu dostosowany jest do norm programowych realizowanych w szkołach. Konkurs z języka angielskiego dla szkół podstawowych miał formę testu składającego się z zadań zamkniętych i otwartych. W każdym pytaniu mogła być jedna, dwie lub więcej poprawnych odpowiedzi. Wszystkim uczestnikom Konkursu gratulujemy wysokich lokat i życzymy powodzenia.

Edyta Borowicz-Czuchryta


Apel wigilijny

    W dniu 22 12 2016 roku odbyło się w szkole spotkanie opłatkowe nauczycieli, dzieci oraz rodziców. Na apelu wigilijnym dzieci z klas piątej i szóstej, przedstawiły montaż słowno muzyczny „ Tradycje bożonarodzeniowe”. Wyjaśnione w tym montażu  zostały tradycje oraz zwyczaje świąt Bożego Narodzenia, w które są bogate polskie święta, jedyne takie w świecie.

    Po zakończeniu, pani dyrektor złożyła życzenia i wszyscy tradycyjnie podzielili się opłatkiem.  

Stanisław Onak


 

SZKOLNE KOLĘDOWANIE

 
 

    21 grudnia 2016 roku odbył się w naszej szkole "Konkurs Kolęd i Pastorałek". Jego celem było przeniesienie się, w atmosferę świąt Bożego Narodzenia, którym towarzyszy piękna tradycja śpiewania kolęd. Wolfgang Goethe powiedział: „Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają. Bo ludzie źli, ach wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają...”

    Nastrój jaki towarzyszył koncertowi spowodował, że każdy mógł przenieść się myślami do wieczoru wigilijnego i w gronie przyjaciół  zaśpiewać wspólnie znane kolędy.  Wykonawcy stanęli na wysokości zadania, pozwalając słuchaczom przeżyć chwile radości, miłych wspomnień i wielu wspaniałych doznań.

    Do konkursu  przystąpiło 14 uczniów naszej szkoły z trzech grup wiekowych:

- grupa przedszkolna

- kl. II-III

- kl. IV-VI

    Organizatorem konkursu była pani Agnieszka Lisek i pani Elżbieta Serwin. W jury zasiadły panie:
pani dyrektor Anna Zmysłowska, pani Agnieszka Romaneczko i pani Elżbieta Serwin.

    Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcy będą reprezentować szkołę w Gminnym Konkursie Śpiewania Kolęd w Annoborze. Trzymamy za nich kciuki.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

W kategorii grup przedszkolnych:

I miejsce – Martyna Tomaszewska

II miejsce – Maria Łukasik

III miejsce – Julia Aftyka

Wyróżnienie – Hanna Melchior, Weronika Szczepaniak.

W kategorii kl. II- III:

I miejsce – Kamil Gdula, Klaudia Tomaszewska

II miejsce – Zuzanna Aftyka

III miejsce – Amelia Szymankiewicz

Wyróżnienie – Zuzanna Gruda, Julia Mirosławska i Magdalena Rybicka.

W kategorii kl. IV- VI:

I miejsce – Julia Hauzer

II miejsce – Milena Gdula

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

Agnieszka LisekMalezja na wyciągnięcie dłoni

Malezja – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; ze stolicą Kuala Lumpur. Malezja na Półwyspie Malajskim graniczy z Tajlandią i Singapurem, na wyspie Borneo z Brunei i Indonezją.

