Aktualności - rok szkolny 2012/2013.

Rajd rowerowy do RANCZA ARKA


      W roku szkolnym 2012/2013 Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie przystąpiła do programu profilaktycznego „Zachowaj Trzeźwy Umysł” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubartowie.

        W ramach tego przedsięwzięcia został zorganizowany rajd rowerowy  do gospodarstwa agroturystycznego „Ranczo Arka” w Kol. Serniki finansowany przez GOPS.

Celem tego wyjazdu była promocja zdrowego stylu życia, zachęcanie dzieci  do aktywnego spędzania wolnego czasu.

        Był on również okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego udziału w ruchu drogowym. Dzieci miały okazję do bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, uczyły się zasad obcowania z nimi, poznały wiele ciekawostek na ich temat. Przypomniane zostały najważniejsze reguły poszanowania otaczającej nas przyrody oraz postaw proekologicznych.
            Podczas imprezy przeprowadzono zajęcia profilaktyczne dotyczące wpływu alkoholu, papierosów, narkotyków i innych używek na organizm człowieka oraz promujące postawę asertywną. Uczniowie mieli okazję do integracji w grupie, współpracowali ze sobą podczas zabaw i zajęć, okazywali sobie wzajemną pomoc.

Małgorzata Liszewska


Wycieczka do Bałtowa

    Dnia 29.05.2013r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie udali się na wycieczkę do Jura parku w Bałtowie. Gdy wszyscy zjawili się na zbiórkę, która odbyła się o godzinie 645. Chwile po godzinie 700 udaliśmy się w drogę. Przed godziną 1100 byliśmy na miejscu. Pierwszą atrakcją tego dnia było prehistoryczne oceanarium. Następnie poszliśmy oglądać modele dinozaurów w Parku Jurajskim. Kolejną atrakcją wycieczki było Kino 5D. Wszystkim wydawało się ze lecimy samolotem. Po kinie nadszedł czas na kolejny punkt wycieczki- park rozrywki. Czekały tam na nas takie atrakcje jak: „Statek piracki”, trampolina, karuzela, ciuchcia i wiele innych. Zmęczenia zabawą udaliśmy się na posiłek. Obiad wszystkim smakował. Później jeździliśmy amerykańskim autobusem i oglądaliśmy różne zwierzęta. Po wszystkich już atrakcjach wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną. Pod szkołą byliśmy około godziny 2020. Mam nadzieję, że wycieczka wszystkim się podobała i że każdy zapamięta ją na długo.

Eliza Fil


Koktajle w klasie V

    W poniedziałek 27.05.2013 r. na lekcji techniki klasa 5 przygotowywała koktajle owocowe. Po przygotowaniu wszystkich produktów zabraliśmy się do pracy. Każdy robił coś innego. Jedni kroili owoce, a pozostali miksowali je. Po dwóch nie całych godzinach lekcyjnych koktajle były gotowe. Wlaliśmy je do szklanek ozdobionych cytryną. Każdy obecny nauczyciel w szkole dostał pyszny koktajl.

Napoje wszystkim smakowały, wiec postanowiłam dodać tutaj przepis.

Koktajl owocowy

Składniki:

- 2 banany, 2 jabłka, 2 plastry ananasa z puszki, cukier, mleko, śmietanka 30 %

Przyrządy:

- blender, mikser, deska ( do krojenia), nóż, miska.

Przygotowanie:

    Owoce obrać ze skóry, pokroić w kostkę, następnie przełożyć do miski. Śmietankę zmiksować z cukrem. Pokroje owoce i śmietankę włożyć do blendera. Dolać mleko. Gotowy koktajl przelać w szklanki.

Smacznego!!!

Z podanego przepis można przyrządzić około 3 szklanki koktajlu.

Eliza Fil


Dzień Ziemi

     22 kwietnia 2013 roku w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ziemi. Uczniowie pod przewodnictwem pani Agnieszki Sowy przygotowali akademię na temat ochrony środowiska oraz miejsc chronionych w naszej najbliższej okolicy. Następnie w klasach odbył się szereg konkursów o tematyce proekologicznej.
  