Dnia 15 grudnia 2016 roku Aainaa Zahirah Ahmad Zulkiply i Anika Aisha Abdul Aziz pochodzące z Malezji zabrały uczniów z Gimnazjum w Skrobowie i Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie na egzotyczną wirtualną wyprawę po Malezji. Organizatorem i koordynatorem spotkań była pani Edyta Borowicz-Czuchryta. Odwiedzając szkoły Anika i Aainaa opowiadały min. o tradycjach i kulturze swojego kraju oraz o swojej długiej (23 godziny) podróży z Kuala Lumpur do Warszawy. Anika i Aainaa przygotowały prezentację, która przybliżała uczniom ludzi zamieszkujących Malezję, jak się ubierają, co jedzą, jak mieszkają oraz ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Wszystko to nabierało innego wymiaru, kiedy słuchało się o kraju tak bardzo innym od naszego, od osób tam mieszkających. Zarówno młodzież ze Skrobowa, jak i uczniowie ze Szczekarkowa byli zadziwieni wysłuchując ciekawostek o miejscu, gdzie jest tylko jedna pora roku, a średnia temperatura to 28 stopni Celsjusza. Patryk ze Szczekarkowa zapytał Anikę czy widziała kiedyś śnieg? Anika uśmiechnęła się odpowiadając: „To był mój pierwszy raz w życiu, kiedy dwa tygodnie temu szłyśmy z Aainą w Lublinie i coś białego zaczęło lecieć z nieba. Zawołałam wtedy z radością, że chyba to śnieg”. „A czy lepiłaś bałwana?” zapytała Magda. „Nie, nie umiem lepić bałwana” odpowiedziała Anika. Dzieci były zaskoczone licznymi opowieściami Gości z odległego kraju. Padało wiele pytań, gdyż każda opowieść, każde zdjęcie z Malezji budziło ciekawość słuchaczy. W czasie spotkania Anika i Ainaa zaprezentowały również swoje stroje narodowe, które noszą w czasie różnych uroczystości narodowych i oficjalnych spotkań.

Pomimo tego, że spotkania dobiegły końca zarówno młodzież ze Skrobowa, jak i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie mają nadzieję, że zanim Goście wrócą do odległej Malezji odwiedzą ich jeszcze raz, bo tyle jest jeszcze do opowiedzenia…

 

Edyta Borowicz-Czuchryta   


   

GODZINA KODOWANIA W SZCZEKARKOWIE

Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), jest największą inicjatywę edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów z całego świata. W tym roku w dniach 5 - 11 grudnia przypada Computer Science Education Week czyli Tydzień Kodowania.  Wydarzenia te świetnie wpisują się również w projekt eTwinning „Coding Friendship” realizowany przez szkoły i przedszkola partnerskie w Szczekarkowie, Lublinie, Skarżysku Kamiennej oraz Smolcu.

12 grudnia 2016 roku godzina 12.00 godzina kodowania, projekt eTwinning... czyli kolejne baśniowe przygody - Dash i Dot w partnerskich szkołach i przedszkolach. Dzieci z oddziału przedszkolnego w Szczekarkowie kodowały bajkę na macie edukacyjnej Mistrzowie Kodowania.

Szczęśliwy koniec...to był dopiero początek...

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za siedmioma rzekami...tak zazwyczaj zaczynają się bajki, ta zaczęła się inaczej...Dashe i Doty, a właściwie Mikołaje, Elfy i Renifery szykowały się do Świąt Bożego Narodzenia...

Wszystko to zadziało się dzięki Pani Annie Świć, która po raz kolejny wspólnie ze swoimi kompanami Dashem i Dotem zaczarowała szkołę w Szczekarkowie kodując przestrzeń oddziału przedszkolnego. Uczniowie z zaprzyjaźnionego Skarżyska raz uratowali Dota, teraz pomogły mu dzieci z przedszkola w Szczekarkowie. Musiały zbudować chatkę Baby Jagi. Potrzebowali kolorowych kwadratów i słodyczy. Żeby je zdobyć, musieli przeprowadzić Dasha od obrazka do obrazka. Pod każdym z nich ukryte były fragmenty pierniczków, czekolad, cukierków. Ale tak łatwo nie było, bo obrazek mogli odwrócić dopiero, jak prawidłowo policzyli oczka na kostce. Za każdym razem, wędrując od obrazka do obrazka Dashem sterował inny przedszkolak. Udało się… Na zakończenie Dash pięknie zamrugał oczami co najpewniej oznaczało, że Godzina Kodowania zakończyła się sukcesem. Projekt trwa więc uczniowie ze Szczekarkowa z niecierpliwością oczekują na kolejne przygody z Dashem i Dotem.

Edyta Borowicz-Czuchryta


 
 
 

A Mikołaj….