 


Dzień Samorządności w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie

W dniu 21 marca, jak każe tradycja, uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę i przywitali nadchodzącą wiosnę. Był to również Dzień Samorządności społeczności uczniowskiej.
Dyrektor szkoły przekazał uczniom symboliczne klucze do szkoły i w tym momencie przejęli oni władzę wraz ze wszystkimi prawami i obowiązkami. Powołano dyrektora i nowe grono pedagogiczne. Najstarsi zajęli się prowadzeniem zajęć i sprawowali opiekę nad pozostałymi dziećmi. Następnie miały miejsce obchody Dnia Wiosny. Każda klasa przygotowała jedną Panią Wiosnę do prezentacji, natomiast klasa VI dodatkowo Marzannę – symbol odchodzącej zimy. Pięknie przebrane dziewczynki przy dźwiękach muzyki oraz śpiewie dzieci zapraszały Wiosnę. Na zakończenie cała szkoła pożegnała zimę. Marzannę – jej symbol spaliliśmy w ognisku na znak naszej niechęci i złych wspomnień związanych z tym okresem roku.

Mamy nadzieję, że wiosna usłyszała nasze zaproszenie, a zima dostrzegła, że chcemy ją pożegnać.

ML


WSPÓŁPRACA ZE SCHRONISKIEM DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W SKROBOWIE

    Od kilku lat s nasza szkoła organizuje akcje zbiórki karmy dla bezdomnych psów w pobliskim schronisku. W tym roku szkolnym również odbyła się taka zbiórka, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Członkowie uczniowskich władz z dużym zaangażowaniem zachęcali swoich kolegów oraz nauczycieli do uczestnictwa akcji. Zebraną karmę uczniowie, wraz z nauczycielem koordynatorem akcji - Agnieszką Sową , dostarczyli do schroniska. Wizyta w tym miejscu zaowocowała pomysłem przybliżenia społeczności szkolnej problemu bezdomności zwierząt.

    Okazją do tego był przypadający na dzień 9 marca Międzynarodowy Dzień Psa. W związku z tym dniem w szkole zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Mój przyjaciel pies”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów – wpłynęło 27 prac plastycznych. Zgodnie z regulaminem prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: kl. 0-I, kl. II-III, kl. IV-VI. Komisja, która oceniała wykonane prace to nauczycielki naszej szkoły: p. Agnieszka Lisek, p. Jolanta Mikołajczak, p. Agnieszka Sowa (koordynator konkursu) . W wyniku prac komisji przyznano nagrody następującym uczniom:

kl. 0-I: Alan Ziemski, Milena Gdula, Julia Hauzer, Bartek Mirosławski

kl. II – III: Wiktoria Czerska, Patrycja Lisek, Natalia Kędzierska, Patryk Wasilewski, Oliwia Wasilewska

Kl. IV-VI: Dominik Szczepaniak, Łukasz Kubera, Daria Mąka

    Wyróżnienia: kl. 0-I: Damian Lipski, Filip Wróbel, Oskar Dunda, Wiktor Kędzierski, Klaudia Tomaszewska, Izabella Rybicka, Magdalena Rybicka, Aleksandra Panek, Karolina Socha

 kl. II – III: Alicja Mucha, Julia Dunda, Dominik Mirosławski,

 kl. IV – VI: Kinga Mucha, Elia Fil, Przemek Tomasiak

    Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano nagrody, które ufundowała Rada Rodziców i Dyrektor naszej szkoły.

    Wręczenie nagród w konkursie odbyło się 14.03.2013 i zbiegło się z wizytą przedstawicieli schroniska – p. Piotra Capały i p. Sebastiana Szumiło, którzy opowiedzieli naszym uczniom o pracy schroniska i zadaniach jego pracowników. Najbardziej jednak przemówiły do dzieci autentyczne historie psiaków skrzywdzonych przez ludzi, które, mimo doznanych krzywd, nie straciły zaufania do człowieka. Szansą dla nich jest adopcja ze schroniska. Jednocześnie taki gest niejednokrotnie ratuje zwierzaka przed chorobami, samotnością i śmiercią. Taką właśnie akcję adopcyjną będzie promował kolejny konkurs plastyczny. Tym razem organizatorem jest Schronisko dla Zwierząt w Skrobowie. Konkurs obejmuje wykonanie plakatu zachęcającego do przygarnięcia bezdomnego zwierzaka ze schroniska. Prace mogą być wykonane dowolną techniką, a termin ich dostarczenia do szkoły upływa 20.04.2013.

    Schronisko będzie także fundatorem nagród za najciekawsze plakaty.


SZKOLNE KOLĘDOWANIE

Tradycją w naszej szkole stał się Konkurs Śpiewania Kolęd, który w tym roku odbył się 15 stycznia. Uczniowie bardzo chętnie prezentowali swoje możliwości wokalne, kultywując tradycję kolędowania.