 

  Trudno ogarnąć było co działo się 6 grudnia w naszej szkole. Dlaczego?  Już od rana na naszym holu zagościł czerwony przybysz z Laponii. Obok niego wory prezentów i słodyczy. Każdy przedszkolak i każdy uczeń dostał niespodziankę. Przedszkolaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia na kolanach Mikołaja i każdy przybił żółwika, (w końcu Mikołaj tez idzie z duchem nowych czasów,  potrafi się zachować młodzieżowo). Niewyobrażalna  radość miała dopiero nastąpić kiedy Mikołaj powiedział o kolejnej niespodziance. Była to wycieczka do kina do Lubartowa na bajkę Trolle. A jeszcze wcześniej każda klasa dostała dodatkowe prezenty; młodsze grupy gry i zabawki, a starsze sprzęt sportowy. Tak więc koło 11.00 obie grupy przedszkolne i klasy I-III siedziały już w autobusie do kina Lewart. Z relacji dzieci bajka była super extra fantastyczna i bardzo rozśpiewana. Małe trolle, sympatyczne ludki z super fryzurami długo będą gościły w pamięci naszych maluchów…..

  

 Edyta Sadurska


SZKOŁA PODSTAWOWA W SZCZEKARKOWIE POZA GRANICAMI

 

                W dniu 30 listopada 2016 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie przeżyli fantastyczną przygodę dołączając do programu „Skype in the Classroom” organizowanego przez Microsoft dla szkół z całego świata w ramach „Microsoft Educator Community”.

                A wszystko zaczęło się dwa tygodnie wcześniej, kiedy to pani Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczyciel języka angielskiego, zapisała uczniów z klas IV-VI ze Szczekarkowa do ogólnoświatowej gry „Mystery Skype”. Następnie zostali oni połączeni z „jakąś” klasą w tajemniczym dla uczniów ze Szczekarkowa zakątku świata. Dnia 30 listopada o godzinie 12.00 czasu polskiego wszystko było przygotowane i uczniowie czekali na połączenie z rówieśnikami. Komunikując się między sobą podczas video konferencji, uczniowie mogli na przemian zadawać pytania typu TAK/NIE. Zostali podzieleni na różne drużyny, a każda z nich była odpowiedzialna za inne zadanie. Zuzia i Ala były odpowiedzialne za komunikację. Druga drużyna stała przy dużej mapie analizując pozyskane wskazówki. Kolejna grupa miała do dyspozycji Internet wyszukując wiadomości oraz globusy. Uczniowie zadawali różne pytania typu „Czy na czele waszego państwa stoi prezydent?”, „Czy w waszej fladze jest czerwony liść?”, „Czy wasz kraj graniczy z oceanem Atlantyckim?” etc.

                Uczniowie ze Szczekarkowa poradzili sobie fantastycznie odgadując, że kraj, z którego pochodzą ich rówieśnicy to … Wielka Brytania, a tak dokładnie to Walia. Uczniowie z Wielkiej Brytania zaraz potem zadali pytanie „Czy jesteście z Polski?”. Przygoda ze Skypem okazała się świetnym sposobem na rozwój umiejętności językowo-komunikacyjnych ucznia w języku obcym. Doświadczenie z „Mystery Skype” uświadomiło uczniom, że język angielski jest narzędziem komunikacji, a nie tylko kolejnym przedmiotem w szkole. Jak się okazuje, prawdopodobnie był to początek ich przygody ze światem i pokonywaniem granic w szkolnej przestrzeni, ponieważ już czekają na kolejne video konferencje. 

Edyta Borowicz-Czuchryta


 

Dash i Dot odwiedzają Szczekarków

 

Dnia 17 listopada 2016 roku Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie została zakodowana, a to za przyczyną Dasha i Dota – dwóch przesympatycznych Robotów, którzy pod czujnym okiem Anny Świć wprowadzali wszystkich obecnych w arkana kodowania.