Jury w składzie: p. Paweł Dobek – przewodniczący, p. Agata Słomińska i p. Agnieszka Chudziak wyłoniło zwycięzców:

    W kategorii klas młodszych 

I miejsce zajęli ex aequo Alan Ziemski z kl. I i Julia Dunda z kl. II;

II miejsce wywalczył Bartłomiej Dziedzic z kl.III;

III miejsce zdobyła Milena Gdula i Justyna Mąka z kl.I.

    W kategorii klas IV-VI

I miejsce zajął Maciej Miękina z kl.IV;

II miejsce Beata Popowska z kl. IV;

III miejsce Daria Mąka i Patrycja Mitrus z kl. VI.

.Konkurs przygotowała i poprowadziła p. Agnieszka Lisek. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które ufundowała Rada Rodziców

    Uczniowie, którzy zdobyli I miejsca będą reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Śpiewania Kolęd w Annoborze.

Życzymy powodzenia.


Wycieczka do Aquaparku „Delfin” w Kozienicach.

        Dnia 28 lutego 2013r. grupa uczniów z naszej szkoły, wspólne z kolegami z SP w Łucce, brała udział w wycieczce do Aquaparku „Delfin” w Kozienicach.

        Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji: kilka basenów o różnej głębokości, jacuzzji, bicze wodne, fontanny, zjeżdżalnie … i wspaniale ciepła woda. W miłej atmosferze czas mijał szybko, a szczególnie tym, którzy mieli odwagę skorzystać z największej zjeżdżalni o długości 104m.

        Po intensywnym wysiłku przyszedł czas regeneracji i uzupełniania zapasów energii w pobliskim barku, a następnie powrót do domu. Mamy nadzieję, że jeszcze przydarzy nam się okazja skorzystania z atrakcji tego wspaniałego parku wodnego.

MLZabawa choinkowa
    Karnawał to okres zimowych balów, maskarad i zabaw.
W dniu 09. 02. 2013 r. tradycyjnie w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia. Kiedy pojawiły się rytmy wesołej muzyki, wszystkie wróżki, królewny i zwierzątka rozpoczęły pląsy i tańce. Nie zabrakło również zabaw, pysznego poczęstunku przygotowanego przez rodziców, Mikołaja i prezentów.
Zabawa była znakomita.


Jasełka.

W niedzielę 27 stycznia w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie po raz 12 wystawione zostały jasełka.

Zaproszonych gości powitał Dyrektor Szkoły Paweł Dobek. Piękna scenografia, oprawa muzyczna, misternie zdobione stroje, a przede wszystkim artyści prezentujący w przedstawieniu magię Bożego Narodzenia, to powód dla którego warto było odwiedzić w tym szczególnym dniu Szkołę Podstawową w Szczekarkowie.

Młodzi aktorzy pod opieką nauczycieli pięknie poradzili sobie ze scenicznym stresem i wspaniale przedstawili zebranym gościom historię narodzin Jezusa. Przedstawienie było wyjątkowe, a dzieci zachwyciły wszystkich zaangażowaniem włożonym w odegranie swoich ról.

Organizacja jasełek pozwoliła dzieciom rozwijać indywidualne predyspozycje i zdolności aktorskie, dzięki czemu przedstawienie było niezapomnianym przeżyciem dla uczniów i ich rodziców. Widowisko związane z Bożym Narodzeniem i wydarzeniami religijno - historycznymi przedstawione zostało przez uczniów klas II-VI.

Iście magiczna sceneria, oraz perfekcyjne wykonanie występu przyprawiły zaproszonych gości o łzy wzruszenia. Rodzice, dziadkowie, przyjaciele Szkoły oraz goście nie szczędzili słów uznania dla kunsztu pracy małych artystów.

Przygotowania do jasełek prowadził zespól:
Ewa Cur, Agnieszka Lisek, Agnieszka Chudziak, Stanisław Onak


Dzień Babci i Dziadka

 

W Szkole podstawowej w Szczekarkowie odbyła się uroczystość z okazji  Dnia Babci i Dziadka.  Pani J. Mikołajczak i A. Lisek zadbały o, aby uczynić go niezapomnianym. Ta bardzo miła uroczystość na stałe weszła już do kalendarza szkolnych imprez.