Warto tu wspomnieć, że Anna Świć jest członkiem ogólnopolskiej grupy Mistrzowie Kodowania, jak również członkiem o wdzięcznej nazwie Superbelfrzy. Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie cieszy się na współpracę z Panią Anią oraz pozostałymi koordynatorami projektu, którzy są Mentorami Polskiego Kodowania. Warsztaty pod hasłem „Kodowanie na Dywanie”  rozpoczęły cykl spotkań w ramach projektu eTwinning „Coding Friendship” /”Kodowanie Przyjaźni”/. Jest to projekt realizowany przez Szkołę Podstawową w Szczekarkowie, Przedszkole w Lublinie, Szkołę Podstawową w Skarżysku Kamiennej oraz w Smolcu. Programowanie to działania nie tylko zarezerwowane dla indywidualistów, wręcz odwrotnie. Programowanie sprzyja budowaniu relacji, nawiązywaniu kontaktów, podejmowaniu wspólnych działań niezależnie od wieku. Chcielibyśmy, aby nasz projekt łączący pokolenia bawił… uczył… wychowywał… Z tej właśnie myśli przewodniej, która połączyła różne placówki edukacyjne w Polsce narodził się tytuł projektu „Kodowanie Przyjaźni”. Wszyscy uczestnicy mają nadzieję, że to początek wielkiej przygody z kodowaniem naszej Przyjaźni. Wszyscy z niecierpliwością oczekują już na kolejne przygody z Dashem i Dotem. Z tego co wiemy to już kolejni bohaterowie z serii cyberbotów wybierają się do Szkoły w Szczekarkowie na spotkanie. Dziękujemy Pani Ani za cały wachlarz wrażeń jaki dostarczyła wszystkim uczestnikom spotkania.

 Edyta Borowicz-Czuchryta


     

Ślubuję  

   

 

17 listopada to dla naszych przedszkolaków dzień szczególny. Zebrali się rodzice i Pani dyrektor. Zaczęło się. Wierszyki przeplatane piosenkami i na koniec taniec. Wszystko wg planu, a potem test dla dzieci i dla rodziców. Wszyscy zdali śpiewająco. Pani dyrektor wielkim ołówkiem dotknęła każdego pierwszorocznego przedszkolaka, każdy dostał dyplom i upominek od rodziców, potem coś dla ciała, następnie znowu dla ciała, bo wszyscy super bawili się przy dźwiękach muzyki i unoszących się bańkach mydlanych. Było super :)

 

 Edyta Sadurska

 


Apel z okazji 11 listopada

  

  

 

 

    W dniu 14. 11. 2016 w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie odbyła się akademia z okazji Roczniki Odzyskania Niepodległości. W przygotowaniu uroczystości udział wzięli uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem nauczyciela - Agnieszki Sowy. Uczniowie przedstawili krótką scenkę opowiadającą historię pewnego Jasia urodzonego 11 listopada. Scence towarzyszyły wiersze i piosenki patriotyczne oraz prezentacja multimedialna ukazująca postać Józefa Piłsudskiego i jego legionistów.

  Agnieszka Sowa

  

  


Wycieczka klasy VI do Warszawy

 

    9 listopada uczniowie klasy VI naszej szkoły  wraz uczniami Szkoły Podstawowej w Brzezinach uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W czasie tego wyjazdu zwiedzili Centrum Nauki Kopernik oraz Stadion Narodowy.

    Pobyt w Centrum Nauki Kopernik dostarczył uczniom wielu wrażeń. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz zjawisk elektrostatycznych. Kończył się on serią efektownych wyładowań elektrostatycznych. Ponadto ciekawość wzbudzały doświadczenia z zakresu optyki,   m. in. złudzenia optyczne,  oraz hydrodynamiki. Szóstoklasiści dotarli też na warsztaty majsterkowania "Majsternia", gdzie zadaniem ich było wykonanie prostych urządzeń z otrzymanych materiałów. Udało się wykonać  n. p.  zamek do drzwi zamykanych na klucz, miniaturowy taran, ułożyć dużą chochlę na łebku od gwoździa.

    Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie był Stadion Narodowy. Oprowadzeni przez przewodnika obejrzeli trybuny, zobaczyli miejsca pracy komentatorów sportowych i dziennikarzy. Największą atrakcją była wizyta naszej polskiej drużyny sportowej. Uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć również pomieszczenia, w których piłkarze regenerują swoje siły.

Na zakończenie uczniów czekała wizyta w McDonaldzie.