Uczniowie wystąpili z programem artystycznym śpiewając, tańcząc oraz recytując wiersze. Ponadto wnuki złożyły dziadkom życzenia i obdarowały ich własnoręcznie wykonanymi upominkami. Dziękowały za miłość, dobroć i serdeczną troskę. Dziadkowie  nie kryjąc wzruszenia i łez, nagrodzili ich gromkimi brawami. Gorące uściski i całusy potwierdziły, że są  to dla dzieci  kochane  osoby. Później był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, którzy  upiekli pyszne ciasta. Przy kawie i ciastkach goście snuli wspomnienia i podziwiali upominki.

 

  Indywidualny sukces
  ucznia klasy I
Oskara Dundy
w halowym  turnieju piłki nożnej żaków młodszych            


    Ten, któremu moglibyśmy powiedzieć: „Jesteś daleko i zostawiasz nas samych. Co Ty robis
z z człowiekiem, którego stworzyłeś?" — ten Bóg wydaje nam samego siebie, przyjmując na siebie naszą własną słabość. Bóg daje siebie, stając się tym, czym my jesteśmy. Tajemnica
i niepojęty dar, ofiarowany w tajemniczy sposób nam, uczniom Chrystusa.

kard. Jean-Marie Lustiger 

  

    Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wiele dobra, miłości, radości ze spotkań z bliskimi, miłej atmosfery przy wigilijnym stole i skrawka nieba w sercu. Niech ten wyjątkowy czas będzie pełen szczęścia, spokoju i ludzkiej życzliwości a Nowy Rok 2013 przyniesie spełnienie marzeń oraz wiele różnorodnych sukcesów w życiu osobistym
i zawodowym.

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej

w Szczekarkowie

Paweł DobekFINAŁ KONKURSU: „ZBIERAJ PAPIER – POSADŹ DRZEWO!”


    W konkursie organizowanym przez Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej wzięło udział 17 szkół z terenu Związku. Miło nam ogłosić, iż nasza szkoła zdobyła I miejsce w grupie szkół z liczbą uczniów do 50. Łącznie uczniowie naszej szkoły zebrali 597 kg dystansując inne szkoły nawet dwukrotnie.
    Celem konkursu było propagowanie nowej ustawy odpadowej, zmianę codziennych nawyków dotyczących segregacji odpadów, uświadomienie potrzeby wykorzystywania surowców wtórnych, a także wzbudzenie odpowiedzialności za stan środowiska, w którym żyjemy.

Poniżej przedstawiamy ilości zebranej makulatury w każdej ze szkół biorących udział w konkursie;


GRUPA I

Publiczna Szkoła Podstawowa w Górce Lubartowskiej

270 kg

Szkoła Podstawowa w Mieczysławce

267 kg

Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie

597 kg

GRUPA II

Szkoła Podstawowa w Dębicy

1098 kg

Szkoła Podstawowa w Kaznowie

2566,5 kg

Szkoła Podstawowa w Kolechowicach

125 kg

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Tarle

380 kg

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Pałecznicy

175 kg

Szkoła Podstawowa w Brzezinach

313 kg

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowodworze

60 kg

Szkoła Podstawowa im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach

55 kg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Brzeźnicy Bychawskiej

389 kg

Szkoła Podstawowa im. Związku Walki Młodych w Rozkopaczewie

2584 kg

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Niedźwiadzie

1643 kg

GRUPA III

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej

149 kg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ostrówku

234 kg

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce

272 kg

Wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2012/2013

Dnia 21 września 2012r. w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach udział wzięło 46 spośród 59 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 78%.

Wyniki przedstawiają się następująco:

W wyborach na Opiekuna SU:

  1. Liszewska Małgorzata

  2. Mikołajczak Jolanta

  3. Słomińska Agata

W wyborach do władz Samorządu Uczniowskiego

  1. Mąka Daria

  2. Brygoła Krystian

  3. Gdula Szymon

  4. Mitrus Patrycja

Wybory przeprowadziła komisja w składzie: p. Ewa Cur, Eliza Fil, Sebastian Zyga, Łukasz Kubera.

Wybory zostały przygotowane przez p. M. Liszewską oraz p. Jolantę Mikołajczak we współpracy z uczniami kl. 6.

ML & JM


OGŁOSZENIE

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie informuje  iż, w  dniu  19.09.2012r.(środa) o godz. 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.

OGŁOSZENIE
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie informuje iż, uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 odbędzie się w dniu 3 września
o godz. 9.30.