Agnieszka Sowa


Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

    W październiku w naszej szkole obchodzono Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentów książek czytanych na głos przez nauczycieli oraz zaproszonych gości . Jednym z nich był  p. Grzegorz Gdula, radny Gminy Lubartów. Bajki w jego interpretacji słuchały dzieci z klas młodszych. Akcję głośnego czytania podjęli też nauczyciele, którzy przez tydzień na wybranych lekcjach przedstawiali uczniom ciekawe książki.

   W Miesiącu Bibliotek Szkolnych uczniowie przystąpili do akcji "Podziel się książką", przynosząc jako dar dla biblioteki szkolnej własne, już przeczytane pozycje książkowe. W" dni z niespodzianką" na czytelników biblioteki czekała słodka niespodzianka.

 

 Agnieszka Sowa


Świeczniki

  

 

    Uczniowie klasy V na zajęciach technicznych wykonali piękne świeczniki z drewna. Ciężko pracowali przez kilka tygodni. Obrabiali drewno, malowali i ozdabiali je. Wreszcie skończyli a efekt był piorunujący!

 

 

 Adam Peterwas


Konkurs – Rywalizacja na obrazy!!!

Ogłaszamy nowy Konkurs w ramach Programu „Bezpiecznie Tu i Tam”

Jak wziąć udział w konkursie?

Przygotuj pracę na jeden z poniższych tematów. Pamiętaj, że praca powinna być przygotowana w formie pracy plastycznej, techniką dowolną. Pamiętaj, że praca powinna być́ wykonana bez użycia nowych technologii.
W każdym zadaniu konkursowym na etapie ogólnopolskim nagradzamy 10 najlepszych prac wśród uczniów klas I- III oraz 10 najlepszych prac uczniów klas IV- VI . Czekają na Ciebie atrakcyjne nagrody – tablety i gadżety elektroniczne za miejsca na podium oraz nagrody wyróżnienia za miejsca 4-10. Powodzenia!

Prace konkursowe prosimy składać do dnia 25 listopada 2016 do pani Edyty Borowicz-Czuchryty lub do pani Edyty Sadurskiej.

Tematy zadania konkursowego.
1. Wyobraź sobie, że napisałeś/napisałaś książkę dla swoich kolegów i koleżanek o Twoich ulubionych miejscach w Internecie. Zaprojektuj do niej okładkę - w ten sposób, aby zachęcała czytelnika do lektury.

2. Wybierz kilka zasad bezpiecznego zachowania w internecie i zaprojektuj do nich plakat, który każde dziecko chciałoby powiesić w swoim pokoju lub w swojej szkole.

Oto wybór zasad, z których możesz skorzystać – możesz zaprezentować również inne zaproponowane przez Ciebie, zasady bezpieczeństwa online:
a) Chronię swoje dane w sieci.
b) Nie ufam osobom poznanym w internecie.
c) Dbam o wizerunek w online.
d) Nie hejtuję, szanuję innych internautów
e) Kontroluję czas spędzony w internecie.
f) Korzystam z gier i aplikacji uzgodnionych z rodzicami.
g) Nie odbieram wiadomości z nieznanego źródła.
h) Mówię rodzicom i nauczycielom, jeśli coś w internecie jest nie tak.

3. Zaprojektuj podkładkę pod komputerową myszkę w ten sposób, aby dzieci, które będą jej używały, pamiętały dzięki niej o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu.


Otwarcie Placu Zabaw w Szczekarkowie!

        W dniu 12 października 2016 roku w Szczekarkowie odbyło się uroczyste otwarcie „Podwórka Nivea - Rodzinnego Placu Zabaw”. Inicjatorami całego przedsięwzięcia byli Pan Grzegorz Gdula i Pani Edyta Borowicz-Czuchryta. To oni zgłosili naszą lokalizację do Konkursu i zjednoczyli mieszkańców w maratonie głosowania dzięki któremu dzieci ze Szczekarkowa mają nowoczesny plac zabaw. Jak wiadomo, każda inicjatywa potrzebuje dobrego ducha. W tym wypadku partnerem w przedsięwzięciu okazała się gmina Lubartów, która wspierała naszą lokalizację w zmaganiach. Jak mówią szczęśliwi mieszkańcy dzięki walce o wspólny cel udało się osiągnąć sukces. Po uroczystych przemowach przyszedł czas na moment, na który czekały wszystkie dzieci - uroczyste otwarcie placu.

        Ten wielki sukces wszystkich naszych mieszkańców, sympatyków i przyjaciół nabrał niesamowitych kształtów przy Szkole Podstawowej w Szczekarkowie. Powstało przepiękne kompleksowe miejsce rekreacji dla naszych najmłodszych i całych rodzin. Plac zabaw został poświęcony, a wstęgę otwarcia przeciął Pan Wójt Krzysztof Kopyść, który wyraził swoją zgodę na udział naszej lokalizacji w Konkursie. Ceremonia przecięcia wstęgi była wstępem do prawdziwego rodzinnego święta.
 
        Frekwencja nieprawdopodobnie wielka! Dzieci przyszły z rodzicami, dziadkami i krewnymi, aby bawić się i startować w konkurencjach sportowych prowadzonych przez Panią Iwonę Szumiec. Upominki firmy NIVEA cieszyły naszych milusińskich jeszcze przez kolejne dni. Nieczęsto bowiem otwiera się gdzieś tak piękne, bezpieczne i radosne miejsce zabaw. Z niecierpliwością czekaliśmy na otwarcie. I słusznie! To Wy wszyscy – którzy oddawaliście tyle mailowych głosów – jesteście współautorami tego projektu.
 
            Dziękujemy przede wszystkim firmie NIVEA za możliwość realizacji dziecięcego świata dobrej i radosnej zabawy. Dziękujemy władzom naszej Gminy Lubartów za współudział w powstaniu tego miejsca. Dziękujemy wszystkim wykonawcom za rzetelną prace i za wiele działań dodatkowych dla lepszego funkcjonowania placu zabaw. Dziękujemy młodzieży z Gminy Niedźwiada i wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego głosowania na lokalizację w Szczekarkowie.
 
    Środa 12 października była wielkim radosnym świętem Szczekarkowa. Cieszy nas, iż takie inicjatywy łączą i jednoczą mieszkańców.
 
        Projekt firmy NIVEA znalazł w Szczekarkowie godne miejsce i pełną akceptację mieszkańców. Trafił idealnie w ich potrzeby. Kolejny raz społeczność ze Szczekarkowa pokazała determinację! Są powody do radości. Dziękujemy!!!

Edyta Borowicz-Czuchryta


 

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA I NOWEJ DĘBY


    6 października 2016 roku wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Sandomierza i Muzeum Bombek w Nowej Dębie. Wszyscy uczniowie kl. II - VI stawili się punktualnie o godzinie 7.00 przed budynkiem naszej Szkoły. O godz. 10.00 dojechaliśmy do Sandomierza.

    Pierwszym punktem programu było przejście do Podziemnej Trasy Turystycznej, która stanowi system XIV i XV wiecznych piwnic. W nich sandomierscy kupcy składowali towary. Lochy owiane są niesamowitymi legendami.  W trakcie wędrówki wysłuchaliśmy między innymi legendy o dzielnej Halinie Krępiance. Głosi ona, że dziewczyna uratowała miasto przed Tatarami - sama zginęła.

    Następnym ciekawym miejscem była Zbrojownia Rycerska,gdzie doszło do spotkania ze średniowiecznym rycerzem, który z humorem opowiedział dzieje miasta podpierając się treścią najbardziej znanej legendy o Halinie. Uczniowie mogli tam zobaczyć zbrojownię i salę tortur, usłyszeć ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również poznać szczegóły mody średniowiecznej. Całe spotkanie przebiegło w niezwykle zabawnej atmosferze.

    Kolejnym  punktem programu było wejście na Bramę Opatowską. Z tej gotyckiej bramy, z platformy widokowej roztacza się piękna panorama miasta i okolicy.

    Potem udaliśmy się na Rynek. Podziwialiśmy piękne renesansowe kamieniczki oraz renesansowy ratusz. Charakterystycznym elementem pięknej budowli jest herb miasta i zegar słoneczny. Jesienny spacer ulicami miasta ubogaciła piękna słoneczna pogoda.

    Następnie udaliśmy się do celu naszej wycieczki – Firmy Bilińskich w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok, podziwialiśmy setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych oraz pracownię z ich ręcznym malowaniem. Wielkim przeżyciem była możliwość samodzielnego ozdabiania bombek. Na koniec naszego pobytu udaliśmy się do firmowego sklepu, gdzie każdy z nas zaopatrzył się w przepiękne ozdoby, które zawisną na naszych choinkach. Pięknym ukoronowaniem wycieczki były bombki z imieniem dla każdego uczestnika wyjazdu.

    Trochę zmęczeni i głodni udaliśmy się do MCDonalds. Tu każdy zamówił sobie coś pysznego.

    Pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną, którą urozmaiciliśmy wesołymi piosenkami

Agnieszka Lisek

 

!!!UWAGA!!!

Konkurs!!!

    Zachęcamy wszystkich uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie do udziału w Konkursie w ramach programu „Bezpiecznie Tu i Tam”. Jest to konkurs literacki i liczymy na Waszą fenomenalną wyobraźnię. Właśnie tu i teraz macie okazję zaprezentować ją innym i ich zachwycić!   czytaj dalej...


 


 

 

 

    Dzień 28 września przyniósł nieoczekiwane nowe wrażenia po tym jak się spojrzało w kierunku naszego długo wyczekiwanego Podwórka NIVEA. Miło popatrzeć kiedy budowa naszego zakątka ma się ku końcowi :) Jeszcze tylko chwila... no może dwie i garść formalności, żeby móc szaleć i cieszyć się i wołać chwilo trwaj!!! fruwając po naszych ślizgawkach i innych atrakcjach:) 

  

 

 


   

Już jesień

   

We wtorek 27 września 2016r. oba oddziały przedszkolne i I klasa udały się, pomarańczowym autobusikiem, do siedziby pobliskiego Nadleśnictwa Lubartów. Tam wysłuchały pogadanki Pani leśnik na temat zwierząt żyjących w naszych lasach i słuchali ich odgłosów. Oglądali drzewa i badali czy już zawitała do nas Jesień.  Tak naprawdę mało było spadniętych liści, ale za to nazbierali dużo szyszek i żołędzi. Za wzorową postawę dzieci dostały pamiątkową zakładkę i coś słodkiego…

 

   Edyta Sadurska


 

 

 

 

23 września 2016 roku. Jeden dzień minął od naszych ostatnich obserwacji
jak postępują prace budowlane przy naszym zakątku a tu, aż trudno
uwierzyć... Już za chwileczkę, już za momencik :)

 

  

  

 


  

  

 

22 września 2016 roku. Prace postępują z dnia na dzień a nasze Podwórko
NIVEA rośnie w oczach. Aż miło popatrzeć :)

  

  

   

 

 

 

   

 


 

  

  

   

   

Dzień 15 września 2016 roku. Pierwszy dzień prac i ciężkich zmagań
koparki z naszą łąką. Tu ma wyrosnąć Podwórko NIVEA już niebawem...

  

  

  

  


Ogłoszenie

Ze względu na prowadzenie prac budowlanych
- budowa  „Podwórka NIVEA”
teren Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie
po zajęciach szkolnych będzie zamknięty.

 


PODWÓRKO
NIVEA 

 

  

  Miło nam poinformować, że w dniu 14.09.2016 roku został podpisany protokół przekazania terenu i placu budowy. Już niebawem będziemy obserwować jak na naszej łące tuż obok szkoły rośnie Podwórko NIVEA :) 

 

  

 

PODWÓRKO
NIVEA
 

   

   

  

 


„ ...I nowa bije już godzina,
Nowy rok szkolny się zaczyna,
Już czeka szkoła i koledzy,
W książkach zasób nowej wiedzy...”
 J. Brzechwa

 

    Uroczyste rozpoczęcie o godzinie 10   dnia  01.09.2016r.


WYKAZ PODRĘCZNIKÓW 2016/2017

WYPRAWKA DLA PRZEDSZKOLAKA